REKLAMA
Snus zwiększa ryzyko śmierci na raka gruczołu krokowego

Snus to popularna w krajach skandynawskich używka, sporządzana z tytoniu. Według nowego badania może zwiększać ryzyko śmierci pacjenta z powodu raka prostaty.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

portal.abczdrowie.pl
Marta Pawlak

Odsłony

314

Snus to popularna w krajach skandynawskich używka, sporządzana z tytoniu. Według nowego badania ten bezdymny tytoń może zwiększać ryzyko śmierci pacjenta z powodu raka prostaty.

"Sugerowano, że snus jest mniej szkodliwą alternatywą dla papierosów, ponieważ jest wolny od produktów wydzielanych podczas palenia papierosów, które są związane z ryzykiem zachorowania na raka" - powiedziała pierwsza współautorka badania Kathryn Wilson, naukowiec w Szkole Zdrowia Publicznego Harvard T.H Chan w Bostonie.

"Jednak okazało się, że mężczyźni z rakiem prostaty, którzy stosowali snusy, w większym stopniu narażeni byli na przedwczesną śmierć" - powiedziała Wilson w komunikacie prasowym.

Snus jest używany głównie w Szwecji, ale dostępny jest również w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy wyjaśniają, że często jest on sprzedawany w saszetkach, tak jak herbata w torebkach. Zażywany jest doustnie przez umieszczenie torebki za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny.

Wilson i jej koledzy przeanalizowali dane kontrolne dotyczące zdrowia tysięcy mężczyzn w Szwecji w latach 1971 i 1992. Badacze stwierdzili, że w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie używali tytoniu, ci, którzy używali snus, ale nie palili, obarczeni byli o 24 proc. wyższym ryzykiem zgonu na raka prostaty w okresie badania. Wykazano u nich również o 19 proc. wyższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek innej przyczyny.

Badania potwierdziły, że pacjenci, u których rak się nie rozprzestrzenił, ci, którzy używali snusów, ale nie palili, byli trzy razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka prostaty niż ci, którzy nigdy nie używali tytoniu.

"Istnieją pewne dowody oparte na badaniach na zwierzętach, że nikotyna może wpływać na rozwój nowotworu, a użytkownicy snusów wykazują wysokie stężenie nikotyny” - powiedziała współautorka badania Sarah Markt, pracownik naukowy na Uniwersytecie Harvarda.

„Mimo że jest to produkt bezdymny, użytkownicy snusów są również narażeni na inne czynniki rakotwórcze w tytoniu” - dodała.

"Podsumowując, sugeruje to, że skutki zdrowotne stosowania wyrobów tytoniowych nieprzeznaczonych do palenia powinny być dokładnie zbadane przez urzędników zdrowia publicznego" - powiedział Markt.

Badanie zostało opublikowane 12 października w „International Journal of Cancer”.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

humor jak zwykle, poranne lenistwo i nudy; dom, przed kompem

Wstałem, wrześniowy dzień. Słonecznie i ciepło. Budzę się, choć pospał bym jeszcze parę ładnych godzin, wstaję jednak, włączam TV. Oglądam powtórkę Pogromców Mitów jednocześnie jedząc przygotowany przez mamę śniadaniowy twaróg. Najedzony udaje się pod poranny prysznic. Wycieram się, ubieram i zastanawiam się co ze sobą zrobić.

  • LSD-25

Zachęcony pozytywnym przyjęciem poprzedniego trip reportu postanowiłem przysłać kolejny... Tym razem opiszę jak to było za pierwszym razem....

  • Amfetamina
  • Heroina
  • Marihuana
  • MDMA (Ecstasy)

by The Mouse Army

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

Ciekawość spróbowania nowej substancji, bez przejmowania się problemami, dobry kontakt z kumplem

Lek zakupiłem internetowo ;D W mieszkaniu byłem z dobrym kolegą. Obiad zjadłem ok. 14:00 i zaraz po tym zabrałem się do ekstrakcji 3 saszetek(najpierw wsypać, potem zalać zimną wodą, delikatnie przemieszać, przelać przez chusteczkę). Następnie suszyłem na kaloryferze.

 

T+0  18:00- Zeskrobałem co zostało i wrzuciłem do resztki soku pomarańczowego, chusteczke też dodatkowo opłukałem. 3-4 łyki paskudztwa i nie ma. Czekałem na efekty słuchając muzyki.