Używanie marihuany zachęca do aktywności fizycznych – wskazują nowe badania

Powszechne przekonanie, że użytkownicy marihuany są leniwi, nie znajduje potwierdzenia w nowych danych dotyczących młodych i dorosłych w średnim wieku. Kiedyś wszyscy myśleli, że osoby palące marihuanę to leniwi kanapowcy, jedzący chipsy i godzinami oglądający telewizję. Ale wraz z coraz szerszym rozpowszechnieniem się leczniczych korzyści z konopi i większą ilością osób używających konopi, obraz konsumenta się zmienił.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

37

Powszechne przekonanie, że użytkownicy marihuany są leniwi, nie znajduje potwierdzenia w nowych danych dotyczących młodych i dorosłych w średnim wieku. Kiedyś wszyscy myśleli, że osoby palące marihuanę to leniwi kanapowcy, jedzący chipsy i godzinami oglądający telewizję. Ale wraz z coraz szerszym rozpowszechnieniem się leczniczych korzyści z konopi i większą ilością osób używających konopi, obraz konsumenta się zmienił.

Pojawia się coraz więcej badań wskazujących, że użytkownicy konopi w rzeczywistości częściej ćwiczą niż osoby, które tego nie robią. Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie Preventive Medicine, przeprowadzone przez badaczy z Brookings Institution oraz University of Miami, analizowało związek między częstotliwością ćwiczeń a spożyciem konopi w ciągu ostatnich 30 dni, aby zobaczyć, czy osoby te są bardziej aktywne fizycznie.

“Osoby używające marihuany ćwiczą tak samo często lub częściej niż niepalący“, piszą autorzy. Dodają, że “powszechne przekonanie, że użytkownicy marihuany są w większości siedzący, nie znajduje potwierdzenia w tych danych dotyczących młodych i dorosłych w średnim wieku“.

Starsze badania potwierdzają te tezy

W 2019 roku opublikowano artykuł w Frontiers in Public Health, który stwierdzał, że w stanach, gdzie marihuana jest legalna dla celów rekreacyjnych, ludzie używają jej przed lub po treningu. Wielu uczestników badania uważało też, że marihuana motywuje ich do ćwiczeń, pozwala bardziej cieszyć się treningiem i przyspiesza regenerację.

W efekcie częściej ćwiczą, ponieważ marihuana pomaga im lepiej radzić sobie z bólem po treningu. “Nasze wyniki sugerują, że wcześniejsze badania, według których użytkownicy marihuany częściej spełniali oficjalne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, mogą być przynajmniej częściowo związane z postrzeganym wpływem spożycia marihuany na przyjemność, redukcję bólu i stanu zapalnego podczas i po ćwiczeniach, a w mniejszym stopniu z motywacją“, mówi badanie.

“Co więcej, uczestnicy używający marihuany przed i/lub po treningu stwierdzili, że ćwiczą więcej i mają pozytywne nastawienie do jednoczesnego stosowania marihuany podczas ćwiczeń, co sugeruje, że marihuana może być użytecznym narzędziem dla niektórych użytkowników. Innymi słowy, nieaktywni fizycznie użytkownicy marihuany, zwłaszcza ci, którzy przypisują niską aktywność fizyczną obawom związanym z regeneracją, motywacją lub przyjemnością, mogą odnieść korzyści z jednoczesnego stosowania marihuany, pod warunkiem wyboru bezpiecznych form aktywności fizycznej, które nie zagrażają ich bezpieczeństwu pod wpływem działania narkotyku.”

To tylko jedno z niewielu, ale znaczących badań wskazujących, że marihuana może wpływać na to, jak postrzegamy aktywność fizyczną.

“Dane te sugerują, że wielu użytkowników marihuany w stanach z legalnym dostępem do niej używa jej w połączeniu z ćwiczeniami, a większość z nich uważa, że zwiększa to przyjemność, regenerację i w pewnym stopniu motywację do aktywności fizycznej. Ponieważ te czynniki pozytywnie korelują z zachowaniami związanymi z ćwiczeniami, używanie marihuany w połączeniu z ćwiczeniami może odgrywać korzystną rolę dla zdrowia użytkowników marihuany“, mówi badanie.

“Istnieje stereotyp, według którego spożywanie marihuany sprawia, że ludzie są leniwi, przyklejeni do kanapy i nieaktywni fizycznie, ale te dane sugerują, że tak nie jest“, pisze Angela Bryan, główna autorka badania, która jest również profesorem w Katedrze Psychologii i Neurologii oraz Instytucie Nauk o Kognitywistyce.

Rezultat: Bardziej wysportowani i zdrowsi konsumenci marihuany

Oczywiście, kiedy ludzie są bardziej zmotywowani do częstszego ćwiczenia dzięki marihuanie, otrzymujemy osoby zdrowsze i bardziej wysportowane niż ich niepalący odpowiednicy.

Badanie przeprowadzone przez University of Colorado Boulder analizowało tę teorię, a ich wyniki były interesujące. Jednak ograniczyli oni swoje badania do seniorów, ponieważ “dorośli w wieku powyżej 50 lat są najszybciej rosnącą grupą użytkowników marihuany w USA, a osoby w wieku 65 lat i starsze wykazują największy wzrost spożycia marihuany”, mówią badacze.

“Wskaźnik masy ciała (BMI) użytkowników marihuany był znacznie niższy niż osób niepalących“, mówi badanie. “Te wstępne dane sugerują, że obecny status używania marihuany nie wpływa negatywnie na kondycję fizyczną i wysiłki mające na celu zwiększenie aktywności fizycznej u siedzących starszych dorosłych.”

Innymi słowy, odkryli, że marihuana nie ma negatywnego wpływu na ćwiczenia, ale także że regularni użytkownicy marihuany konsekwentnie przewyższali swoich niepalących rówieśników pod względem wydajności.

“Co ciekawe, liczne badania wykazały, że wskaźniki nadwagi/otyłości są znacznie niższe wśród użytkowników marihuany w porównaniu z niepalącymi“, mówi badanie. “Na przykład [naukowcy – przyp. red] odkryli, że młodzi dorośli, którzy deklarowali codzienne spożywanie marihuany, byli w wieku 21 lat w przybliżeniu jedną trzecią mniej prawdopodobni do nadwagi/otyłości w porównaniu z młodymi dorosłymi, którzy nigdy nie używali marihuany.”

Treningi pod wpływem marihuany

“Badania nad związkiem między konopiami a zaangażowaniem w ćwiczenia, choć ograniczone, sugerują pozytywną korelację. Ankieta przeprowadzona wśród dorosłych w wieku 20-59 lat wykazała, że obecni użytkownicy marihuany byli znacznie bardziej skłonni spełniać minimalne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej niż byli użytkownicy i niepalący”, piszą badacze.

Chociaż autorzy badania nie byli w stanie dostarczyć żadnego wyjaśnienia powodów, dla których użytkownicy marihuany są bardziej wysportowani niż ci, którzy jej nie spożywają, przypuszczają, że “ponieważ użytkownicy marihuany twierdzą, że spożywanie marihuany zwiększa ich przyjemność z ćwiczeń i regeneracji po nich, użytkownicy w naszej próbie mogli uważać przepisany im program ćwiczeń, jak również ćwiczenia poza nim, za bardziej przyjemne i do opanowania.”

Podsumowanie

Osoby palące marihuanę mogą ci powiedzieć, że ćwiczenie pod wpływem THC czyni je o wiele bardziej przyjemnymi, ale pod powierzchnią prawdopodobnie zachodzą liczne interakcje chemiczne. Na przykład ludzie mówią, że bieganie daje im “haj biegacza”, który jest opisywany jako ten euforyczny stan, który osiągamy podczas treningu. Według niemieckich ekspertów uczucie to powodowane jest przez endokannabinoidy, czyli naturalnie produkowane przez organizm cząsteczki, które działają podobnie do marihuany.

Badanie z 2003 roku odkryło, że euforia związana z ćwiczeniami, którą odczuwamy, może faktycznie pochodzić z układu endokannabinoidowego, ponieważ badacze znaleźli wyższe poziomy anandamidu we krwi uczestników, którzy biegali podczas eksperymentów w laboratorium. Dlatego marihuana może pomóc nam w osiągnięciu tego wspaniałego uczucia.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 5-MeO-DMT

nazwa substancji: 5Meo-DMT


poziom doświadczenia: pierwszy raz


dawka, metoda zażycia: około 2 mg, palenie w fajcie


set & setting: pozytywnie nastawienie, 3 osoby w przyjemnie oświetlonym pokoju

  • Szałwia Wieszcza

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Salvią, paliłem wcześniej zarówno ekstrakt jak i liście, nie uzyskałem jednak satysfakcjonujących efektów. Tym razem się przyłożyłem, skonstruowałem wymyślny cybuch do równie wymyślnej fajki wodnej, sprawdziłem po jakim czasie palnik się wypala. Minuta, czyli w sam raz. Do dyspozycji(Thanks for dr. Zielarz) miałem 3 duże, 2 małe liście i łodygę, która podobno również zawiera Salvinorin. Pocięłem łodygę na kwałeczki, pokruszyłem liście i podzieliłem wszystko na dwie części po około 0,7g.

  • Alprazolam
  • Fluoksetyna
  • Użycie medyczne

Leczenie psychiatryczne.

W wyniku ciągłego stresu związanego przede wszystkim z chorą ambicją i całym procesem edukacji, a także w wyniku przykrych doświadczeń z dzieciństwa (przez które popadłem w depresję), w pewnym momencie życia zdecydowałem się na terapię. Nie byłem pewien czy od razu chcę udać się do psychiatry. Na początek wybrałem psychologa. Niestety - albo miałem pecha przy wyborze albo po prostu to nie jest dla mnie. Od jednego z psychologów usłyszałem, że mogę być opętany....Dlatego właśnie zrezygnowałem z tego hmmm...'leczenia'. Udałem się do psychiatry.

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Kameralny zlot psychonautów, których poznałem na forum internetowym dla nastolatków. W nocy cierpiałem z bliżej mi nieznanych powodów na bezsenność, przez co miałem trochę obniżone samopoczucie. Bałem się, że wpłynie to źle na mój eksperyment z LSD, jednak zupełnie niepotrzebnie.

12.20
Cała ekipa zebrała się w domu E. Jako, że nadeszła pora obiadowa postanowiliśmy zaserwować sobie dania główne.
K. spożył 2mg 25D-NBOME
F. spożył 25mg 4-ho-met
E. spożył 200uq LSD ( 1 blotter z serii "May Calender" )
Ja spożyłem 100uq LSD ( 1/2 blottera z serii "May Calender")