Sprawa producentów amfetaminy

Prokuratura oskarża 43-letniego warszawiaka Artura W. z wykształcenia dr inż. chemii.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Białystok

Odsłony

4362
Oficjalnie produkowali perfumy, nieoficjalnie BMK - półprodukt do wytwarzania amfetaminy. Wpadli przed rokiem. O produkcję i rozprowadzanie BMK, a także udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarża białostocka Prokuratura Okręgowa pięciu mężczyzn.
Głównym oskarżonym jest 43-letni warszawiak Artur W. z wykształcenia dr inż. chemii. Jak twierdzi prokuratura doskonale znał się na polskim narkotykowym rynku. W jego mieszkaniu policja znalazła szczegółowe zapiski, dotyczące produkcji amfetaminy i innych narkotyków oraz dokładną kalkulację produkcji BMK i osiąganych z tego zysków.
Pozostali oskarżeni to trzej mieszkańcy okolic Giżycka, zatrudnieni jako robotnicy i mechanicy linii technologicznej oraz Marek K., 47-letni mieszkaniec podwarszawskiej miejscowości. Do jego zadań należała organizacja produkcji i sprzedaż wyprodukowanego (nie mniej niż 175 litrów) BMK.

Chemik wie lepiej?

Historia podgiżyckiej fabryczki rozpoczęła się w styczniu 1999 r., kiedy do Artura W. zgłosił się Marek K. Chciał kupić od zatrudnionego wówczas w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie Artura W. substancję potrzebną do produkcji amfetaminy. Chemik stwierdził jednak, że ma lepszą propozycję i surowiec - kwas fenylooctowy. Mężczyźni umówili się, że Artur W. będzie dostarczał potrzebną substancję (w cenie 1000 USD za kilogram) oraz udostępni pełny opis technologii produkcji i dostawę niezbędnego sprzętu. Artur W. zażyczył sobie za swoją wiedzę i sprzęt 20 tys. dolarów. Początkowo wykorzystywał znajomości i sprzęt z instytutu, w którym pracował. Potem założył firmę zajmującą się produkcją perfum i innych substancji zapachowych, dzięki czemu mógł bez kłopotów kupować kwas fenylooctowy i jego pochodne, służące zarówno do produkcji perfum jak i amfetaminy.

Budujemy fabrykę

Rozpoczęły się przygotowania. Początkowo fabryczka miała stanąć w Podkowie Leśnej k. Warszawy, potem jednak Marek K. postanowił wynająć od znajomego z Mazur dom i zabudowania gospodarcze. Owym kolegą był - kolejny oskarżony w tej sprawie - Marek Z., zamieszkały w Pieczkach k. Giżycka. I właśnie tam w kwietniu 1999 r. stanęła linia technologiczna. Pierwsze wyprodukowane BMK ujrzało światło dzienne na początku maja 1999 r. Mężczyżni wytworzyli wówczas 5 litrów czystej substancji, które sprzedali po 530 dolarów za litr.
Interes rozkręcał się z miesiąca na miesiąc. Artur W. i Marek K. postanowili zatrudnić do pomocy przy produkcji BMK kilku miejscowych - byli nimi Marian M., a potem Marek M. (obaj bezrobotni).

Marcowa wpadka

Na jesieni 1999 r. Artur W. (który razem z Markiem K. co jakiś czas przyjeżdżał do Pieczek, by czuwać nad produkcją i szkolić nowych pracowników) zdecydował, aby uruchomić drugą linię technologiczną. Pierwsza była bowiem "zbyt awaryjna". Zajął się tym Marek K. , który - specjalnie dla potrzeb fabryczki - zakupił wysokogatunkową stal i zlecił wykonanie z niej specjalnych kotłów, tzw. "reaktorów", rurek, itp. Na początku marca 2000 r. ruszyła kolejna linia. Zdołano jednak z niej wyprodukować tylko 25 l BMK.
16 marca 2000 r. na posesję w Pieczkach wtargnęli antyterroryści i funkcjonariusze białostockiego oddziału Centralnego Biura Śledczego. Na miejscu policja zabezpieczyła 25 l BMK, linie technologiczne, odczynniki chemiczne, profesjonalny sprzęt laboratoryjny. Zatrzymali też na "gorącym uczynku" dwóch pracowników fabryczki: Marka Z. i Marka M.

Z bratem "Dziada"

Żaden z oskarżonych mężczyzn nie przyznaje się do winy. Główny oskarżony Artur W. twierdzi, że nie był nigdy szefem żadnej grupy przestępczej, a wytworzone BMK nie miało służyć do produkcji amfetaminy. Złożył jednak szczegółowe wyjaśnienia dotyczące produkcji i osób w nią zaangażowanych.
Drugi z oskarżonych Marek K. - któremu prokuratura zarzuca m.in. udział w grupie przestępczej, nadzór nad produkcją BMK, dostarczanie sprzętu i potrzebnych odczynników - także nie przyznał się do winy. Twierdzi, że w Pieczkach chciał uruchomić działalność gospodarczą: bezpyłowe galwaniczne polerowanie blachy nierdzewnej. Wyjaśnił, że nie znał przeznaczenia urządzeń, których wykonanie zlecił. Zrobił to na prośbę Artura W. i miał za to otrzymać 5900 zł. Domyślał się jednak, że mogły one służyć do produkcji narkotyków, bo Artur W. często przechwalał się w jego obecności, że współpracuje z bratem "Dziada" z Wołomina.
Pozostali oskarżeni również nie przyznają się do zarzucanych im czynów. W śledztwie tłumaczyli, że nie wiedzieli, co jest produkowane w Pieczkach. Sądzili, że jest to wytwórnia półproduktów do wyrobu perfum.
Sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Giżycku.

Urszula Arter


PAP 12.05.2001

Akt oskarżenia za największą w kraju wytwórnię BMK

Produkcję i rozprowadzenie co najmniej 175 litrów BMK, głównego składnika do produkcji amfetaminy, w wytwórni zlikwidowanej przed ponad rokiem koło Giżycka zarzuciła pięciu mężczyznom białostocka Prokuratura Okręgowa.
Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Giżycku (warmińsko-mazurskie) - poinformował w piątek Jerzy Duniec, rzecznik białostockiej prokuratury.
Wytwórnia BMK odkryta w marcu 2000 roku w Pieczonkach koło Giżycka jest - według policji - największą zlikwidowaną do tej pory w Polsce. Produkowała na potrzeby gangów z Rosji i Warszawy. Ze znalezionego tam surowca przestępcy mogli wyprodukować pół tony amfetaminy o czarnorynkowej wartości około 30 mln zł - oceniali wtedy policjanci.
Wytwórnia mieściła się w starym wiejskim domu. W odkrytym tam laboratorium policjanci znaleźli dwie linie technologiczne do produkcji BMK, gotowy produkt i jego składniki.
Dwaj główni oskarżeni pochodzą z Warszawy i jej okolic. Od zatrzymania przebywają w areszcie. U jednego z nich policja znalazła dokładną kalkulację produkcji BMK, drugiemu z mężczyzn także postawiono zarzut produkcji i sprzedaży tego środka.
Trzej pozostali oskarżeni są mieszkańcami okolic Giżycka. Zatrudnieni byli przy linii technologicznej, która oficjalnie miała służyć do produkcji perfum. Odpowiadać będą z wolnej stopy.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

SYD (niezweryfikowany)
ZA MAŁO KONKRETÓW I INFORMACJI......... <br>
SPEDERMANN (niezweryfikowany)
JEDNAK POLAK POTRAFI ALE CO Z TEGO ZE JESZCZE CHLOPAKI NIE ZAROBILI PORZADNEJ KASY A JUZ CZARNI PRZECHWYCILI IM INTERES I SAMI PRODUKUJA TEN DAR Z NIEBIOS ABY TAK DALEJ
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne
 • Pierwszy raz

Ciemny pokój, późna noc.

Wszystko zaczęło się od wypadku, albo wypadek był pewnego rodzaju katalizatorem. Słoneczna pogoda, rześki, sierpniowy poranek i ja na rowerze, jadący do pracy. Ja kontra samochód.
Diagnoza: uszkodzone nerwy w ramieniu i połamany palec.
Wiare porzuciłem już dawno, ale leżąc na sorze przez moment pomyślałem, że bóg chyba na prawdę na mnie spogląda, przynajmniej od czasu do czasu.
Po wyjściu ze szpitala, po czterodniowym pobycie, mimo że ręka napierdalała jak szalona, cieszyłem się, że w końcu odetchnę od roboty.

 • 6-APB
 • LSD-25
 • Marihuana
 • Pierwszy raz
 • Tytoń

Przed kwasem trochę strachu (jak za pierwszym razem), przed 6-abp wielka chęć spróbowania. Ludzie bardzo w porządku, milutko, prawie cieplutko w domu ;)

Tamtej nocy braliśmy nie to, co wpisałam jako substancję wiodącą. Ale ona jest ważniejsza (choć to może wydawać się nieco dziwne).
Ogólnie tamta noc miała być kwasowym tripem, ale niestety mnie się nie udało. I nie, nie dlatego, że nie wzięłam… tylko to nie było to. Ale o tym zaraz.
               

Godzina 18, zarzucamy LSD. Ja z kolegą na pół – reszta po całym kartonie. Chłopaki mówią, że trzeba czekać na pierwsze akcje jakieś 40 minut, więc siedzimy i czekamy.
               

 • Benzydamina
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Mieszkanie kumpla, chwilowo klatka bloku oraz las /park

Z góry uprzedzam, że jest to mój pierwszy Trip Raport, więc postaram się opisać wszystko jak najlepiej i wszystko, co pamiętam. Byli ze mną mój ziomek jak brat M  i jeszcze dwóch kumpli T i W.

 

 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie
 • Tytoń

Bardzo pozytywne nastawienie, ciekawość z nutką strachu, ale również z dużą dozą optymizmu. Pokój oczyszczony, sam w mieszkaniu.

Witam. Jest to mój pierwszy TR, zatem z góry proszę o wyrozumiałość oraz oczywiście zapraszam do lektury!

Słowem wstępu: