W Koszalinie haszysz palą.

W Koszalinie pali się najwięcej haszyszu - informuje policja, a potwierdza to raport sopockiej Pracowni Badań Społecznych.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Szczecin 10.03.2001

Odsłony

3436
Policja informuje o stanie zagrożenia narkomanią

W Koszalinie haszysz palą. Tak wynika z informacji o stanie zagrożenia narkomanią opracowanej przez Komendę Główną Policji i raportu o zachowaniach młodzieży koszalińskiej wobec uzależnień przygotowanego przez sopocką Pracownię Badań Społecznych.
Koszalin już w 1998 r. znalazł się w czołówce miast, w których popełnia się przestępstwa związane z tym właśnie narkotykiem. - Tak wynika z prowadzonych na tym terenie przez policję spraw - mówi nadkomisarz Paweł Biedziak, rzecznik prasowy komendanta głównego policji w Warszawie.
W 1998 r. Koszalin znalazł się w czołówce zagrożonych narkomanią miast w związku z wykryciem tu przemytu 75 kg haszyszu z Nepalu do Zurychu i Niemiec. W haszyszowym rankingu Koszalin wyprzedził m.in. Warszawę.
Według Aleksandra Markiewicza, prezesa Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, tendencja do sięgania po narkotyki stale się utrzymuje.
- Sprzyja temu duże bezrobocie i łatwy kontakt z zagranicą - tłumaczy Markiewicz.
- Haszysz stał się znanym i modnym narkotykiem - dodaje Paweł Biedziak. - Po pierwsze dlatego, że jest tani. Po drugie stosunkowo łatwo go kupić.

W związku z alarmującymi statystykami Urząd Miasta zlecił sopockiej Pracowni Badań Społecznych sporządzenie raportu o narkotykach. Przebadano uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych i średnich. Raport wykazał, że przynajmniej jednorazowy kontakt z narkotykami miało 25 proc. uczniów w szkołach gimnazjalnych i klasach VI szkoły podstawowej oraz ok. 35 proc. badanych ze szkół średnich.
Najwięcej, bo aż 51 proc. młodych mających kontakt z narkotykami, stanowią mieszkańcy koszalińskich osiedli: Lubiatowo, Rokosowo i Wspólny Dom. Są to jedne z zamożniejszych dzielnic Koszalina. Najrzadziej po narkotyki sięga młodzież z os. Bukowo (21 proc.).
Młodzież zdobywa narkotyki najczęściej od kolegów - dilerów w szkole lub w pubach. Najczęściej sięga się po marihuanę, haszysz oraz środki uspokajające.

Co to jest haszysz

Haszysz jest narkotykiem otrzymywanym z żywicy i szczytowych odcinków żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich. Palony w fajce lub jako papieros wywołuje euforię, halucynacje, sen narkotyczny. Po kontakcie jednorazowym występuje euforia połączona z wielomównością, przekrwienie gałek ocznych, nadwrażliwość zmysłów ("razi mnie światło"), kaszel i zaburzenie koordynacji ruchowej. Długotrwałe branie haszyszu powoduje wychudzenie, zaburzenia snu, przewlekłe zapalenie krtani i oskrzeli, apatię, trudności z koncentracją i zmienność nastrojów. Haszysz był i jest produkowany głównie w południowej Azji.

Policyjne statystyki

Jak wynika z "Informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego" komendanta miejskiego policji w Koszalinie, w 2000 r. liczba przestępstw wynikających z ustawy o narkomanii z roku na rok rośnie. W 1999 r. koszalińska policja stwierdziła z tego tytułu 16 przestępstw. Rok później było ich już 63. Wykrywalność przestępstw związanych z narkotykami wynosiła w 2000 r. 91,4 proc. Najmłodszym zatrzymanym w Koszalinie dilerem był 14-latek.

Dla gazety

Aleksander Markiewicz, prezes Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Koszalinie

Duże spożycie haszyszu w Koszalinie świadczyć może tylko o jednym - najprawdopodobniej muszą być gdzieś w pobliżu jacyś hurtownicy. Może im to ułatwiać droga morska czy położenie w pobliżu granicy. W tej chwili najmodniejsze jest palenie haszyszu, marihuany i skunów [wzmocniona wersja marihuany - red.].

Ewa Czyruk, kierownik koszalińskiego oddziału Monaru

Myślę, że przyczyn tak dużego spożycia haszyszu jest wiele. Za główną należy uznać warunki ekonomiczne, czyli bardzo duże bezrobocie na naszym terenie. Młodzi chcą jakoś zarobić, dorobić, zabić nudę. Sprzedają więc narkotyk. Wiedzą, że jest na niego spory popyt. Młodzi myślą, że palenie tzw. miękkich narkotyków nie uzależnia. Kupują je, by zapomnieć o swoich problemach, zrelaksować się, zabawić.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Daanton (niezweryfikowany)
To jakies farmazony jestem z koszalina co innego tu rzondzi ;]
DEALERÓW KILKU (niezweryfikowany)
w koszalinie najwięcej kasy ludzie wydają na tablety i amfę, wystarczy skoczyć do ODYSEJI i można się tanio zaopatrzyć na ..
g (niezweryfikowany)
Tyle ze rzondzi :) buehehe Tluman!
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Substancja: psylocybina/psylocyna (grzyby Psilocybe semilanceata)


Doświadczenie: średnie (na pewno więcej niż 10 razy)


Dawka: ok. 45 sztuk na osobę (suszone grzyby) w postaci odwaru (trudno ocenić, bo piło go kilka osób)Od autora: Jest to list do mojej koleżanki pisany tydzień "po"

Zanim przejdę do właściwego opisu, zacytuję fragment mojego listu do Ciebie,

napisanego ponad rok temu:

  • 4-HO-MET
  • Etanol (alkohol)
  • Pierwszy raz

Bardzo mroźny Wielki Piątek roku 2013 w okolicach Wrocławia. Data została wybrana całkowicie spontanicznie, być może tego samego dnia. Za scenę wydarzeń posłużyła szeroko rozumiana przestrzeń wiejska. Nastrój pozytywny, oczekiwania raczej niewielkie, nastawienie na przeżycia czysto rozrywkowe przy znacznym dystansie do doświadczeń egzystencjalno-mistycznych. Współtripowicze ogarnięci, reszta osób - niezbyt.

Na chwilę przed pierwszym tripem poprzysięgłem sobie, że wykreślę z osobistego słownika wyrazy takie jak Wszystko, Wszechświat, Śmierć, Życie, Miłość, Nienawiść oraz Fraktal, bo smutna prawda sprowadzała się to tego, że przygoda z mahometem w zamierzeniu miała być czymś mało refleksyjnym i możliwie pozbawionym tandetnego mistycyzmu. Tak zwany rozpiździel na systemie wartości słabo komponował się z solidną dawką tak zwanej rekreacji, na którą od jakiegoś czasu liczyłem.

  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

Park następnie moje mieszkanie

 

Dawka: 300 mg kodeiny (dwie paczki Thiocodinu) + sok z białego grapefruta

Doświadczenie: Marihuana, DXM, Kodeina, Alkohol, Alprazolam, Lorazepam

 

  • Lorazepam

Poziom doświadczenia: spore (feta, MDMA, cała masa dziwactw z apteki)

substancje: Lorafen, Tantum Rosa, feta, i jeszcze jakieś psychotropki