REKLAMA
USA: apel o zaprzestanie zamykania ciężarnych użytkowniczek narkotyków

Coraz powszechniejszy jest w USA pogląd, że narkomania to problemem zdrowia publicznego, a chorzy potrzebują leczenia, nie więzienia. Ale powodzenia, jeśli jesteś w ciąży.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Huffingtonpost
Melissa Jeltsen
Komentarz [H]yperreala: 
Trudny temat. Z jednej strony słuszne oburzenie na skrajną nieodpowiedzialność tych kobiet, z drugiej strony - nie można tracić z oczu celu tego rodzaju regulacji i reagować, kiedy efekt jest odwrotny od zamierzonego. Wasza opinia?

Odsłony

94

Coraz powszechniejszy jest w USA pogląd, że narkomania to problemem zdrowia publicznego, a chorzy potrzebują leczenia, nie więzienia. Ale powodzenia, jeśli jesteś w ciąży.

Krótki film wypuszczony w poniedziałek rzuca światło na najnowszą tendencję stanów do ścigania kobiet za przyjmowanie narkotyków podczas ciąży. Wideo stworzone przez Brave New Films bada efekty funkcjonowania praw dotyczących płodobójstwa ("fetidice laws") w całym kraju. Pierwotnie ustanowione, by działało na rzecz ochrony kobiet w ciąży przed przemocą, obecnie jest wykorzystywane do ścigania samych kobiet.

W 2014 roku Tennessee stało się pierwszym stanem, który pwprowadził ustawę umożliwiającą stawianie w stan oskarżenia o popełnienie przestępstwa kobiet, których dzieci rodzą się z objawami odstawiennnymi.

Działania stanu były reakcją na wzrost liczby urodzeń dzieci z zespołem odstawiennym (neonatal abstinence syndrome, NAS), grupą objawów, które mogą wystąpić, gdy dziecko rodzi się po uprzednim wystawieniu na działanie narkotyków. Lekarze podkreślają, że mimo, iż dzieci z NAS mogą być drażliwe, choroba jest uleczalna i nie wiąże się z długoterminowymi negatywnymi konsekwencjami.

Tego samego nie można jednak powiedzieć o prawie Tennessee.

Źródła donoszą, że kobiety unikają opieki perinatalnej, a nawet wyjeżdzają ze stanu by urodzić, ponieważ boją się aresztowania i utraty prawa do opieki nad dziećmi. Choć nie wiadomo dokładnie, ile kobiet zostało aresztowanych na podstawie nowej ustawy, w samym hrabstwie Shelby oskarżono co najmniej 22 kobiety.

Ta polityka doprowadziła do oddzielania matek od dzieci i więzienia osób walczących z uzależnieniem od narkotyków, nie zapewniając dostępu do skutecznych możliwości podzyskania zdrowia

powiedziała w komunikacie prasowym Allison Glass, stanowy dyrektor Healthy and Free Tennessee, organizacji non-profit zajmującej się rzecznictwem kobiet.

Ta ustawa znacznie więcej osób krzywdzi, niż im pomaga.

Lynn Paltrow, dyrektor wykonawczy National Advocates for Pregnant Women, organizacji non-profit działajacej na rzecz praw obywatelskich, powiedziała, że wśród kobiet aresztowanych za przestępstwa związane z ciążą niewspółmiernie wiele jest osób z niskimi dochodami i Afroamerykanek.

Bardzo niewielu ludzi o niskich dochodach może sobie pozwolić na wpływowych adwokatów, którzy będą kwestionować zarzuty przeciwko nim

Prawo Tennessee wygaśnie w roku 2016, chyba że ustawodawca zdecyduje się na jego przedłużenie.

Chociaż Tennessee jest obecnie jedynym stanem jawnie kryminalizującym zażywania narkotyków w czasie ciąży, prawodawcy jproponują obecnie wprowadzenie podobnych przepisów w Missouri. Inne stany, takie jak Alabama i Karolina Południowa, wykorzystują stosowane interpretacje istniejących przepisów do ścigania ciężarnych, które używają narkotyków.

Według Instytutu Guttmachera, 18 stanów uznaje nadużywania substancji w czasie ciąży za nadużycie wobec dziecka.

Oceń treść:

Brak głosów
randomness