We Wrocławiu działa już jedna z pierwszych w Polsce aptek, która dysponuje profesjonalną technologią przygotowywania leków recepturowych na bazie tzw. medycznej marihuany.
- Mamy już w Polsce pierwszą aptekę, która dysponuje technologiami i mocami przerobowymi do produkcji leków z suszu (tzw. medycznej marihuany - red.). Do tej pory polscy lekarze nie mieli dostępu do tych samych standardów leczenia, co w Niemczech, Holandii, czy we Włoszech - informuje Krzysztof Szponder, dyrektor zarządzający aptecznej sieci franczyzowej Dr.Max Polska.
Tzw. medyczna marihuana. Zmieniają się przepisy i możliwości leczenia
- Zmienia się w Polsce prawo, zmieniają możliwości, dlatego i my zaangażowaliśmy się w ten proces, by zwiększać możliwości leczenia nowymi formami leków recepturowych. Mamy nadzieję, że wkrótce w naszym kraju terapie medyczną marihuaną staną się standardem - mówi Krzysztof Szponder.
Terapie konopne mogą pomóc wielu pacjentom chorym przewlekle, a mimo to ich stosowanie nadal budzi wiele kontrowersji. Mimo że została ona zalegalizowana, a jej działanie udowodnione, m.in. w walce z przewlekłym bólem, nudnościami i wymiotami wywołanymi radio- i chemioterapią, padaczką lekooporną, depresją, to ilość mitów utrwalanych latami, nadal wprowadza lekarzy w niemałe zakłopotanie - podaje sieć aptek w komunikacie prasowym.
Leczenie medyczną marihuaną? Konieczna jest odpowiednia wiedza
- Najważniejszym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego i nic nie zwalnia go z przestrzegania tej zasady - nawet ograniczenia rynkowe czy wymagania administracyjne. Bez odpowiedniej wiedzy na temat możliwości terapii z wykorzystaniem różnych form leków recepturowych na bazie marihuany leczniczej, nie będzie możliwości leczenia - szczególnie tam, gdzie medyczna marihuana to ostatnia szansa na poprawę jakości życia - przewlekle i onkologicznie chorych - uważa dr Jacek Cieżkowicz, chirurg klatki piersiowej i chirurg ogólny.
Dodaje: - Dlatego cieszy fakt, że branża farmaceutyczna również zauważa ten problem i robi wszystko by zwiększyć możliwości leczenia medyczną marihuaną. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększy się dostępność innowacyjnych terapii - na to czekają lekarze, ale przede wszystkim chorzy i ich rodziny - podkreśla dr Cieżkowicz.