Szwecja odda handlarzom narkotykami 1,5 miliona dolarów za skonfiskowane kryptowaluty

Przez jeden błąd prawny Szwecja została zmuszona by oddać handlarzom narkotykami 13 milionów koron za skonfiskowane kryptowaluty. Wszystko dlatego, że w 2019 r. przeksięgował ich wartość po ówczesnym kursie a sprzedał dopiero teraz, gdy ten jest kilkanaście razy wyższy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Bezprawnik
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

101

Przez jeden błąd prawny Szwecja została zmuszona by oddać handlarzom narkotykami 13 milionów koron za skonfiskowane kryptowaluty. Wszystko dlatego, że w 2019 r. przeksięgował ich wartość po ówczesnym kursie a sprzedał dopiero teraz, gdy ten jest kilkanaście razy wyższy.

Szwedzcy śledczy w 2019 r. skonfiskowali 36 bitcoinów, które przez dwa lata drastycznie zyskały na wartości

Szwecja będzie musiała oddać handlarzom narkotykami 13 milionów koron, czyli aż 1,5 miliona dolarów. Wszystko przez skonfiskowane kryptowaluty, będące utargiem z przestępczego interesu. W kwietniu 2019 r. zatrzymano trzech osobników handlujących narkotykami w internecie. W toku postępowania zabezpieczono 36 bitcoinów. Już nawet wówczas była to mała fortuna.

Sami handlarze zostali skazani na kilkuletnie wyroki więzienia, oraz konieczność zapłacenia stosownych kar pieniężnych. W międzyczasie skonfiskowane kryptowaluty, zgodnie z decyzją prowadzącego postępowanie śledczego, zaksięgowano według ówczesnej wartości bitcoinów w szwedzkich koronach. Sprzedano je dopiero teraz, według aktualnego kursu.

W 2019 r. kurs bitcoina był na dużo niższy. Wynosił kilka do parunastu tysięcy dolarów za sztukę. Dzisiaj zaś najpopularniejsza na świecie kryptowaluta odrabia straty z ostatnich miesięcy i kosztuje ponad 47 tysięcy dolarów. W szczytowym okresie za jednego bitcoina można było kupić mieszkanie albo dobry samochód. To oznacza, że nadwyżka za skonfiskowane kryptowaluty trafi z powrotem do skazanych handlarzy narkotykami.

Najprawdopodobniej śledczy wydając decyzję o przewartościowaniu skonfiskowanych kryptowalut na szwedzkie korony nie wzięli pod uwagę zmienności kursu bitcoina. Nie mogli jednak ich po prostu sprzedać jeszcze w 2019 r. Przestępcy najpierw musieli usłyszeć prawomocny wyrok skazujący, w którym sąd musiałby orzec przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa.

Skonfiskowane kryptowaluty bardzo wzbogacą zatrzymanych i skazanych handlarzy narkotykami, prokuratura zaś wyciągnęła ze sprawy lekcję

Przedstawiciele szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości ubolewają nad faktem, że do takiej sytuacji w ogóle doszło. Ich zdaniem zwrot ogromnych pieniędzy skazanym przestępcom jest całkowicie sprzeczny z sensem nałożonych na nich kar. W końcu chodziło o przejęcie mienia pochodzącego z przestępstwa, nie inwestowanie z korzyścią na ich rzecz.

Tymczasem handlarze narkotykami otrzymają teraz od państwa dużo więcej pieniędzy, niż sami musieli zapłacić i niż realnie zarobili w 2019 r. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie skonfiskowanie bitcoinów, to zdążyliby je zapewne wydać – po dużo mniej korzystnym kursie, niż obecnie.

Jak dodają, z całej sprawy płynie nauczka, by trzymać się wartości bitcoinów i pozostałych kryptowalut. Co ciekawe: najwyraźniej Szwecja nie planuje wprowadzenia żadnych doraźnych zmian w przepisach, które uniemożliwiłyby wzbogacenie się przez przestępców. Możemy się tylko domyślać, jak w takiej sytuacji postąpiłyby organy ścigania w Polsce.

Zamiast tego Szwedzi starają się po prostu wyciągnąć wnioski na przyszłość. Prokurator Tove Kullberg przyznaje, że była to jedna z pierwszych tego typu spraw w Szwecji i śledczy nie wiedzieli jak postępować ze skonfiskowanymi krypotwalutami. Przyznaje przy tym, że tamtejsza prokuratora powinna postawić na edukowanie śledczych w tej materii.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa
  • Pozytywne przeżycie

Spontan. Bardzo dobry humor, trochę zmęczenia po siłce, samotność, brak traum etc. Otoczenie- własny pokój.

Zakończywszy kilkutygodniowy proces regeneracji (przynajmniej w mojej opinii) ostatnio poczułem chętkę na coś miłego i poleciałem na 15 tussidexach w bardzo fajny stan. Niedługo też wrzucę report, bo działy się rzeczy totalnie odmienne od tego, co mam zawsze. Czułem się świeży jak nigdy. Szczęście, które dzięki dysocjacji zyskałem, rozpierało mnie i niewątpliwie składało się na korzystne S&S do lotu poniżej opisanego. Więc- dwa dni po owej deksowej eskaladzie dałem też szansę innemu środkowi dla biednych nastoletnich triponautów- gałce muszkatołowej. 

Oto co wynikło:

  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting:

Paliłem w domu rodzinnym. Byłem bardzo pozytywnie nastawiony do tej roślinki. Długo przygotowywałem sie do spotkania z czymś niesamowitym, mającym większa nawet moc niż grzyby. Sporo czytałem o szałwii wieszczej. Przed seansem starałem się uspokoić oddech i myśli. Byłem również wierny poprzednim naukom szałwii, bowiem nie był to mój pierwszy raz. nauki szałwii było podobne, jak u innych osób próbujących ekstraktów z niej. Ich treść sprowadzała sie do zachowania swoistej tajemnicy i nierozpowiadania o niej osobom nieprzygotowanym.

  • AM-2201
  • Bad trip
  • Odrzucone TR

Jechałam z X , on to pali nałogowo i spytał się czy palę z nim, ja na to że czemu nie i że tak chcę , a on że maks 2 buchy a ja pomyślałam że co to 2 buchy , tak więc ... miejsce: miasto, przystanek, dużo ludzi

Zaczynamy ...

Jako, że X skręcił jointa i rozpalił, byłam już mega podjarana i chciałam zobaczyć jak to będzie ... biorę 1 bucha słabego i zaraz drugiego. Czuję, że coś dzieje się w środku mnie patrzę na X i widzę jak pali a zaraz podaje mi ..  pomyślałam skoro daje czemu nie... wzięłam kolejne 2 i tutaj już poczułam coś nie tak ... próbowałam odwrócić uwagę od mojego stanu i skapiałam uwage na wszystkim dookoła.. X dopalił i ruszyliśmy (wszystko działo się na przystanku). 

  • Marihuana

Ten raporcik miałem napisać od razu po sylwku, ale nie chciało mi się. Nie ważne, teraz się zmobilizowałem, więc zaczynajmy.