Terpeny z marihuany mogą przewyższać morfinę w walce z bólem neuropatycznym.

Ból neuropatyczny wywołany chemioterapią to jedno z najbardziej wyniszczających powikłań, z jakimi zmagają się pacjenci onkologiczni. Charakteryzuje się intensywnym, przewlekłym bólem spowodowanym uszkodzeniem nerwów przez toksyczne leki chemioterapeutyczne. Konwencjonalne metody leczenia tego rodzaju bólu często opierają się na silnych opioidach, takich jak morfina.

deadmau5

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
http://faktykonopne.pl/
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

33

Ból neuropatyczny wywołany chemioterapią to jedno z najbardziej wyniszczających powikłań, z jakimi zmagają się pacjenci onkologiczni. Charakteryzuje się intensywnym, przewlekłym bólem spowodowanym uszkodzeniem nerwów przez toksyczne leki chemioterapeutyczne. Konwencjonalne metody leczenia tego rodzaju bólu często opierają się na silnych opioidach, takich jak morfina.

Chociaż opioidy są skuteczne w redukcji bólu, ich stosowanie wiąże się z szeregiem poważnych skutków ubocznych, takich jak uzależnienie, tolerancja na lek oraz ryzyko przedawkowania. Wobec tych wyzwań, istnieje pilna potrzeba poszukiwania alternatywnych metod leczenia, które oferują skuteczne łagodzenie bólu przy minimalnych skutkach ubocznych.

Znaczenie badań nad terpenami

Terpeny, naturalne związki występujące w wielu roślinach, w tym w marihuanie, zyskują coraz większe zainteresowanie jako potencjalne środki przeciwbólowe. Są one odpowiedzialne za charakterystyczny aromat i smak roślin, ale ich znaczenie wykracza daleko poza te cechy sensoryczne. Najnowsze badania sugerują, że terpeny mogą oferować znaczące korzyści terapeutyczne, w tym działanie przeciwbólowe.

W kontekście leczenia bólu neuropatycznego, terpeny są szczególnie interesujące ze względu na ich zdolność do łagodzenia bólu bez wywoływania uzależnienia i innych niepożądanych efektów ubocznych typowych dla opioidów. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo nowym badaniom, które sugerują, że terpeny mogą stać się nową nadzieją w leczeniu bólu neuropatycznego wywołanego chemioterapią, oferując skuteczność porównywalną z morfiną, ale bez jej wad.

BADANIA I METODOLOGIA

Badanie prowadzone przez Johna Streichera i jego zespół z University of Arizona miało na celu zbadanie potencjału terpenów jako środków przeciwbólowych. Badacze postanowili sprawdzić, czy terpeny mogą skutecznie łagodzić ból neuropatyczny wywołany chemioterapią, jednocześnie minimalizując ryzyko skutków ubocznych typowych dla opioidów. Badanie opublikowano w prestiżowym czasopiśmie “Pain“, a jego wyniki mogą mieć istotne implikacje dla przyszłości leczenia bólu.

Do badań użyto modelu myszy z bólem neuropatycznym wywołanym chemioterapią, który jest powszechnie stosowany w badaniach przedklinicznych nad bólem. Myszom podawano toksyczne leki chemioterapeutyczne, co powodowało uszkodzenia nerwów i przewlekły ból. Wybór tego modelu jest uzasadniony, ponieważ pozwala na dokładne odwzorowanie mechanizmów bólu neuropatycznego występującego u pacjentów poddawanych chemioterapii, co zwiększa wiarygodność i przekładalność wyników na zastosowania kliniczne.

W badaniu testowano pięć różnych terpenów: geraniol, linalool, β-pinen, α-humulen i β-kariofilen. Każdy z tych terpenów podawano myszom w dawce 200 mg/kg, co jest dawką standardową w tego typu badaniach. Skuteczność tych terpenów była porównywana z działaniem morfiny, której dawka wynosiła 10 mg/kg. Dodatkowo, badano również kombinację terpenów z morfiną, aby ocenić potencjalne synergiczne działanie tych związków.

WYNIKI BADAŃ

Badanie wykazało, że wszystkie testowane terpeny były skuteczne w redukcji bólu neuropatycznego, osiągając poziom łagodzenia bólu porównywalny z morfiną. Najbardziej skutecznym terpenem okazał się geraniol, który wykazał znaczące działanie przeciwbólowe. Geraniol był wyjątkowo skuteczny w łagodzeniu bólu w porównaniu do innych terpenów​​. Poziom łagodzenia bólu osiągany przez terpeny był porównywalny z morfiną, co jest znaczącym odkryciem, biorąc pod uwagę, że morfina jest jednym z najsilniejszych dostępnych środków przeciwbólowych. Terpeny wykazały zdolność do zmniejszenia odczuwania bólu na poziomie podobnym do lub nawet przewyższającym maksymalne efekty morfiny.

Jednym z najważniejszych wyników badania było stwierdzenie, że terpeny nie powodowały negatywnych skutków ubocznych, takich jak uzależnienie, które jest często związane z długotrwałym stosowaniem opioidów. Badacze szczegółowo analizowali potencjalne działania niepożądane terpenów, w tym ich wpływ na układ nagrody w mózgu, i stwierdzili, że terpeny mają korzystny profil bezpieczeństwa.

Badania nad kombinacją terpenów z morfiną wykazały, że połączenie tych związków prowadzi do znacznego zwiększenia efektów przeciwbólowych. Co więcej, kombinacja ta pozwoliła na stosowanie niższych dawek morfiny, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka uzależnienia i innych negatywnych skutków ubocznych związanych z opioidami. To odkrycie sugeruje, że terpeny mogą być używane jako adjuwanty w terapii opioidowej, zwiększając jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Mechanizm działania

Terpeny wykazują swoje działanie przeciwbólowe głównie poprzez oddziaływanie na receptory adenozynowe A2A w rdzeniu kręgowym. Receptory te są kluczowe w regulacji odczuwania bólu i stanów zapalnych. Aktywacja receptorów A2A prowadzi do zmniejszenia uwalniania neuroprzekaźników bólowych oraz redukcji stanu zapalnego, co przekłada się na łagodzenie bólu neuropatycznego.

Badania przeprowadzone zarówno in vitro, jak i in vivo dostarczyły solidnych dowodów na mechanizm działania terpenów. W eksperymentach in vitro wykazano, że terpeny aktywują receptory A2A, co potwierdzono poprzez zwiększoną produkcję cAMP, wskaźnika aktywacji receptorów. W badaniach in vivo, używając myszy z genetycznym wyciszeniem receptorów A2A w rdzeniu kręgowym, stwierdzono, że brak tych receptorów znacznie zmniejszał przeciwbólowe działanie terpenów. Dodatkowo, modelowanie komputerowe potwierdziło zdolność terpenów do wiązania się z receptorami A2A, co sugeruje bezpośrednią interakcję na poziomie molekularnym.

Wnioski i implikacje kliniczne

Odkrycia te otwierają nowe możliwości w terapii bólu neuropatycznego. Terpeny mogą stać się alternatywą dla opioidów, oferując skuteczne łagodzenie bólu bez ryzyka uzależnienia i innych poważnych skutków ubocznych. Ich działanie na receptory adenozynowe A2A wskazuje na specyficzny mechanizm, który może być wykorzystany w przyszłych lekach przeciwbólowych.

Potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo terpenów u ludzi. Ważne jest, aby zrozumieć, jak te związki mogą być najlepiej stosowane w praktyce medycznej, w jakich dawkach i w jakich kombinacjach z innymi lekami. Badania te mogą również pomóc w identyfikacji innych terpenów o podobnym potencjale terapeutycznym.

W porównaniu z konwencjonalnymi terapiami opioidowymi, terpeny oferują wyraźne korzyści. Są one równie skuteczne jak morfina, ale bez ryzyka uzależnienia, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla długoterminowego leczenia bólu neuropatycznego. Ponadto, kombinacja terpenów z mniejszymi dawkami opioidów może pozwolić na zmniejszenie całkowitej dawki opioidów, minimalizując ryzyko negatywnych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Badania wykazały, że terpeny z marihuany mogą być równie skuteczne jak morfina w łagodzeniu bólu neuropatycznego, działając poprzez receptory adenozynowe A2A w rdzeniu kręgowym. Co więcej, terpeny nie powodują uzależnienia i mają korzystny profil bezpieczeństwa.

Odkrycia te mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na przewlekły ból neuropatyczny, oferując skuteczne i bezpieczne alternatywy dla tradycyjnych terapii opioidowych. Wprowadzenie terpenów do terapii przeciwbólowych może zrewolucjonizować leczenie bólu i zmniejszyć zależność od opioidów.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Kokaina

Substancja: Kokaina

DOświadczenia: Alkohol, absynt, tytoń, guarana, kawa, red bull, marihuana, haszysz,

Psylocibe Mexicana, Extasy, Amfetamina, LSD, kokaina (dawno temu jeden raz)

Set&Setting - 0,2 litra wódki i 3 piwa

  • Amfetamina

Doswiadczenie, ktore opisze jest moim najmocnieszym przezyciem zwiazanym z Amph. Wczesniej wciagalem pare razy, ale fazka byla lajtowa i nie zarywalem nocy. Kilka dni temu poczulem prawdziwa moc tego bialego proszku, ktorym teraz ze wszech miar gardze.

  • Marihuana

To było jakoś w czerwcu. Toruń. Kolejne piwo z sokiem malinowym, w gorącym, południowym słońcu, rozkosznie zniekształcało myśli i obrazy. Powoli zbliżaliśmy się do dość obszernego lasu pod Toruniem, z zamiarem zebrania w nim jagód. Wzięliśmy nawet ze sobą gliniane miseczki kocura, ale i tak jedliśmy na poczekaniu. Przeszliśmy kawałek tego lasu, Mruku, Kocur, Słoniu, Dominik, no i ja. Dominik, naturalnie nawet tutaj przytaszczył ten swój idiotyczny aparat. Miał taki zwyczaj podrywania dziewczyn i doprawdy ujmuje mnie jego wiara w to, że tu także może się przytrafić okazja.

  • LSD-25

a.. nazwa substancji : koty


b.. poziom doswiadczenia uzytkownika : doswiadczony


c.. dawka, metoda zazycia : po 2 kartony


d.. "set & setting" : gotowy na nowe wyzwania


e.. efekty : specjalne ;)


f.. czy dane doswiadczenie zmienilo Cie w jakis sposob : jak kazde inne,

czyz nie ?


g.. jezeli to nie byl Twój pierwszy raz z danym srodkiem, czym róznil sie

od poprzednich : wszystkim

randomness