Zatrzymany przez CBA to prof. Aleksander M. – znana postać polskiej farmacji

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu przewodniczącego Komisji ds. Produktów Leczniczych działającej przy URPL. Miał oferować rejestrację leku z medyczną marihuaną w zamian za łapówkę. Dziś Gazeta Prawna przybliża kulisy sprawy. Zatrzymanym jest prof. Aleksander M. – znana postać polskiej farmacji i m.in. były pracownik Narodowego Instytutu Leków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm
ŁW/DGP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

621

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu przewodniczącego Komisji ds. Produktów Leczniczych działającej przy URPL. Miał oferować rejestrację leku z medyczną marihuaną w zamian za łapówkę. Dziś Gazeta Prawna przybliża kulisy sprawy. Zatrzymanym jest prof. Aleksander M. – znana postać polskiej farmacji i m.in. były pracownik Narodowego Instytutu Leków.

– Zatrzymany to Aleksander M., przewodniczący komisji ds. produktów leczniczych działającej przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest profesorem, istotne stanowiska związane z polityką farmaceutyczną państwa zajmował od ponad 30 lat. Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego obiecał wprowadzenie leczniczej marihuany do obrotu w zamian za łapówkę – informuje Gazeta Prawna.

Profesora już odwołano z tej funkcji. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował jednocześnie, że jeśli zarzuty CBA się potwierdzą, to dokonany zostanie przegląd wszystkich działań przewodniczącego podjętych w ostatnich latach.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych jest niezwykle ważnym organem. Jego decyzje przekładają się na to, czy koncerny farmaceutyczne będą miały szansę zarobić miliony bądź nawet miliardy złotych. To urząd decyduje bowiem o rejestracji i dopuszczeniu do obrotu leków.

Jakie wpływy miał zatrzymany profesor?

Jarosław Buczek, rzecznik prasowy urzędu, z przekonuje, że zatrzymany mężczyzna nie jest pracownikiem urzędu. A komisja, której przewodniczył, jest jednym z kilku elementów łańcucha. Rekomendacja tejże komisji nie jest wiążąca dla prezesa. Profesor Zbigniew Fijałek z WUM tłumaczy jednak, że członkowie komisji nigdy nie byli formalnie pracownikami URPL, tylko ekspertami zewnętrznymi – tak po prostu zbudowana jest struktura urzędu.

– Zarazem bez wątpienia członkowie komisji mogą mieć decydujący wpływ na postępowania, a następnie wydawane decyzje. W przeciwnym razie ich obecność byłaby całkowicie zbędna – zauważa.

Profesor Aleksander M. od wielu lat związany jest z najistotniejszymi organami lekowymi w Polsce. Długo pracował w Narodowym Instytucie Leków, którego był dyrektorem. Następnie zajmował się też opiniowaniem produktów leczniczych ubiegających się o dopuszczone do obrotu.

– Aleksander M. już raz został odwołany ze stanowiska przewodniczącego komisji ds. produktów leczniczych. Miało to miejsce w 2002 r. Ówczesny minister zdrowia Mariusz Łapiński, odwołując profesora, stwierdził, że „on już wie, o co chodzi”. Wtedy mówiło się o nieprawidłowościach w zarządzaniu Narodowym Instytutem Leków – informuje Gazeta Prawna.

Jak wskazują dziennikarze profesor od kilku lat bezskutecznie zabiegał też o objęcie funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Leków.

Rewizja dotychczasowych decyzji

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że jeśli zarzuty CBA się potwierdzą, konieczne będzie dokonanie przeglądu wszystkich dotychczasowych działań profesora. Urzędnicy przeanalizują wszystkie decyzje URPL, w których doradzał oskarżony.

– Nie mam wątpliwości, że jeżeli zarzuty CBA się potwierdzą, to oczywiste jest, że URPL powinien przeanalizować wszystkie rejestracje dokonywane w czasie, gdy zatrzymany mógł w nich mieć jakikolwiek udział – komentuje prof. Zbigniew Fijałek.

Zgadza się z nim też Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Kluczowe jego zdaniem jest teraz to, by korupcyjne zamieszanie nie podważyło zaufania Polaków do przyjmowanych przez nich leków.

Gazeta Prawna wskazuje też, że od kilku lat krążyły plotki na tema działalności Aleksandra M. Mówiło się, że jest nieformalnie związany z firmami oferującymi pomoc w przygotowaniu dokumentacji do rejestracji leków. Nie przybrały one jednak sformalizowanej postaci, tzn. nie przełożyły się na żadne zarzuty dla profesora.

– Kilkanaście miesięcy temu w sprawie dotyczącej nielegalnego wywozu leków zatrzymany został jeden z członków rodziny naukowca – pisze Gazeta Prawna.

Jeden z członków rodziny profesora udzielił niedawno wywiadu Naszemu Dziennikowi, w którym przekonywał, że “mafia lekowa” nie istnieje.

Oceń treść:

Average: 7 (2 votes)

Komentarze

ZX
Aleksander Paweł Mazurek, a teraz nie dziwne, że legalnego zioła nie ma w aptekach. A łapówkę, którą chciał na pewno była kosmiczna, leki to miliardy złotych. I pewnie była wygórowana bo nikt nie chciał płacić. Zdjęcie huja: https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fpliki.rynekaptek.pl%2Fi%2F00%2F92%2F47%2F009247_r0_620.jpg&f=1&nofb=1
Zajawki z NeuroGroove
 • Odrzucone TR
 • Pierwszy raz
 • Tramadol

wielki luz, wieczór w pokoju przed komputerem

To był poniedziałek, wieczór w swoim pokoju przed lapkiem gadając z kolegami przez Skype i grając w gry.

godz: 22:00 - łyknąlem 4 tabletki Poltram Retard 100, które znalazłem w domowej apteczce. Siedziałem przed kompem, gadałem z kolegami ale nie mówiłem im że jestem po tramadolu i czekałem na wejście.

 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Mefedron
 • Pozytywne przeżycie

Podniecenie, mega pozytywny humor po egzaminie dypomowym. Chęc zaszalenia z kumplami.

 

 • Mefedron

S&S: ja i R, noc po przeprowadzce do pierwszego wspólnego mieszkania, co samo w sobie jest już bardzo euforycznym doświadczeniem.

Wiek: 19

Dawka: 1g mefedronu na pół

Doświadczenie: MJ, amfetamina, kodeina, efedryna, dxm, bieluń, benzydamina, haszysz

 • Grzyby halucynogenne
 • N2O (gaz rozweselający)
 • Pozytywne przeżycie

Set: podekscytowanie pierwszym tripem po blisko roku, poczucie bezpieczeństwa przez posiadanie tripsittera koło siebie, chciałem dużych wrażeń, szczególnie wyraźnych CEVów. Setting: pokój oświetlony na czerwono, później żółto, panorama miasta za oknem, obok mnie mój sitter (nazwijmy go K), przed nami telewizor.

T+0:00 - start

Zaczynamy zabawę. Ustawiam sobie w miarę czerwone-delikatnie pomarańczowe oświetlenie. Przez jakieś 20 min nie widzę żadnych wielkich efektów, tłumaczę K liczby zespolone. Przeradza się to w rysowanie funkcji logarytmicznych, zauważanie ciekawych zależności między życiem a liczbą e, ale to nadal bardziej takie świadome myślenie. Po 40 min czuję już delikatne zagubienie, zaczyna robić się nieciekawie.

T+1:00 - początki