Utrzymać klienta: o chińskich restauratorach faszerujących jedzenie opium

Chińska agencja żywności i leków zamknęła 35 popularnych restauracji w całych Chinach za nielegalnie szprycowanie podawanego w nich ich jedzenia opiatami, takimi jak morfina, kodeina i noskapina, aby uczynić je bardziej uzależniającym i utrzymać w ten sposób klientów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Anonhq.com
Vandita

Odsłony

1253

Chińska agencja żywności i leków zamknęła 35 popularnych restauracji w całych Chinach za nielegalnie szprycowanie podawanego w nich ich jedzenia opiatami, takimi jak morfina, kodeina i noskapina, aby uczynić je bardziej uzależniającym i utrzymać w ten sposób klientów. Według władz, śledztwo objęło dziesiątki restauracji serwujących potrawy z makaronem, hotpot, ryby z grilla i smażone kurczaki, a pięciu placówkom postawiono już zarzuty.

Faszerowanie żywności makiem i pochodzącym z niego proszkiem stanowi naruszenie art 34 ustawy o Bezpieczeństwie Żywności , która zakazuje między innymi, produkcji i dystrybucji:

A. żywności przyrządzonej z surowców niespożywczych lub z dodatkiem środków chemicznych innych niż dodatki do żywności, lub innych substancji, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, lub żywności wyprodukowanej z użyciem odpadów żywnościowych jako surowca, lub dodatku, oraz

B. Produktów żywnościowych i związanych z żywnością, zawierających drobnoustroje chorobotwórcze, pozostałości pestycydów, pozostałości leków weterynaryjnych, biotoksyny, metale ciężkie, zanieczyszczenia i inne substancje, które mogą ewentualnie być niebezpieczne dla zdrowia człowieka i których stężenie przekracza granice norm bezpieczeństwa żywności.

Artykuł 144 Prawa Karnego Chińskiej Republiki Ludowej kategorycznie zaś stwierdza:

Kto produkuje na sprzedaż żywność wymieszaną z trującymi lub szkodliwymi materiałami niespożywczymi, lub świadomie sprzedaje takie produkty, będzie skazany na nie więcej niż pięć lat pozbawienia wolności lub aresztu karnego, a także może dodatkowo lub wyłącznie zostać skazany na grzywnę w wysokości nie mniej niż 50 procent i nie więcej niż 200 procent wartości sprzedaży.

Pomimo tych środków, restauracje w Chinach bez skrępowania dosypują sproszkowany mak do zup i owoców morza. W roku 2014 chiński sprzedawca makaronu z prowincji Shaanxi został zatrzymany po tym, jak przyznał się do dodawania sproszkowanego maku swoich potraw celem skłonienia klientów, by do niego wracali. W roku 2012 siedem restauracji w prowincji Ningxia zostało zamkniętych za podobne korzystanie z maku. W roku 2004, w prowincji Guizhou, zamknięto 215 restauracji za dodawania maku i morfiny do zup i gulaszu.

Proszek makowy, pochodna uzależniającego i nielegalnego opium, po zmieszaniu z chili lub chińską solą jest bardzo trudne do wykrycia, dlatego też wiele restauracji decyduje się na faszerowanie posiłków tym dodatkiem. Długotrwałe narażenie na jego przyjmowanie - nawet w małych ilościach - może prowadzić do narkomanii.

Systematyczne spożywanie zup lub gulaszu z domieszką o maku grozi uzależnieniem... i może ostatecznie prowadzić w poważnych przypadkach do narkomanii - powiedział Wei Tao, zastępca szefa Instytutu Żywności z Centrum Kontroli Chorób Prowincji Guizhou.

W ostatnim czasie wybuchło w Chinach kilka głośnych żywnościowych skandali, w tym dotyczące skażenia mleka dla niemowląt, mięs i owoców morza pompowanych fałszywą żelatyną. W roku 2014 potwierdzono, że szanghajski dystrybutor dostarczał niespełniające norm sanitarnych i stare mięso z kurczaka do sieci restauracji, w tym KFC, Starbucks i McDonald's. W 2008 roku sześcioro dzieci zmarło, a prawie 300 tysięcy cierpiało z powodu "zaburzeń systemu moczowego" po konsumpcji mleka do picia przyrządzanego z proszku skażonego melaminą, substancją chemiczną wykorzystywaną w przemyśle do wytwarzania tworzyw sztucznych i nawozów.

Oceń treść:

Average: 5.4 (5 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-T2

Udało mi się pozyskać 2C-T2, byłem bardzo podniecony, że mogę spróbować tej substancji. Był piątek, wybrałem się z kumplem do pubu na imprezę techno. Muszę tutaj zaznaczyć, że pierwszy raz wybrałem się na taką imprezkę, do tej pory zazwyczaj obracałem się w metalowych klimatach. Warto także zanotować, że nigdy nie brałem ekstazy - prawdopodobnie dlatego, że nie wchodziłem w te klimaty, a poza tym nie jest ona popularna w moim mieście - tak więc była to moja pierwsza fenetylamina.

  • Amfetamina

Niedawno minął rok czasu, od kiedy wzięłam po raz pierwszy. To był dziwny rok. Czasami czuję sie tak jakbym wcześniej nie miała wogóle życia, jakby osoba, którą kiedys byłam była zupełnie kimś innym, obcym. To niesamowite, jak narkotyki potrafią zmienić ludzi. Pierwszy raz marihuany spróbowałam z ciekawości, fascynacji opowiadaiami ludzi którzy twierdzili, że po zapaleniu odkrywają inny świat - pełen magii, niezwykłości, niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Może nie za pierwszym, nie za drugim razem ale wkońcu dotarłam do tego świata. Jednak marihuana podobnie jak kwasy jest zdradliwa.

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

 Minął prawie rok i od paru tygodni w mojej głowie narastała fantazja spróbowania z dxm jeszcze raz.

Była sobota po południu,po 15 wyszłam z domu do apteki, w międzyczasie pisząc do przyjaciółki (P) czy spędzimy razem popołudnie. Udałam się do apteki po paczkę acodinu i do żabki po energetyka (mój ulubiony lvl up mango).

Usiadłam na ławce w centrum miasta z P wśród pięknej scenerii drzew i wiszących na nich świątecznych lampek. Zarzuciłam 8tabletek popijając energetykiem, natychmiast przyszło mi na myśl że wezmę jednak 10 i tak zrobiłam.

  • Marihuana

Doświadczenie: paliłem mj parę razy wcześniej, jednak bez efektów. Poza tym - nic (alkoholu itp. nie liczę)

S&S: grupka znajomych (razem 5 osób) pozytywnie nastawiona na samą myśl o upaleniu się.

Jak już wcześniej pisałem, paliłem już wcześniej marihuanę. Ani razu nie odnotowałem żadnych efektów. Mimo tego, gdy tylko padła propozycja, żeby złożyć się w kilka osób i porządnie się upalić - zgodziłem się.