Zatrzymany przez CBA to prof. Aleksander M. – znana postać polskiej farmacji

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu przewodniczącego Komisji ds. Produktów Leczniczych działającej przy URPL. Miał oferować rejestrację leku z medyczną marihuaną w zamian za łapówkę. Dziś Gazeta Prawna przybliża kulisy sprawy. Zatrzymanym jest prof. Aleksander M. – znana postać polskiej farmacji i m.in. były pracownik Narodowego Instytutu Leków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm
ŁW/DGP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

986

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu przewodniczącego Komisji ds. Produktów Leczniczych działającej przy URPL. Miał oferować rejestrację leku z medyczną marihuaną w zamian za łapówkę. Dziś Gazeta Prawna przybliża kulisy sprawy. Zatrzymanym jest prof. Aleksander M. – znana postać polskiej farmacji i m.in. były pracownik Narodowego Instytutu Leków.

– Zatrzymany to Aleksander M., przewodniczący komisji ds. produktów leczniczych działającej przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest profesorem, istotne stanowiska związane z polityką farmaceutyczną państwa zajmował od ponad 30 lat. Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego obiecał wprowadzenie leczniczej marihuany do obrotu w zamian za łapówkę – informuje Gazeta Prawna.

Profesora już odwołano z tej funkcji. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował jednocześnie, że jeśli zarzuty CBA się potwierdzą, to dokonany zostanie przegląd wszystkich działań przewodniczącego podjętych w ostatnich latach.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych jest niezwykle ważnym organem. Jego decyzje przekładają się na to, czy koncerny farmaceutyczne będą miały szansę zarobić miliony bądź nawet miliardy złotych. To urząd decyduje bowiem o rejestracji i dopuszczeniu do obrotu leków.

Jakie wpływy miał zatrzymany profesor?

Jarosław Buczek, rzecznik prasowy urzędu, z przekonuje, że zatrzymany mężczyzna nie jest pracownikiem urzędu. A komisja, której przewodniczył, jest jednym z kilku elementów łańcucha. Rekomendacja tejże komisji nie jest wiążąca dla prezesa. Profesor Zbigniew Fijałek z WUM tłumaczy jednak, że członkowie komisji nigdy nie byli formalnie pracownikami URPL, tylko ekspertami zewnętrznymi – tak po prostu zbudowana jest struktura urzędu.

– Zarazem bez wątpienia członkowie komisji mogą mieć decydujący wpływ na postępowania, a następnie wydawane decyzje. W przeciwnym razie ich obecność byłaby całkowicie zbędna – zauważa.

Profesor Aleksander M. od wielu lat związany jest z najistotniejszymi organami lekowymi w Polsce. Długo pracował w Narodowym Instytucie Leków, którego był dyrektorem. Następnie zajmował się też opiniowaniem produktów leczniczych ubiegających się o dopuszczone do obrotu.

– Aleksander M. już raz został odwołany ze stanowiska przewodniczącego komisji ds. produktów leczniczych. Miało to miejsce w 2002 r. Ówczesny minister zdrowia Mariusz Łapiński, odwołując profesora, stwierdził, że „on już wie, o co chodzi”. Wtedy mówiło się o nieprawidłowościach w zarządzaniu Narodowym Instytutem Leków – informuje Gazeta Prawna.

Jak wskazują dziennikarze profesor od kilku lat bezskutecznie zabiegał też o objęcie funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Leków.

Rewizja dotychczasowych decyzji

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że jeśli zarzuty CBA się potwierdzą, konieczne będzie dokonanie przeglądu wszystkich dotychczasowych działań profesora. Urzędnicy przeanalizują wszystkie decyzje URPL, w których doradzał oskarżony.

– Nie mam wątpliwości, że jeżeli zarzuty CBA się potwierdzą, to oczywiste jest, że URPL powinien przeanalizować wszystkie rejestracje dokonywane w czasie, gdy zatrzymany mógł w nich mieć jakikolwiek udział – komentuje prof. Zbigniew Fijałek.

Zgadza się z nim też Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Kluczowe jego zdaniem jest teraz to, by korupcyjne zamieszanie nie podważyło zaufania Polaków do przyjmowanych przez nich leków.

Gazeta Prawna wskazuje też, że od kilku lat krążyły plotki na tema działalności Aleksandra M. Mówiło się, że jest nieformalnie związany z firmami oferującymi pomoc w przygotowaniu dokumentacji do rejestracji leków. Nie przybrały one jednak sformalizowanej postaci, tzn. nie przełożyły się na żadne zarzuty dla profesora.

– Kilkanaście miesięcy temu w sprawie dotyczącej nielegalnego wywozu leków zatrzymany został jeden z członków rodziny naukowca – pisze Gazeta Prawna.

Jeden z członków rodziny profesora udzielił niedawno wywiadu Naszemu Dziennikowi, w którym przekonywał, że “mafia lekowa” nie istnieje.

Oceń treść:

Average: 7.7 (3 votes)

Komentarze

ZX
Aleksander Paweł Mazurek, a teraz nie dziwne, że legalnego zioła nie ma w aptekach. A łapówkę, którą chciał na pewno była kosmiczna, leki to miliardy złotych. I pewnie była wygórowana bo nikt nie chciał płacić. Zdjęcie huja: https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fpliki.rynekaptek.pl%2Fi%2F00%2F92%2F47%2F009247_r0_620.jpg&f=1&nofb=1
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Grzyby halucynogenne
  • MDMA (Ecstasy)
  • Retrospekcja

Lekkie rozdrażnienie psychiczne

Działo się to na kilka lat temu, kiedy jeszcze studiowałem. Była wtedy późna jesień, albo wczesna zima. Koleżanka (nazwijmy ją O) zaprosiła mnie na imprezę do swojego nowego miejsca pracy, był to squat gdzie królował dnb. Chciałem się wtedy gdzieś wyżyć, poszaleć i oczywiści czymś się stripować. Dlatego przyjąłem zaproszenie koleżanki.

  • Benzydamina

Set & Setting : deszczowy smętny dzień, jakoś pierwsza niedziela Maja, zapowiadało się całkiem nudnie. Impreza rodzinna - tzw. komunia. Spontaniczne opuszczanie imprezy i powrót do nadciągającej, wiszącej w powietrzu benzy. Jako iż spacerowaliśmy podczas tripa i jeździliśmy autem miejscówek było sporo czyt. niżej

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

nastrój bardzo dobry, nastawienie pozytywne, początkowo lekka ekscytacja. miejsce: mieszkanie przyjaciela. dwie "czyste" osoby towarzyszące.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

randomness