Na program sympozjum, oprócz codziennej Mszy św., złożą się liczne wykłady, m.in. o. prof. dr hab. Józefa Augustyna, dr Ireneusza Kaflika i dr Waldemara Świętochowskiego. Organizatorzy zapewniają także, że w trakcie spotkania będzie okazja do zapoznania się z ośrodkami służącymi pomocą osobom uzależnionym. Na jasnogórskie spotkanie zaproszeni są przede wszystkim nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice, którzy mają problemy ze swoimi dziećmi. Na spotkanie zgłaszać się można pod numerem telefonu (034) 328 40 72.
Jak powiedział bp Antoni Długosz, krajowy duszpasterz młodzieży nieprzystosowanej społecznie, Jasna Góra nie jest wybrana przypadkowo na zorganizowanie spotkania: "To tutaj czerpie się siłę do podejmowania obowiązków nawet tych wydawać by się mogło nie do zrealizowania. Maryja dodaje nam siły do tego". Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zauważył, że praca terapeuty i duszpasterza jest bardzo trudna i wymaga ogromnego zaangażowania: "Każdy z pracujących w różnego rodzaju ośrodkach musi być człowiekiem mocnym duchowo, umiejącym przebijać skorupę, jaka wiąże się z tragedią uzależnienia. Niekiedy zdarza się, że ta skorupa jest bardzo gruba i potrzeba wielu lat, by człowiek się otworzył ".
Zdaniem biskupa Długosza, duchowego opiekuna ośrodka dla uzależnionych "Betania " mieszczącego się w Mstowie koło Częstochowy, przeżywamy w tej chwili tragedię uzależnień, ponieważ handel środkami odurzającymi staje się dla niektórych wielkim biznesem. "Wielu bezmyślnie bazuje na tragedii uzależnienia, która prowadzi do śmierci i to często młodych ludzi. Oni wiedzą, że sprzedając młodemu człowiekowi narkotyk zdobywają potencjalnego klienta" - dodał bp Długosz.
Według szacunkowych danych w Polsce od samych tylko narkotyków uzależnionych jest około 250 tys. osób. Co piąty polski nastolatek spróbował marihuany, co dziesiąty amfetaminy, a co piętnasty heroiny.
Komentarze