USA: Heroina - to już epidemia

Tańsza niż papierosy i bardziej dostępna niż alkohol, heroina zabija ludzi w różnym wieku w całym kraju. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ponad 800 zgonów spowodowanych przedawkowaniem heroiny w Illinois.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Monitor Chicago
JT

Odsłony

3151

Tańsza niż papierosy i bardziej dostępna niż alkohol, heroina zabija ludzi w różnym wieku w całym kraju. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ponad 800 zgonów spowodowanych przedawkowaniem heroiny w Illinois. Od 2012 roku przez heroinę co trzy dni umierała jedna osoba na przedmieściach Chicago.

"To już epidemia" - nie ma wątpliwości prokurator stanowy w powiecie Lake, Mike Nerheim, który z tej kwestii uczynił swój priorytet po objęciu urzędu w 2012 roku.

"W powiecie Lake oraz na terenie Chicago naprawdę mamy epicentrum tej epidemii, która dotyka cały kraj" - powiedział w wywiadzie udzielonym radiu WBBM.

W całych Stanach Zjednoczonych liczba osób, które uzależnione są od heroiny w ubiegłym roku niemal podwoiła się w porównaniu do lat 2007-2013, wzrosła do 681,000 z 314,000.

"Staje się to bardziej powszechne w powiecie Lake, na przedmieściach. Każdego roku coraz więcej osób uzależnia się od heroiny" - stwierdził prokurator Nerheim.

A na pytanie: skąd taka rosnąca popularność heroiny, odpowiada: "Jest łatwa do uzyskania, tania i czystsza niż kiedykolwiek wcześniej".

Heroina, narkotyk z rodziny opiatów, potężnie uzależnienia. Jej ofiarą padają młodzi ludzie nie tylko z "marginesu". "Umierają dzieci z dobrych rodzin, z dobrych dzielnic, dobrzy uczniowie".

Policja i lekarze notują przypadki zażywania heroiny nawet przez uczniów ósmej klasy.

Większość heroiny trafia do Illinois z Meksyku. Policja zwraca uwagę, że narkotyk jest "czysty", co oznacza szybsze uzależnienie. Heroina pochodzi głównie od meksykańskiego kartelu Sinaloa.

"Oni korzystają z sieci dystrybucyjnej w tym regionie. Mają w zasięgu transport kolejowy i wszystkie główne rodzaje transportu. To sprawia, że bardzo łatwo przetransportować heroinę z naszego regionu po całym kraju" - tłumaczy dyrektor departamentu ds. bezpieczeństwa publicznego w Mundelein, Eric Guenther

"Trzeba rozmawiać o tym z dziećmi jak najwcześniej, nie czekać aż pójdą do liceum. Więcej edukacji, większa profilaktyka, a wtedy mniej ludzi będzie umierać" - powiedział prokurator stanowy w powiecie Lake, Mike Nerheim.

Już w 2011 roku w izbach przyjęć chicagowskich szpitali odnotowano najwięcej, w porównaniu do innych dużych miast w kraju, przypadków udzielania pomocy osobom, które nadużyły heroiny. W Illinois uzależnienie od heroiny to drugi w kolejności powód przyjmowania ludzi na odwyk. Pierwsze miejsce zajmuje ciągle alkohol.

"Teraz naprawdę musimy skupić się na ratowaniu życia. Rzeczywiście jest tak źle" - dodał prokurator Nerheim.

Według raportu Roosevelt University sposobów na walkę z epidemią jest kilka. Wszystkie związane są jednak z dodatkowymi funduszami na akcje informacyjne wśród młodzieży, leczenie i pomoc policji. Zanim to nastąpi rodzice muszą zwrócić uwagę na swoje dzieci i koniecznie z nimi na ten temat rozmawiać.

Chociaż skala problemu jest większa, zakres środków finansowych na pomoc uzależnionym i prewencję jest znacznie okrojony. Wyznaczone na ten cel fundusze w budżecie stanowym w latach 2007-2012 zostały zmniejszone o 30 procent, ze $111 mln do $79 mln. W projekcie budżetu na 2016 roku było to już tylko $42.9 mln.

Liczba ofiar przedawkowania heroiny byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie Narcan, lekarstwo, które odwraca działanie opioidów, do których zaliczane są: heroina, morfina i kodeina. W Narcan zaopatrzeni są teraz między innymi policjanci, którzy w ub. roku dzięki użyciu tego lekarstwa uratowali życie ponad 100 osobom.

Zażywający heroinę często mówią, że ich narkomania rozpoczęła się od leków na receptę. Tak było w przypadku prawie jednej trzeciej osób w wieku 12 lat, które uzależniły się od narkotyków po raz pierwszy w 2009 roku.

Sprzedawana w powiecie Cook heroina coraz częściej jest mieszana z fentanylem, który potęguje jej działanie. Trudno jest określić dokładnie, ile ludzi zmarło w powiecie Cook z powodu przedawkowania fentanylu w ostatnich latach, bo rutynowe testy na obecność tej syntetycznej substancji zaczęto przeprowadzać dopiero od czerwca w 2015 roku. Co najmniej 20 przypadków śmiertelnych potwierdzono w 2014 roku, ale w ub. roku liczba ta wzrosła do 102 zgonów.

Do powiatowego szpitala imienia Strogera przywożonych jest więcej niż w ub. latach pacjentów z objawami przedawkowania fentanylu. Ci, których udało się uratować, przeważnie nie wiedzieli, że narkotyki, które zażywali były z domieszką tej niebezpiecznej substancji.

Nie wiadomo, co napędza użycie fentanylu, ale Kathie Kane-Willis, dyrektor centrum studiów ds. polityki antynarkotykowej w Illinois przy Roosevelt University, nie ma wątpliwości, że nielegalna produkcja tego syntetycznego środka staje się coraz bardziej powszechna i przynosi handlarzom narkotyków większe zyski.

Paradoksalnie fentanyl napędza popyt na heroinę, bo narkomani chcą silniejszy środków - tłumaczy Anthony Riccio, dyrektor biura do walki z przestępczością narkotykową w chicagowskiej policji.

Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, jak silny jest to środek - alarmuje dr Peter Koin, zastępca szefa zespołu lekarzy toksykologów w biurze kornera powiatu Cook.

"Ponadto widzimy nowe wersje fentanylu i wykrywanie tych substancji jest trudniejsze, bo nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia. To coś zupełnie nowego " - podkreślił.

Fentanyl dodawany do heroiny czy kokainy posiada charakterystyczne dla innych opioidów działanie, ale jest to niezwykle silnie uzależniająca substancja, która może powodować uzależnienie fizjologiczne.

Bill Foster, demokratyczny stanowy kongresmen, zgłosił wniosek o stworzenie programu prewencyjnego, w ramach którego analizowane byłyby przypadki wydawania recept na przeciwbólowe lekarstwa opioidowe.

Liczba uzależnionych od heroiny na terenie stanu jest trudna do oszacowania, jednak ustawodawcy mają nadzieję, że dzięki zgłaszaniu przez szpitale przypadków udzielania pomocy, tym którzy przedawkowali, uda się zebrać dokładniejsze dane w tym zakresie i będzie można ocenić, w których ze 102 powiatów notowanych jest najwięcej takich przypadków.

Oceń treść:

Average: 7.2 (6 votes)

Komentarze

patrykkutkiewicz
Rezultat wojny z narkotykami brawo USA.
Anonim (niezweryfikowany)
@up raczej rezultat klepania recept na opoidowe leki przeciwbólowe bez opamiętania
Anonim (niezweryfikowany)
Raczej efekt wycofywania sie z wojny, gdy jeszcze mieli budzet na walke jako tako sie tam zylo i cpalo, gdy budzety sa okrojone i dilerka ma wolne rece to ulica zbiera zniwo.
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana

Wiek: Ja(Michał) 18lat, kolega(Jurek) 18 lat.

Doświadczenie: MJ, Alkohol, DXM, Feta, Masa dopalaczy (mieszanki, piguły) Kleje i rozpuszczalniki(Ultramyt, Nitro Butapren), Gaz do zapalniczek, Kodeina.

Kiedy: Piątek, Sobota i Niedziela. (5 listopad, 2010 - 7 listopad, 2010)

 • Etanol (alkohol)
 • LSD-25
 • Marihuana
 • Tripraport

Wynajęty domek na zielonym zadupiu, nastawienie 110% pozytywne

 

Uczestnicy – M (poznany na Ozorze), P (dziewczyna M, same story), L (kumpel P i M), E (z którym już swoje wyćpałem :D). No i ja.

 

 • 4-HO-MET
 • Marihuana

Dom po remoncie (straszny burdel, wszędzie wala się folia bąbelkowa i śmieci po zeszłonocnej libacji), las, znowu dom, sala prób.

Waga: 70kg.

Data: 20.11.2010

 • LSD-25
 • Pierwszy raz

Podniecenie, ciekawość, ekscytacja, Trip z grupą znajomych

            Impuls, krótka chwila zadecydowała o tym, że podjąłem próbę sklecenia tego trip raportu.