Po przeczytaniu raportu https://neurogroove.info/comment/9607#comment-9607 postanowiłem sam przeprowadzić eksperyment. Jako, że marihunaen on dłuższego czasu nie jaram (rok ponad) to myślę, że wynik jest jak najbardziej prawdziwy.
Wpływ zażywania marihuany na pamięć
Wyniki badań opublikowanych przez JAMA International Medicine wskazują, że osoby, które w wieku nastoletnim regularnie paliły marihuanę, jako dorośli (w średnim wieku) zapamiętują mniej słów od tych, którzy nigdy nie jej zażywali.
Kategorie
Źródło
Odsłony
1819Wyniki badań opublikowanych przez JAMA International Medicine wskazują, że osoby, które w wieku nastoletnim regularnie paliły marihuanę, jako dorośli (w średnim wieku) zapamiętują mniej słów od tych, którzy nigdy nie jej zażywali. Wnioski z badań wydają się być ciekawe wobec ciągle wzrastającego odsetka młodych ludzi zażywających marihuanę i argumentu „marihuana nie szkodzi i nie uzależnia”.
Naukowcy przeprowadzili badanie na ponad 5 tys. młodych dorosłych w wieku 18-30 lat. Procedurę prowadzono przez 25 lat obserwując te osoby i poddając je różnego rodzaju testom psychologicznym. Po zakończeniu badania w grupie pozostało ponad 3400 tys. badanych, których funkcje poznawcze sprawdzano za pomocą standardowych testów pamięci, uwagi i myślenia.
Wyniki wskazują, że zażywanie marihuany w czasie teraźniejszym (po 25 latach od rozpoczęcia badania) jest związane z gorszą pamięcią werbalną oraz gorszym przetwarzaniem różnego rodzaju informacji (niż u osób, które nie jej nie zażywały). Osoby, które paliły marihuanę przez dłuższy czas podczas trwania badania osiągały gorsze rezultaty w obszarach związanych z pamięcią werbalną, prędkością przetwarzania informacji oraz funkcjami wykonawczymi (aktywność umysłowa sterująca przebiegiem procesów poznawczych).
Badacze wskazują, że każde 5 lat zażywania marihuany oznacza pogorszenie pamięci werbalnej – o jedno mniej zapamiętane słowo na piętnaście podanych w zadaniu. W badaniach nie wykazano (i nie jest to jasne), czy kłopoty z pamięcią i funkcjami poznawczymi może powodować także okazjonalne zażywanie marihuany w wieku nastoletnim. Wyniki badań pokrywają się z innymi doniesieniami, m.in. z pracą badaczy z Nowej Zelandii, którzy wykazali, że regularne palenie marihuany przyczynia się do pogorszenia wielu różnych funkcji poznawczych. Badani regularnie zażywający substancję osiągali także gorsze od grupy kontrolnej wyniki w testach inteligencji.
Ważnym wnioskiem wydaje się więc być fakt, że zażywanie marihuany może wywoływać negatywne skutki, że mity o tym, że substancja ta nie jest szkodliwa są fałszywe. To ważne informacje szczególnie w dobie liberalizowanego w wielu krajach prawa. Podkreślają to zgodnie psycholodzy, terapeuci uzależnień oraz specjaliści pracujący w obszarze zdrowia publicznego.
Komentarze