Z katarem po leczniczą marihuanę? Zapomnijcie, że naciągniecie lekarzy [ROZMOWA]

Dziennikarz Noizz.pl w rozmowie z mgr farm. Łukaszem Waligórskim, członkiem Naczelnej Rady Aptekarskiej, wyjaśnia kilka kwestii.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl
Paweł Korzeniowski

Odsłony

491

Co musimy wiedzieć o leczniczej marihuanie? Przede wszystkim, że będzie dostępna w aptekach dopiero w przyszłym roku. Leki nie będą refundowane, a gram będzie kosztował tyle, ile u dilera. Pozbądźcie się złudzeń, że przypisze go lekarz rodzinny na pierwsze lepsze zapalenie krtani czy katar.

Od 31 października sprzedaż medycznej marihuany będzie legalna, co oznacza, że lekarz każdej specjalizacji będzie mógł przepisać swojemu pacjentowi konopny preparat. Na temat zmiany przepisów narosło jednak wiele mitów. O garść wyjaśnień zapytaliśmy mgra farm. Łukasza Waligórskiego, redaktora naczelnego serwisu MGR.FARM-JestemFarmaceutą i członka Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Paweł Korzeniowski: Co w kontekście medycznej marihuany realnie zmieni się 31 października?

Mgr farm. Łukasz Waligórski: Wiele i niewiele. Kluczowa jest oczywiście zmiana przepisów, która sprawia, że lekarz będzie mógł legalnie przypisać potrzebującemu pacjentowi lek recepturowy oparty na medycznej marihuanie. Od teraz pacjent nie będzie w świetle prawa taktowany jak przestępca. Problem polega na tym, że nikt w Polsce nie dysponuje surowcami do wykonania takich preparatów. I prędko się to nie zmieni – ze stuprocentową pewnością mogę powiedzieć, że w 2017 roku żadna apteka nie będzie miała na swoich półkach surowców z medycznej marihuany do wykonywania leków recepturowych. Żaden hodowca medycznych konopi nie złożył jeszcze dokumentów o wprowadzenie swojego surowca na polski rynek. Gdy to zrobi, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ma na to 270 dni. Tak więc mamy jeszcze sporo czasu.

Jak rozumiem, temat medycznej marihuany jest „rewolucyjny” jedynie dla mediów. W aptekach ekscytacji nie ma?

- W aptekach temat przyjęty jest dużo spokojniej. Po pierwsze, o zmianie prawa wiadomo już od trzech miesięcy, a po drugie, brak preparatów na polskim rynku sprawia, że musimy podejść do tematu czysto teoretycznie. Środowisko farmaceutyczne jest w trakcie przygotowań do wprowadzenia leczniczych konopi - gromadzi wiedzę na ten temat, odpowiada też na coraz częstsze pytania ze strony pacjentów i dziennikarzy.

Jakie będą wskazania przy wypisywaniu recept?

- Recepty najpewniej będą przypisywane przede wszystkim osobom cierpiącym na tak poważne choroby jak: zespół Tourette’a, choroba Parkinsona, nowotwory, lekooporna padaczka czy jaskra. W tej chwili w Polsce jest jednak tylko garstka lekarzy, która ma odpowiednie kompetencje, by wypisać receptę. Z tego co wiem, szkolenia trwają.

W mediach często medyczną marihuanę zrównuje się z „rekreacyjną”, co jest krzywdzące dla osób, które cierpią. Czy istnieje szansa, że pacjenci będą udawali choroby w celu wyłudzenia specyfików?

- Sam lek należy do kategorii „N”, co na przykład oznacza, że musi być on przechowywany w sejfie. To sprawia też, że lekarz musi mieć osobny bloczek recept tzw. Rpw, aby mógł taki lek wypisać. Takie recepty są raczej rzadko spotykane u lekarzy POZ. Mają je przede wszystkim specjaliści – neurolodzy, onkolodzy, psychiatrzy. W tej sytuacji powinni wypowiedzieć się sami lekarze, ale osobiście nie wierzę, by ktoś z ulicy, z katarem czy drobnym zapaleniem, dostanie receptę na medyczną marihuanę. Należy docenić powagę tej sytuacji i pamiętać, że osoby potrzebujące leczniczej marihuany bardzo cierpią. To pod nich została napisana ta ustawa.

Załóżmy, że pacjent otrzymuje receptę na medyczną marihuanę. W jakiej postaci otrzyma preparat?

- Forma podawania zależna będzie od indywidualnego przypadku. Przede wszystkim będą to leki przygotowywane na bieżąco w aptekach, tzw. leki recepturowe. Jedna osoba otrzyma dostosowany do jego potrzeb czopek, innemu pacjentowi należeć się będzie olejek lub ziele o odpowiedniej mocy.

Czy przepisywane preparaty będą psychoaktywne?

- Różnie. To będzie zależało od indywidualnego przypadku, zastosowanej postaci leku i tego, który kannabinoid będzie dominował w danym preparacie. Ogólna tendencja jest taka, że redukuje się zawartość psychoaktywnego THC, a na pierwszy plan wysuwa się CBD.

Czy farmaceuci będą potrafili przygotować ten lek?

- W Polsce blisko 90 proc. aptek jest przygotowany do wykonywania leków recepturowych. Większość farmaceutów nie miała jeszcze do czynienia z leczniczą marihuaną, jednak stworzenie takiego preparatu nie będzie czymś, co przekracza kompetencje przeciętnego farmaceuty. Aptekarze przejdą konieczne szkolenia, które nie trwają długo. Chętnych jest sporo - blisko 50 proc. pytanych o to, wyraziło chęć udziału w kursach. To pokazuje, że temat medycznej marihuany w przyszłości będzie traktowany bardzo poważnie.

Gram marihuany u dilera kosztuje dziś ok. 50 zł. Jakie będą ceny preparatów w aptekach?

- Lek nie będzie refundowany, a jeden gram medycznej marihuany będzie również kosztował pomiędzy 50 a 60 zł. Miesięczna terapia to wydatek rzędu 2000 zł, czyli całkiem sporo.

Kto będzie dystrybutorem?

- Na razie firmy z Kanady i Holandii wstępnie zainteresowały się przywożeniem do Polski swojego surowca. Trudno powiedzieć na jakim etapie są negocjacje, bo Główny Inspektorat Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych nie informują o szczegółach. Dla pacjenta byłoby lepiej, gdyby marihuana była wytwarzana i standaryzowana w Polsce – to znacznie obniżyłoby cenę. Niestety na razie nic na to nie wskazuje.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Waga - 50 kg

Po 3 latach MDM–owej abstynencji było mi dane spróbować kryształów MDMA.

Wraz ze znajomymi spotkaliśmy się o 18.30 podekscytowani, że to już dziś będzie nam dane znowu poczuć to wszechogarniające szczęście i tę lekkość. Jemy kilka tabletek witaminy C (jako przeciwutleniacz). Pijemy po 1 heinekenie na początek.

  • Marihuana

Pewnego pieknego wieczoru w ostatni dzien szkoly zaraz przed feriami

(godzina okolo 16, bylo ciemno) z kolegami postanowilismy troche

poswietowac. Troche sie balem bo bylem ostatnio mocno chory, antybiotyk

skonczylem brac 3 dni przed (nie pamietam co to bylo) i slyszalem ze

mieszanka antybiotyk + alkohol (najczesciej ) = nie wydolnosc serca,

lub tez brak przytomnosci.


Mimo to poszlismy w nasze ulubione miejsce, opuszczony dom dzialkowy ,

  • LSD-25
  • Tripraport

Znana nam spokojna łąka. Ja i brat.

Witam. Zaznaczam, jak zwykle, iż niniejszy tekst jest jedynie fikcją literacką.

Obawiam się, że w tym raporcie może dojść (a raczej na pewno dojdzie) do takiej sytuacji, gdzie jako jeden trip opiszę dwa... Po pewnym czasie zlewają się one, gdyż zarówno miejscówka, jak i towarzystwo były takie same, a i pogoda podobna... Przyjmijmy jednak, że wszystko działo się jednego dnia... Odświeżyłem nieco wspomnienia z bratem, więc opowiadanie powinno być nieco bardziej szczegółowe.