Witamy Skute Bobo na froncie walki o depenalizację marihuany

We wtorek 15.02.2022 miała miejsce gala „Bestsellery Empiku”. Jest to coroczne wydarzenie, które ma na celu wyróżnienie najciekawszych artystycznych odkryć oraz najlepiej sprzedających się książek, płyt czy filmów. Gala transmitowana jest na żywo w mediach społecznościowych oraz na antenie TVN. Możliwe jednak, że po tegorocznej edycji organizatorzy zaczną myśleć o zmianie tej formuły. Na antenie pojawił się bowiem nieprzewidziany w scenariuszu gość, który zdominował wydarzenie. A były nim…konopie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wolne Konopie
Wiktor Brzeziński
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy serdecznie Wolne Konopie!

Odsłony

73

We wtorek 15.02.2022 miała miejsce gala „Bestsellery Empiku”. Jest to coroczne wydarzenie, które ma na celu wyróżnienie najciekawszych artystycznych odkryć oraz najlepiej sprzedających się książek, płyt czy filmów. Gala transmitowana jest na żywo w mediach społecznościowych oraz na antenie TVN. Możliwe jednak, że po tegorocznej edycji organizatorzy zaczną myśleć o zmianie tej formuły. Na antenie pojawił się bowiem nieprzewidziany w scenariuszu gość, który zdominował wydarzenie. A były nim…konopie.

Podczas gali jedna z pierwszych statuetek wręczana była w kategorii: Muzyka: rap & hip-hop. Wyróżnienie to, bez większego zaskoczenia wśród obserwatorów, otrzymał Mata za album „Młody Matczak”. Sam nominowany nie pojawił się jednak na gali, a nagrodę w jego imieniu odebrał niejaki Skute Bobo (swoją drogą, bliźniaczo podobny do samego artysty). W swojej mowie odniósł się do wydarzeń sprzed dwóch tygodni, czyli do zatrzymania z niewielką ilością marihuany i związanym z tym szumem medialnym. Zaprzeczył plotkom, jakoby miała to być akcja promocyjna. Sprostował, że był po pracy, chciał zrelaksować się z kolegami, a niestety skończyło się zatrzymaniem przez policjantów. Dodał, że każdy, kto zna wyróżnioną płytę, wie, jakie tam są treści, co go inspiruje i że ta płyta podoba się Polsce. „W związku z tą sytuacją i w związku z tym, co zrobiły media, chcę nagłośnić temat marihuany w Polsce i rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku”. Zauważył też, że jest to temat ważny w środowisku muzyków i artystów, którego reprezentanci licznie zgromadzili się na gali. Swoje wystąpienie zakończył apelem: „Chciałem poprosić wszystkich moich fanów oraz fanów wolnej muzyki o to, żeby dołączyli się do walki o depenalizację marihuany w Polsce”.

Tuż po jego wystąpieniu na scenie jego apel poparli Artur Rojek i Vito Bambino. Pod apelem podpisali się nie tylko muzycy. Ambasadorem kategorii książki był pisarz Zygmunt Miłoszewski. Podkręcił atmosferę słowami: „My, pisarze, siedząc w swoich wilgotnych i zimnych piwnicach, potrzebujemy trochę ciepła. Często źródłem tego ciepła jest magiczne zioło, które powinno być dostępne dla wszystkich zupełnie legalnie”. Poprosił też innych artystów, by nie zapomnieli, co stało się motywem przewodnim tegorocznej gali. Dziennikarz Radia Zet Marcin Wojciechowski przypomniał utwór Republiki pt. „Zielone Usta”. Bardzo wyraźnie zabrzmiały też słowa dziennikarki Karoliny Korwin-Piotrowskiej: „Idzie wiosna i za chwilę ZIELEŃ wybuchnie. Będzie zielono”. Towarzysząca jej Maja Ostaszewska dodała, że również jest za depenalizacją marihuany „bo jaki wewnętrznie wolny człowiek nie jest? Powiedzmy sobie to otwarcie i głośno”.

Bardzo ciekawym głosem poparcia były słowa Aleksandry Zbroi. Artystka otrzymała nagrodę Odkrycie Roku za debiutancką powieść „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”. Powiedziała, że sympatyzuje z ideą depenalizacji konopi, a także wezwała do refleksji nad ilością wypijanego alkoholu, który nadal dominuje w polskim społeczeństwie i krzywdzi wiele rodzin. Nie wiem, jaki jest poziom konopnej świadomości autorki, ale warto pamiętać, że marihuana często pomaga w wychodzeniu z choroby alkoholowej.

Świetną klamrą było to, że ostatnią statuetkę na gali również odebrał Skute Bobo. Była to nagroda publiczności. Mata otrzymał w aplikacji Empik największą ilość głosów spośród wszystkich nominowanych we wszystkich kategoriach. Ostatnimi słowami, jakie padły z jego strony było: „Za skuna mandata nie krata, hakuna matata, nara”.

Konopie otworzyły i zamknęły ważną galę. Nie obyło się oczywiście bez komentarzy, niektórych mniej, innych bardziej przychylnych.

lu z komentujących zadawało pytanie, co niby taki Mata może? Według nas może całkiem dużo. Warto zwrócić uwagę, że nagrody, które otrzymał, wynikają ze sprzedaży jego muzyki i ilości otrzymanych głosów. Jest w tym momencie jednym z najbardziej popularnych artystów, a jego słowa docierają do ogromnej ilości osób. Co ważniejsze – prowokują innych do komentowania. Każdy użytkownik konopi wie, jak ta roślina jest popularna w środowisku artystycznym. Być może słowa samego Maty trafią głównie do przekonanych. Jednak odbijają się też szerokim echem. Takim echem mogą być właśnie słowa Mai Ostaszewskiej czy Zygmunta Miłoszewskiego, mających zupełnie inne audytorium.

Macie zarzuca się też, że to element autopromocji. Rozumiemy te zarzuty, ale się z nimi nie zgadzamy. Patrząc na wartość marketingową Maty oraz fakt, że często dociera do osób niepełnoletnich, to więcej może takim działaniem stracić niż zyskać. Owszem, stanie się łakomym kąskiem dla firm konopnych, jednak ograniczy możliwości współpracy z markami o charakterze bardziej familijnym czy stawiających na mniej kontrowersyjne treści. To sprawia, że wierzymy w szczerość jego intencji.

Inną kontrowersją jest to, że w kontekście marihuany Mata użył określenia „narkotyk”. Fakt, była to niefortunna wypowiedź. Odniósł się do niej m.in. Peja, twierdząc, że było to najgorsze, co można było zrobić zwolennikom depenalizacji. Widać było, że stres podczas przemówienia wziął górę i to mogłoby tłumaczyć takie określenie. Prawdą jest jednak to, że nie powinniśmy się obawiać słowa „narkotyk”. Elementem edukacji narkotykowej jest to, by ludzie przestali dzielić używki na dobre legalne i nielegalne „narkotyki”. Tak długo, jak społeczeństwo będzie dokonywać tego podziału, tak długo będzie trwała prohibicja. A nam zależy na tym, by każdą z używek traktować i oceniać indywidualnie, przez pryzmat szkód, a nie legislacji.

Wystąpienie Maty na gali odbiło się szerokim echem w mediach konopnych i wśród aktywistów. Kuba Gajewski, wiceprezes Wolnych Konopi, stwierdził: „Mata może w 5 minut wykonać naszą kilkuletnią pracę edukacyjną”. Mateusz Zbojna – twórca podcastu i portalu Otwieramy Oczy dodał, że Mata tym jednym wystąpieniem zrobił więcej niż 90% „szczekaczy”. Kamila, znana jako Naturalna Canna nie kryła wzruszenia, dodając „Tak długo walczyliśmy, żeby te słowa płynęły z odbiorników”.

Nie bagatelizujmy też tego, gdzie te słowa padły. Mówimy bowiem o gali rozdania nagród transmitowanej na żywo przez największą prywatną stację telewizyjną w Polsce w szczytowych godzinach oglądalności. W 2020 r. „Bestsellery Empiku” oglądało 5 mln Polaków. Nie znamy jeszcze wyników oglądalności tegorocznej edycji, ale śmiało możemy założyć, że przekaz Maty dotarł do kilku milionów obywateli.

Macie trzeba przede wszystkim pogratulować odwagi. Nie każdy artysta prywatnie korzystający z marihuany potrafi publicznie się do tego przyznać i nawoływać do zmiany prawa. Wystąpienie Maty to przykład mocnego aktywizmu. Od wszystkich powinien otrzymać 420% poparcia. My będziemy czekać na dalszy rozwój wydarzeń. A wszystkich tak chętnie go krytykujących zapraszamy do pracy aktywistycznej. Jest jej do wykonania bardzo dużo, dla każdego znajdziemy coś odpowiedniego.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

ja pierwszy raz zapodałem połówkę (rzecz nazywała się OM i miała taki dziwny

wzorek) i pojechałem do Katowic.Cóż,było dziwnie,raczej lajtowo, udało mi

się dostrzec głębię trzeciego wymiaru(mam to do dziś - ten efekt nie mija)-

mój kumpel nazwał to 4D i to jest chyba najlepsze określenie.Do dziś też

pamiętam melancholijną podróż pociągiem przez brudny Śląsk z muzyką DCD na

słuchawkach,widok starych ,zczerniałych kamienic,brudnego słońca, zmęczonych

życiem współpasażerów ...eeh...  • Gałka muszkatołowa

Siedzieliśmy sobie z kumpelą i kumplem i umieraliśmy z nudów. Najpierw wypiliśmy tanie wino ale ze dalej było nudno postanowiliśmy cos wziąść. A ze pod ręką była gałka razem z kumpelą zjadłyśmy całe opakowanie (kupiłysmy startą a ze nie wiedziałysmy jak sie bierze ten narkotyk więc zjadłysmy popijając wodą)


Jest okropna w smaku... omało nie zwymiotowałam... nie da się tego połknąc a woda wiele nie daje.


  • Szałwia Wieszcza


Nabilem sobie do fajeczki delikatna ilosc salvii.

Tak gdzies rownowartosc lufki. Spalilem. Dym nie byl tak ostry

jak sie czyta w opisach tripow na erowidzie czy lycaeum. Stwiedzilem zadnych

efektow.


Dawka za slaba. Trudno. Wychodze.

Ide po schodach i stopniowo czuje jak wchodza przyjemne efekty. jakbym szedl

boso.


Czuje kazda nierownosc, kant schodow. Coraz bardziej intryguje mnie swiatlo.

Reflektory wycelowane w plecy, ale niegrozne.

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

jest ok

Była to spora dawka DXM.

Zacząłem około 15.00. 

Straciłem rachubę caszu już na samym początku więc skupię się na samym tripie, który wywarł na mnie niesamowite wrażenie i pozostanie niezapomnianiym do końca życia.

randomness