REKLAMA
Sprawa producentów amfetaminy

Prokuratura oskarża 43-letniego warszawiaka Artura W. z wykształcenia dr inż. chemii.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Białystok

Odsłony

4284
Oficjalnie produkowali perfumy, nieoficjalnie BMK - półprodukt do wytwarzania amfetaminy. Wpadli przed rokiem. O produkcję i rozprowadzanie BMK, a także udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarża białostocka Prokuratura Okręgowa pięciu mężczyzn.
Głównym oskarżonym jest 43-letni warszawiak Artur W. z wykształcenia dr inż. chemii. Jak twierdzi prokuratura doskonale znał się na polskim narkotykowym rynku. W jego mieszkaniu policja znalazła szczegółowe zapiski, dotyczące produkcji amfetaminy i innych narkotyków oraz dokładną kalkulację produkcji BMK i osiąganych z tego zysków.
Pozostali oskarżeni to trzej mieszkańcy okolic Giżycka, zatrudnieni jako robotnicy i mechanicy linii technologicznej oraz Marek K., 47-letni mieszkaniec podwarszawskiej miejscowości. Do jego zadań należała organizacja produkcji i sprzedaż wyprodukowanego (nie mniej niż 175 litrów) BMK.

Chemik wie lepiej?

Historia podgiżyckiej fabryczki rozpoczęła się w styczniu 1999 r., kiedy do Artura W. zgłosił się Marek K. Chciał kupić od zatrudnionego wówczas w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie Artura W. substancję potrzebną do produkcji amfetaminy. Chemik stwierdził jednak, że ma lepszą propozycję i surowiec - kwas fenylooctowy. Mężczyźni umówili się, że Artur W. będzie dostarczał potrzebną substancję (w cenie 1000 USD za kilogram) oraz udostępni pełny opis technologii produkcji i dostawę niezbędnego sprzętu. Artur W. zażyczył sobie za swoją wiedzę i sprzęt 20 tys. dolarów. Początkowo wykorzystywał znajomości i sprzęt z instytutu, w którym pracował. Potem założył firmę zajmującą się produkcją perfum i innych substancji zapachowych, dzięki czemu mógł bez kłopotów kupować kwas fenylooctowy i jego pochodne, służące zarówno do produkcji perfum jak i amfetaminy.

Budujemy fabrykę

Rozpoczęły się przygotowania. Początkowo fabryczka miała stanąć w Podkowie Leśnej k. Warszawy, potem jednak Marek K. postanowił wynająć od znajomego z Mazur dom i zabudowania gospodarcze. Owym kolegą był - kolejny oskarżony w tej sprawie - Marek Z., zamieszkały w Pieczkach k. Giżycka. I właśnie tam w kwietniu 1999 r. stanęła linia technologiczna. Pierwsze wyprodukowane BMK ujrzało światło dzienne na początku maja 1999 r. Mężczyżni wytworzyli wówczas 5 litrów czystej substancji, które sprzedali po 530 dolarów za litr.
Interes rozkręcał się z miesiąca na miesiąc. Artur W. i Marek K. postanowili zatrudnić do pomocy przy produkcji BMK kilku miejscowych - byli nimi Marian M., a potem Marek M. (obaj bezrobotni).

Marcowa wpadka

Na jesieni 1999 r. Artur W. (który razem z Markiem K. co jakiś czas przyjeżdżał do Pieczek, by czuwać nad produkcją i szkolić nowych pracowników) zdecydował, aby uruchomić drugą linię technologiczną. Pierwsza była bowiem "zbyt awaryjna". Zajął się tym Marek K. , który - specjalnie dla potrzeb fabryczki - zakupił wysokogatunkową stal i zlecił wykonanie z niej specjalnych kotłów, tzw. "reaktorów", rurek, itp. Na początku marca 2000 r. ruszyła kolejna linia. Zdołano jednak z niej wyprodukować tylko 25 l BMK.
16 marca 2000 r. na posesję w Pieczkach wtargnęli antyterroryści i funkcjonariusze białostockiego oddziału Centralnego Biura Śledczego. Na miejscu policja zabezpieczyła 25 l BMK, linie technologiczne, odczynniki chemiczne, profesjonalny sprzęt laboratoryjny. Zatrzymali też na "gorącym uczynku" dwóch pracowników fabryczki: Marka Z. i Marka M.

Z bratem "Dziada"

Żaden z oskarżonych mężczyzn nie przyznaje się do winy. Główny oskarżony Artur W. twierdzi, że nie był nigdy szefem żadnej grupy przestępczej, a wytworzone BMK nie miało służyć do produkcji amfetaminy. Złożył jednak szczegółowe wyjaśnienia dotyczące produkcji i osób w nią zaangażowanych.
Drugi z oskarżonych Marek K. - któremu prokuratura zarzuca m.in. udział w grupie przestępczej, nadzór nad produkcją BMK, dostarczanie sprzętu i potrzebnych odczynników - także nie przyznał się do winy. Twierdzi, że w Pieczkach chciał uruchomić działalność gospodarczą: bezpyłowe galwaniczne polerowanie blachy nierdzewnej. Wyjaśnił, że nie znał przeznaczenia urządzeń, których wykonanie zlecił. Zrobił to na prośbę Artura W. i miał za to otrzymać 5900 zł. Domyślał się jednak, że mogły one służyć do produkcji narkotyków, bo Artur W. często przechwalał się w jego obecności, że współpracuje z bratem "Dziada" z Wołomina.
Pozostali oskarżeni również nie przyznają się do zarzucanych im czynów. W śledztwie tłumaczyli, że nie wiedzieli, co jest produkowane w Pieczkach. Sądzili, że jest to wytwórnia półproduktów do wyrobu perfum.
Sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Giżycku.

Urszula Arter


PAP 12.05.2001

Akt oskarżenia za największą w kraju wytwórnię BMK

Produkcję i rozprowadzenie co najmniej 175 litrów BMK, głównego składnika do produkcji amfetaminy, w wytwórni zlikwidowanej przed ponad rokiem koło Giżycka zarzuciła pięciu mężczyznom białostocka Prokuratura Okręgowa.
Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Giżycku (warmińsko-mazurskie) - poinformował w piątek Jerzy Duniec, rzecznik białostockiej prokuratury.
Wytwórnia BMK odkryta w marcu 2000 roku w Pieczonkach koło Giżycka jest - według policji - największą zlikwidowaną do tej pory w Polsce. Produkowała na potrzeby gangów z Rosji i Warszawy. Ze znalezionego tam surowca przestępcy mogli wyprodukować pół tony amfetaminy o czarnorynkowej wartości około 30 mln zł - oceniali wtedy policjanci.
Wytwórnia mieściła się w starym wiejskim domu. W odkrytym tam laboratorium policjanci znaleźli dwie linie technologiczne do produkcji BMK, gotowy produkt i jego składniki.
Dwaj główni oskarżeni pochodzą z Warszawy i jej okolic. Od zatrzymania przebywają w areszcie. U jednego z nich policja znalazła dokładną kalkulację produkcji BMK, drugiemu z mężczyzn także postawiono zarzut produkcji i sprzedaży tego środka.
Trzej pozostali oskarżeni są mieszkańcami okolic Giżycka. Zatrudnieni byli przy linii technologicznej, która oficjalnie miała służyć do produkcji perfum. Odpowiadać będą z wolnej stopy.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

SYD (niezweryfikowany)
ZA MAŁO KONKRETÓW I INFORMACJI......... <br>
SPEDERMANN (niezweryfikowany)
JEDNAK POLAK POTRAFI ALE CO Z TEGO ZE JESZCZE CHLOPAKI NIE ZAROBILI PORZADNEJ KASY A JUZ CZARNI PRZECHWYCILI IM INTERES I SAMI PRODUKUJA TEN DAR Z NIEBIOS ABY TAK DALEJ
Zajawki z NeuroGroove
 • MDPV
 • Pierwszy raz

Przyjmowane na pusty żołądek (ostatnia "potrawa" - kanapki zjadłem koło północy dnia aktualnego, zaczynam o 12:15), tolerancja zerowa, 2 tyg temu zrobiłem gram 3cmc, co nie powinno mieć żadnego wpływy na ten lot, w tym roku przystopowałem z używkami, ledwie dwadzieścia-parę razy jadłem RC. [++ dodane +4 h jak się okazało po 4 godzinach, było to postępowanie bardzo słuszne i wynikają z niego warte wyczekiwania - profity++]. Rok studencki zaliczony, brak poważniejszych obowiązków, chęć poznania nowej substancji, lekkie podjaranie zakupem pakietu RC pierwszy raz od dawna, oczekiwania średnie-duże, na hajpie kilka osób wielbiło ten środek, kilka minus dwie twierdziło, że to chujnia (raczej doświadczeni fani alfy PVP), zdecydowałem się po to sięgnąć ze względu na rzekomą dużą aktywność w niskich dawkach. Mieszkanie prywatne w bloku z wielkiej płyty, praktycznie pozbawione dźwięków z zewnątrz, brak powodów do niepokoju. Temperatura - 26 stopni Celsjusza, niebo przejrzyste, pogoda sprzyjająca udać się na jakiś zbiornik wodny, do biegania na stymulantach nadająca się raczej średnio, do testowania w mieszkaniu nowego stymulanta, przy akompaniamencie wentylatora- idealnie

MDPHP BARDZO DOBRE JEST!

Podciągam ten TR pod "substancję wiodącą" - MDPV, ze względu na podobny profil działania, jeśli moderator, który to czyta znajdzie odpowiedniejszą grupę, to proszę o przeniesienie, lub po prostu stworzenie nowego odnośnika do MDPHP.

 • Benzydamina

Nazwa substancji: Benzydamina


Poziom doswiadczenia: mj, xtc, dxm, lsd, efedryna, gaz ronson, amfetamina. Benzy po raz pierwszy.


Dawka, metoda zazycia: Extrakt z 2 torebek Tantum Rosa, przefiltrowany przez chusteczke, ktora (po przycieciu :-) polknalem.


"Set & Setting": Stan umyslu pozytywny, zazylem z ciekawosci, w domu.

 • 4-HO-MET
 • Pierwszy raz

Urodziny kumpla w domku w górach

Jakiś czas temu jednym z moich marzeń zostało spróbowanie psychodelików. Z uwagi na mój wcześniejszy brak zainteresowania ich tematem moim jedynym źródłem informacji o nich, była propaganda, wmawiająca nam, że to zło, które cię zniszczy oraz obraz hipisów, którzy wyglądali tak jak sam nie chciałbym wyglądać, dlatego nie miałem o nich dobrej opinii i nigdy nie ciągnęło mnie, żeby ich spróbować. To wszystko zaczęło się jednak zmieniać, kiedy natrafiłem na fragmenty podcastów gościa o imieniu Joe Rogan. Jest to komentator w największej organizacji MMA na świecie.

 • 1P-LSD
 • Amfetamina
 • Etanol (alkohol)
 • Kannabinoidy
 • MDMA
 • Mefedron
 • Przeżycie mistyczne

W raporcie, edytor mi się krzaczy.

Cześć. To będzie pierwszy i prawdopodobnie ostatni (:D) raport w moim  życiu. Nie chodzi o to, że wbrew temu co mówiłem wczoraj nie zamierzam więcej ćpać, ale dlatego, że chyba nigdy więcej nie przeżyje czegoś tak głębokiego i realnego jak to.