W Lublinie zaczną leczyć marihuaną. Powstaje pierwsza tego typu placówka w regionie

W Lublinie ma powstać pierwsza w regionie poradnia leczenia marihuaną medyczną. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci jeszcze w lutym.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Radio Lublin
LilKa/WM
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

79

W Lublinie ma powstać pierwsza w regionie poradnia leczenia marihuaną medyczną. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci jeszcze w lutym.

– Jesteśmy w trakcie organizacji, zbieramy też grupę lekarzy różnych specjalności – mówi lekarz Wiktor Wezgraj. – Konopie mają zastosowanie w przeróżnych dziedzinach. Przede wszystkim są pomocne w leczeniu bólu. Wśród specjalistów, których szukamy, mogą więc znaleźć się anestezjolodzy, neurolodzy czy reumatolodzy. Konopie stosuje się też przy zaburzeniach psychicznych, dlatego chętnie nawiązalibyśmy współpracę z psychiatrą. Fajnie byłoby też mieć w grupie onkologa. Konopie mają zastosowanie przy efektach ubocznych chemio- i radioterapii, czyli w leczeniu nudności i wymiotów. Na tę chwilę wystartowaliśmy z chorobami neurologicznymi, czyli walczymy tu głównie z dolegliwościami bólowymi. Pacjenci, których leczymy, to osoby ze spastycznością w przebiegu stwardnienia rozsianego, padaczką lekooporną i migreną.

– To lek, któremu poświęcono wiele badań klinicznych, jest stosowany na rynku zachodnim od wielu lat – podkreśla prof. n. farm. Tomasz Mroczek z Samodzielnej Pracowni Chemii Produktów Pochodzenia Naturalnego przy Katedrze Farmakognozji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. – Około 20% padaczek nie podlega leczeniu dostępnymi obecnie lekami stosowanymi w farmakologii. Wykazano, że zastosowanie marihuany medycznej zdecydowanie łagodzi objawy padaczkowe, liczba napadów znacznie się zmniejsza. Warto więc nie bać się substancji, która będzie miała ściśle zestandaryzowaną zawartość i określone dawkowanie. Przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami leczniczymi na pewno poprawi żywot pacjentom. Powoduje stan relaksu, odprężenia – to potrzebne na przykład w terapii stwardniania rozsianego, nowotworów czy przy leczeniu anoreksji.

– W organizmie ludzkim jest dużo receptorów kannabinoidowych – tłumaczy lek. med. Wiktor Wezgraj. – Poszczególne kannabinoidy łączą się w ten sposób z tymi receptorami i tak następuje działanie. Oprócz tego w medycznej marihuanie występują inne substancje, które dają nam, oprócz smaku i zapachu, poszczególne działania. Działają przeciwzapalnie, rozluźniająco, przeciwbólowo i przeciwgrzybiczo. Spektrum zastosowania jest duże. Sama marihuana jest w postaci kwiatu konopi.

– Odradza się stosowanie marihuany u osób młodych do 21. roku życia – mówi prof. n. farm. Tomasz Mroczek. – Jest tak, dlatego że kannabinoidy, zwłaszcza THC, mogą predysponować do występowania na przykład objawów schizofrenii czy napadów psychotycznych. Młode osoby nie mają jeszcze rozwiniętego układu nerwowego, więc procesy psychofizyczne są u nich jeszcze w fazie rozwoju. Marihuana to substancja jak najbardziej psychoaktywna, przy której stosowaniu powinniśmy zachować ostrożność.

– Jeżeli mówimy generalnie o marihuanie, to nie występuje coś takiego jak fizyczne uzależnienie od niej – podkreśla lek. med. Wiktor Wezgraj. – Potwierdza to WHO, które przepisało konopie indyjskie z listy narkotyków czarnych do mniej szkodliwych. Oczywiście może wystąpić uzależnienie psychiczne. Jednak w wypadku stosowania leków narkotycznych w celach leczniczych sama ulga w dolegliwościach dla pacjentów jest na tyle ważna i na tyle poprawia komfort i jakość życia, że pacjenci nie mają tendencji do tego, żeby przedawkowywać.

Marihuana medyczna nie jest refundowana.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

Nazwa substancji: Benzydamina


Poziom doswiadczenia: mj, xtc, dxm, lsd, efedryna, gaz ronson, amfetamina. Benzy po raz pierwszy.


Dawka, metoda zazycia: Extrakt z 2 torebek Tantum Rosa, przefiltrowany przez chusteczke, ktora (po przycieciu :-) polknalem.


"Set & Setting": Stan umyslu pozytywny, zazylem z ciekawosci, w domu.

  • Bieluń dziędzierzawa
  • Katastrofa

Brak satysfakcyjki z dostępnego towaru, dobry humor po kilku piwach

Witam, przeczytałem wywołujący wrażenie opis Podróżnika. Wrażenie tym większe, że bezpośrednio dotyka moich doświadczeń i mocno daje do myślenia, że równie dobrze dziś mogłoby nie być jednego z nas.

Lata 90-te, nadmorska miejscowość Dąbki koło Wejherowa. Powiedziałem moim towarzyszom, że ich towar w postaci grassu i haszyszu w ogóle na mnie nie działa i czy nie mogliby mi dać czegoś konkretniejszego. No to mi dali :))))) Pokazali gdzie rośnie :>

  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

Odczuwalne było lekkie załamanie przez szkołę, smutek, brak akceptacji siebie, ciągle wady wokół, problemy w rodzinie i kłótnie w kręgu znajomych. Nastawienie - ciekawość, wielka niewiadoma.

Zacznę od tego, że opisuje to dokładnie chwilę po wyjściu przyjaciela. 

18.01.2014 r. dzień jak każdy inny, nikt nie mówił że będzie w życiu łatwo rodzice po rozwodzie, kłótnie ze znajomymi, najlepsza szkoła, miłość do smutnych piosenek - zwyczajna nastolatka, skrzywdzona strasznie przez chłopaka. Nic takiego nie mogło się stać, co mi zależy, trzeba spróbować w życiu czegoś niesamowitego. Nie chcę się uzależnić, nie chce się zabić, po prostu przeżyć przez chwilę cos innego, panuję nad tym - wiem, jestem silna. 

  • Lophophora williamsii (meskalina)
  • Pierwszy raz

Pozytywne nastawienie, radość, osoba zdecydowana do brania substancji, planowała to dużo wcześniej. Tolerancja zerowa/ bardzo niska. Otoczenie przyjazne, znane osobie; jej własne mieszkanie, z jej ulubioną muzyką - nad ranem otoczenie jej domu.

Zacząć muszę od przyznania się, że nie byłem bezpośrednio obok osoby podczas spożywania przez nią substancji. Informacje podane w raporcie mogą więc lekko odbiegać od rzeczywistości. Całość raportu była mi składana przez telefon, od etapu planowania do wieczora następnego dnia, gdy przeżywała efekty "po". Mimo to, zdecydowałem się dodać raport przez braki w informacjach o przeżyciach z meskaliną na stronie, tym bardziej w takim miksie