Wietnam: Sztuka walki leczy z uzależnień od gier

Zakaz używania telefonów i grania w gry wideo, pobudka o 5:30 i nauka Vovinam, wietnamskiej sztuki walki - tak wygląda rzeczywistości w wietnamskiej szkole dla nastolatków uzależnionych od internetu i gier komputerowych - pisze AFP.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita

Odsłony

52

Zakaz używania telefonów i grania w gry wideo, pobudka o 5:30 i nauka Vovinam, wietnamskiej sztuki walki - tak wygląda rzeczywistości w wietnamskiej szkole dla nastolatków uzależnionych od internetu i gier komputerowych - pisze AFP.

Szkoła znajduje się na przedmieściach miasta Ho Chi Minh (dawny Sajgon). Zajęcia odbywają się w Instytucie Badań na rzecz Vovinam i Rozwoju Sportu (IVS).

Nauka Vovinam - jak czytamy w materiale AFP - wymaga kontrolowania swojego ciała i emocji, co ma być przydatne w walce z uzależnieniami od urządzeń elektronicznych. Vovinam to sztuka walki stworzona w 1930 roku, w której wykorzystuje się elementu kung fu i innych azjatyckich sztuk walki.

W Wietnamie dostęp do smartfonów ma 30 proc. z 93 mln mieszkańców. Co drugi mieszkaniec kraju ma dostęp do internetu - wylicza AFP.

Psychiatra dziecięcy Lam Hieu Minh przyznaje, że liczba nastolatków uzależnionych od internetu w Wietnamie rośnie. Osoby takie mają problemy natury psychicznej - ataki lęku, zaburzenia snu, problemy ze skupieniem, u niektórych pojawia się depresja i zaburzenia łaknienia.

- Ćwiczenia fizyczne, takie jak nauka sztuk walki to dobre rozwiązanie dla dzieci, które pomaga im żyć zdrowiej i poznawać przyjaciół - podkreśla Minh.

W IVS, instytucji stworzonej w 2009 roku, terapię przechodzą dzieci w wieku od 13 do 19 lat. W instytucie terapię przechodzi ok. 1000 Wietnamczyków. Czesne wynosi ok. 330 dolarów miesięcznie. Nastolatkowie, którzy trafią do ośrodka mają prawo do jednego spotkania z rodzicami w miesiącu.

Nastolatkowie w IVS mają ściśle zaplanowany cały dzień - od pobudki o 5:30 do ciszy nocnej zaczynającej się o 10.

Zastępca dyrektora IVS Dang Le Anh mówi, że nauka sztuk walki sprawia, że nastolatkowie "pozbywają się starych nawyków i lenistwa". - Wojskowa dyscyplina i sztuki walki pomagają uczniom stawać się coraz lepszymi - dodaje.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Atmosfera pozytywna, jesteśmy gotowi na dobrą nockę. Mam nadzieje, że pogadamy, będzie jakaś beka. Ogólnie same pozytywne myśli. Jedyny problem, to mój komputer, który od jakiegoś czasu wolno działa.

Godzina 17, kręcimy opcje. Speedzik ogarnięty, dobry towar. Jest nas trzech, a ogarneliśmy dobrę 1,5 grama, może więcej, może nawet 2, ale nie jestem ogarnięty w ocenianiu ilości władka. 18.25 walimy dosyć dobre, długie, grube krechy. Ogólnie zajebałem opcje za 20 zł, moje ziomki też coś około, zostawiliśmy coś sobie na nocke.

  • Amfetamina


Świta sobie ranek, a ja już po imprezce. Siedzę w domu przed

kompem... i dziwnie się czuję, bardzo dziwnie...

Po amfie i 2ssi.

Ale jedźmy od początku:Tak w ogóle to lipa, bo impra skończyła się jakoś wcześnie ale

jutro się maraton szykuje (jak się okazało, nie tylko ta

imprezzza szybko się zwinęła ale wszystkie w mieście

dzisiaj :/).Chyba organizatorzy chcieli dać ludziom odpocząć,

hehe ;D


  • Metkatynon
  • Przeżycie mistyczne

Za pozwoleniem autora wrzucam po delikatnej korekcie opis ostatnich wydarzeń:

Postaram się tu opisać w kolejności zdarzenia, o których po wytrzeźwieniu wiem, że to już była psychoza. Wcześniej były halucynacje itd. ale tylko po injekcji stima.

  • DMT
  • Miks

Powalczone dzień wcześniej. Mało energii, ale obiecałem bratu tripa, więc musiało być dobrze, bo z Orfeuszem mam najlepsze podróże. Gralnia.

   Witam. Obawiam się, że może być chaotycznie, bo dużo wszystkiego i pisane zaraz po wymyśleniu całej historii (to znaczy na następny dzień po czterech godzinach snu). Także tego... Zapraszam do lektury.

 

randomness