Wojna opóźnia postępy w legalizacji marihuany w USA i Niemczech

Na początku października, Joe Biden ułaskawił osoby skazane za posiadanie marihuany. Przez chwilę wydawało się, że jest nadzieja na rychłą, pełną legalizację marihuany w USA. Jednak okazuje się, że po pandemii, to wojna na Ukrainie skupia uwagę polityków i wstrzymuje pracę nad tym tematem. To dlatego ceny akcji spółek z tego rynku cały czas dołują.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

forexclub.pl
Paweł Majtkowski
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

29

Na początku października, Joe Biden ułaskawił osoby skazane za posiadanie marihuany. Przez chwilę wydawało się, że jest nadzieja na rychłą, pełną legalizację marihuany w USA. Jednak okazuje się, że po pandemii, to wojna na Ukrainie skupia uwagę polityków i wstrzymuje pracę nad tym tematem. To dlatego ceny akcji spółek z tego rynku cały czas dołują.

Pełna legalizacja marihuany w USA?

Joe Biden stwierdził, że nie ma sensu, aby marihuana podlegała takim samym ograniczeniom jak heroina na mocy prawa federalnego. Był to długo oczekiwany pierwszy krok w kierunku federalnej dekryminalizacji rekreacyjnej marihuany. Ale do ostatecznego zakończenia tego procesu droga jest cały czas daleka, ponieważ rozwikłać trzeba wiele problemów prawnych i faktycznych.

W USA funkcjonuje obecnie istna mozaika przepisów stanowych i sprzecznych z nimi przepisów federalnych. Firmy związane z tą branżą oraz inwestorzy zdecydowanie liczyli na szybszy postęp. Został on jednak opóźniony, najpierw przez pandemię, a teraz przez skupienie się polityków na inflacji oraz problemach międzynarodowych, w tym konflikt na Ukrainie. Opóźnienia odbija się mocno na spadku cen spółek z tej branży. Skupiający je ETF Alternative Harvest (MJ) spadł w tym roku o 58 proc., a branża marihuany stanowi niewielki ułamek w zakresie wielkości i rentowności podobnych sektorów tytoniu i alkoholu.

Konsultacje w Niemczech

W Europie punktem zwrotnym w myśleniu o marihuanie i biznesie z nią związanym będzie jej legalizacja w Niemczech. Realizacja tego postulatu to element umowy koalicyjnej między SPD, Zielonymi i FDP, stanowiącej podstawę działań rządu Olafa Scholza. Legalizacja jest priorytetem rządu, jednak prace nad nią spowolniła pandemia i wojna. Prace postępują powoli: trwają społeczne konsultacje proponowanych rozwiązań. Szczegółowy projekt ma zostać przedstawiony do końca 2022 roku. Wstępne założenia projektu zakładają, że każda osoba dorosła będzie mogła posiadać i kupować marihuanę w licencjonowanych punktach. Sprzedaż ma także zostać opodatkowana.

Według przedwyborczych zapowiedzi FDP opodatkowanie marihuany, analogicznie do papierosów, powinno przynieść rocznie około 1 mld euro dodatkowych dochodów do budżetu. Według niezależnych analityków, ta kwota jest jeszcze wyższa i może sięgnąć nawet 5 mld euro. Niemcy mogą stać się tym samym największym rynkiem legalnej marihuany na świecie. Nie dziwi zatem wielokrotnie wyrażane zainteresowanie amerykańskich firm tym rynkiem.

Medyczna marihuana

Obecnie medyczna marihuana jest legalna w 47 krajach i 37 stanach USA. Użytkowanie rekreacyjne jest legalne w siedmiu, takich jak Kanada, Meksyk i RPA, a także w 19 stanach USA. Przy okazji nadchodzących wyborów do kongresu, które odbędą się 8 listopada w USA, głosowanie nad rekreacyjnym używaniem konopi odbędzie się w pięciu kolejnych: Arkansas, Missouri, Północnej i Dakocie Południowej oraz Maryland.

Według statystyk obecnie 16 proc. Amerykanów przyznaje się do korzystania z marihuany. Dla porównania 11 proc. pali papierosy, a 45 proc. pije alkohol. Jednak sytuacja na rynkach kapitałowych jest zupełnie inna. Dziesięć największych akcji firm z branży alkoholu i wyrobów tytoniowych ma odpowiednio 740 miliardów dolarów i 410 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej. To wielokrotnie więcej od 17 miliardów dolarów kapitalizacji branży marihuany.

Największa spółka z tej branży – Curaleaf, zwiększa sprzedaż o 30 proc. rocznie, ale z niską marżą brutto wynoszącą 15 proc. Dla porównania tytoniowy gigant Philip Morris zwiększa sprzedaż tylko o 6 proc., ale jego marża wynosi 66 proc. To pokazuje, jak duży przyszłościowy potencjał drzemie w tej bardzo poobijanej ostatnio branży. Ekspozycję na branże marihuany oferuje Inteligentny Portfel eToro @CannabisCare.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Bardzo dawno temu wybrałem się na obóz żeglarski nad Wdzydze (to takie duże jezioro koło Kościeżyny - woj. gdańskie). Oczywiście na obozie ponowały jasne zasady: żadnego alkoholu, fajek, nie mówiąc już o dragach. A że organizator był trochę pojebany to przestrzegał tych zasad, w każdym razie trzeba było strasznie uważać. Do wyjazdu długo się przygotowywałem i ostatecznie zabrałem kilka lufek i ze 4 gramy dobrego skunika. Jedengo wieczora uznałem, że czas już iść przypalić. Było już ciemno i niepostrzeżenie mogłem się oddalić z obozu.

  • Marihuana
  • Tripraport

W eksperymencie biorą udział: Dwie osoby i roślina.
Oto ich krótka charakterystyka:
1. Mój przyjaciel [MP]: 18-sto letni mężczyzna z dużym doświadczeniem z psychodelikami. Czujący sympatię do marihuany, nieprzepadający za alkoholem.
2. Ja [Ja]: 19-sto letni mężczyzna czującym sympatię do alkoholu i jak do tej pory nieprzepadający za marihuaną.
3. Roślina - ponad 7 gram Marihuany w postaci trzech dużych, pięknie pachnących, błyszczących pod światło topków. Grzechem było zapakowanie ich w foliowy pakiet.

  • Kofeina
  • Pierwszy raz
  • Pseudoefedryna

Nastawienie pozytywne, niedzielne popołudnie nie sprzyja nauce więc szukałam czegoś na koncentrację i pobudzenie

Witam wszystkich czytających. Jest to mój pierwsz trip raport, więc proszę o wyrozumiałość. 

Pseudoefedryny postanowiłam spróbować jako wspomaganie do nauki - czytałam wiele opinii, że poprawia koncentrację i zmiejsza senność. Niektórzy nawet sądzą, że może zastąpić amfetaminę. Fetę co prawda jadłam już kilka razy, ale ze względu na jej wysoki potencjał uzależniający nie chciałam jej stosować do nauki. Zachęcona pozytywnymi komentarzami na temat pseudoefki na forach, zakupiłam paczkę Sudafedu - uznałam, że na pierwszy raz wystarczy.

  • 4-HO-MET

dobre nastawienie, spontaniczna konsumpcja, pokój

29.10.2008

Nadszedł czas na kolejny eksperyment, a że każdy psychonauta lubi wracać w psychodeliczny stan, więc i ja również zachciałem skosztować rozsławionej przez Newbe substancji. Ponoć lepsza od kwasa mawiają, wyjątkowa, ciepła i miła. Ciekawość przekracza bariery finansowe.

randomness