Używanie konopi indyjskich wiąże się ze zwiększoną empatią

Niedawne badanie opublikowane w "Journal of Neuroscience Research" rzuca światło na potencjalny wpływ używania marihuany na empatię. Badania psychologiczne pokazują, że osoby regularnie używające konopi indyjskich mogą lepiej wyczuwać emocje innych osób.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

27

Niedawne badanie opublikowane w Journal of Neuroscience Research rzuca światło na potencjalny wpływ używania marihuany na empatię. Badania psychologiczne pokazują, że osoby regularnie używające konopi indyjskich mogą lepiej wyczuwać emocje innych osób.

Naukowcy odkryli, że osoby często używające konopi indyjskich wykazały większe zrozumienie stanów emocjonalnych innych ludzi. Wyniki tego badania mogą pomóc w potencjalnym leczeniu deficytów interakcji społecznych w różnych stanach psychicznych.

Badanie nie opierało się wyłącznie na subiektywnych ocenach psychologicznych. Eksperci rozszerzyli jego zakres o badania obrazowe mózgu.

Testy wykazały, że przedni zakręt obręczy – obszar mózgu, na który zwykle wpływają konopie indyjskie – wykazywał silniejsze połączenia z obszarami odpowiedzialnymi za wyczuwanie stanów emocjonalnych innych osób.

Te dowody neurobiologiczne sugerują, że wpływ kannabinoidów na mózg może odgrywać rolę w zwiększaniu zdolności empatycznych osób zażywających.

Jak przeprowadzono badanie

Kompleksowe podejście zastosowane w badaniu obejmowało próbę 85 osób regularnie używających konopi indyjskich i 51 osób niebędących ich konsumentami.

Wszyscy uczestnicy przeszli testy psychometryczne, aby ocenić poziom empatii. Ponadto część grupy, składająca się z 46 użytkowników marihuany i 34 osób nieużywające, wzięła udział w badaniach funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w celu obserwacji aktywności mózgu.

Wyniki są szczególnie godne uwagi, ponieważ podważają istniejące stereotypy dotyczące osób używających konopi indyjskich i oferują świeże spojrzenie na neurologiczny wpływ tej substancji.

Nowe zastosowania terapeutyczne

Współautor badania, dr Víctor Olalde-Mathieu z Universidad Nacional Autónoma de México, zauważył, że te wstępne ustalenia mogą utorować drogę nowym terapeutycznym zastosowaniom konopi indyjskich.

„Chociaż potrzebne są dalsze badania, wyniki te otwierają nowe, ekscytujące okno na zbadanie potencjalnego wpływu konopi indyjskich we wspomaganiu leczenia schorzeń obejmujących deficyty w interakcjach społecznych, takich jak między innymi socjopatia, lęk społeczny i zaburzenie osobowości unikającej” – powiedziała dr Olalde-Mathieu.

Znaczenie badania

„Wykorzystując łączność fMRI i metody psychometryczne, badanie to wykazało, że regularni użytkownicy konopi indyjskich lepiej rozumieją emocje innych” – napisali badacze.

„Co więcej, przedni zakręt obręczy, obszar na ogół dotknięty używaniem konopi indyjskich i powiązany z empatią, miał silniejszą łączność funkcjonalną z obszarami mózgu związanymi z wyczuwaniem stanów emocjonalnych innych we własnym ciele”.

„Odkrycia te podkreślają pozytywny wpływ konopi indyjskich na relacje międzyludzkie i potencjalne zastosowania terapeutyczne”.

Konieczne są dalsze badania

Chociaż odkrycia są obiecujące, naukowcy zauważają, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć implikacje używania konopi indyjskich w tym kontekście. Badanie nie ustala jednoznacznie związku przyczynowego ani nie zagłębia się w długoterminowy wpływ konopi na empatię i zachowania społeczne.

Badanie to stanowi znaczący krok w kierunku wyjaśnienia wieloaspektowego wpływu konopi indyjskich na ludzki umysł i funkcjonowanie społeczne. Otwiera nowe okno na zbadanie, w jaki sposób konopie indyjskie można włączyć do strategii terapeutycznych zaburzeń społecznych, potencjalnie prowadząc do przełomowych opcji leczenia.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of New Mexico wykazały, że w porównaniu do osób nieużywających konopi, młodzi dorośli, którzy niedawno mieli kontakt z marihuaną, uzyskiwali znacznie wyższe wyniki w standardowych pomiarach zachowań prospołecznych, takich jak empatia oraz podejmowanie moralnych decyzji opartych na poczuciu sprawiedliwości.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Bardzo zmieszany, zdenerwowany samą sytuacją. To był pierwszy raz, było to w bloku na balkonie w biały dzień. Ogólnie do mj byłem pozytywnie nastawiony, znajomi - najbliższi przyjaciele + moja dziewczyna.

Cześć. Chce tu opisać moją sytuacja po pierwszym razie, może Wam też się tak zdarzyło, może to normalne. Zaczęliśmy jakoś po południu, było jeszcze jasno na zewnątrz. Nie piliśmy nic przed, ani nic z tych rzeczy, paliliśmy na czysto. Atmosfera ogółem była ekscytująca, bo w sumie każdy pierwszy raz palił. Ja byłem zdenerwowany cała sytuacją, bo co tak w biały dzień palić koło sąsiadów? xD No ale mówię no co tam, zrobimy to w miarę skrycie. Zrobiłem całe oprzyrządowanie wiaderka i wynieśliśmy na balkon. Załadowaliśmy i każdy ściągnął po trochu z jednego wiadra.

  • MDPV
  • Pierwszy raz

Przyjmowane na pusty żołądek (ostatnia "potrawa" - kanapki zjadłem koło północy dnia aktualnego, zaczynam o 12:15), tolerancja zerowa, 2 tyg temu zrobiłem gram 3cmc, co nie powinno mieć żadnego wpływy na ten lot, w tym roku przystopowałem z używkami, ledwie dwadzieścia-parę razy jadłem RC. [++ dodane +4 h jak się okazało po 4 godzinach, było to postępowanie bardzo słuszne i wynikają z niego warte wyczekiwania - profity++]. Rok studencki zaliczony, brak poważniejszych obowiązków, chęć poznania nowej substancji, lekkie podjaranie zakupem pakietu RC pierwszy raz od dawna, oczekiwania średnie-duże, na hajpie kilka osób wielbiło ten środek, kilka minus dwie twierdziło, że to chujnia (raczej doświadczeni fani alfy PVP), zdecydowałem się po to sięgnąć ze względu na rzekomą dużą aktywność w niskich dawkach. Mieszkanie prywatne w bloku z wielkiej płyty, praktycznie pozbawione dźwięków z zewnątrz, brak powodów do niepokoju. Temperatura - 26 stopni Celsjusza, niebo przejrzyste, pogoda sprzyjająca udać się na jakiś zbiornik wodny, do biegania na stymulantach nadająca się raczej średnio, do testowania w mieszkaniu nowego stymulanta, przy akompaniamencie wentylatora- idealnie

MDPHP BARDZO DOBRE JEST!

Podciągam ten TR pod "substancję wiodącą" - MDPV, ze względu na podobny profil działania, jeśli moderator, który to czyta znajdzie odpowiedniejszą grupę, to proszę o przeniesienie, lub po prostu stworzenie nowego odnośnika do MDPHP.

  • Dekstrometorfan


Date: Pt, 21 maj 1999 06:05:35  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Set: Trudny okres w życiu, dużo stresu, bardzo częste myśli samobójcze, natrętne i raczej pesymistyczne przemyślenia o świecie i śmierci. Nastawienie do grzybów było pozytywne i przeważała duża ciekawość, ale zważając na mój stan psychiczny, było też wiele niepewności i obaw. Setting: dom dwóch znajomych, przyjazne otoczenie, na środku ustawiony duży, kolorowy abstrakcyjny obraz, który traktowaliśmy jako punkt odniesienia; jedna osoba, której wcześniej nie znałem i jeden trip sitter, który cały czas był trzeźwy.

Całe moje doświadczenie z substancjami psychoaktywnymi zamykało się do tej pory na THC oraz etanolu, ale od dłuższego czasu chciałem spróbować grzybków i LSD. Kiedy więc mój znajomy (nazwę go tutaj H.) powiedział, że zamówił growkit i właśnie szykują się do suszenia drugiej partii grzybów, od razu powiedziałem, żeby brali mnie pod uwagę, kiedy będą chcieli je testować. Parę dni temu dostałem wiadomość, że mam wpadać, bo dzisiaj będzie ten dzień. Szybko zjawiłem się w domu H. Na stole zobaczyłem wagę i całe pudełko pięknie ususzonych grzybów.