REKLAMA
Skargi do KE na opakowania tytoniu. Albańczyk znalazł na nich zdjęcie swojej nogi

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

EurActiv.pl
Michał Strzałkowski
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

697

Mieszkający na stałe we Francji 60-letni Albańczyk odnalazł na opakowaniu tytoniu do skręcania papierosów swoje zdjęcie, a dokładnie zdjęcie swojej amputowanej 18 lat temu nogi. Na początku miesiąca obywatel Włoch znalazł na paczce papierosów zdjęcie swojej zmarłej żony. Obaj skarżą się na to do Komisji Europejskiej.

W obu przypadkach zdjęcia służyły do zobrazowania negatywnych konsekwencji uzależnienia od nikotyny. Problem w tym, że mieszkający w Metz Albańczyk nie pali, a nogę stracił w 1997 r. w Albanii, gdy padł ofiarą ulicznej strzelaniny. Paczkę tytoniu ze zdjęciem amputowanej nogi kupił w ubiegłym roku w Luksemburgu jego syn, który rozpoznał ojca po bardzo charakterystycznych bliznach. Nikt w rodzinie nie ma wątpliwości, że na fotografii – choć nie widać na niej twarzy – jest senior rodu.

Sprawa wywołała oburzenie rodziny, ponieważ nikt nie pytał o zgodę na wykorzystanie zdjęcia. Zrobiono je prawdopodobnie ok. 10 lat temu w szpitalu już we Francji, gdy Albańczyk starał się o protezę nogi. Być może podpisał wówczas zgodę na wykorzystanie fotografii jako materiału poglądowego dla studentów medycyny, ale przekonuje, że nie dawał zgody na wykorzystanie zdjęcia w inny sposób.

Obrazki przygotowała KE

Albańska rodzina wynajęła już adwokata – Antoine’a Fittante, który wysłał do szpitala prośbę o wyjaśnienia jak to się stało, że zdjęcie zostało w ten sposób udostępnione. Na razie nie wiadomo, czy Albańczyk będzie się domagał odszkodowania. „To nie jest kwestia pieniędzy. Szukamy drogi, jaką zdjęcie trafiło na opakowanie. Głęboko rani to godność mojego klienta” – mówił Fittante.

Skargę w tej sprawie otrzymała też Komisja Europejska, ponieważ to właśnie ta instytucja przygotowała przepisy, które od 2016 r. nakazują umieszczać na 65 proc. powierzchni paczek papierosów czy paczek tytoniu do skręcania drastyczne zdjęcia przedstawiające skutki zdrowotne uzależnienia o nikotyny. Katalog obrazków przygotowała w 2014 r. właśnie KE. Bruksela odpowiada na razie, że wykorzystane zdjęcia pochodziły ze specjalnych baz fotografii (tzw. stocków), a właściciele owych baz, którzy zwykle pobierają opłaty za dostęp do nich, gwarantują odbiorcy, że mają prawo do udostępniania pobranych zdjęć.

Zdjęcie zmarłej Włoszki na paczce papierosów

To jednak nie pierwszy przypadek, gdy ktoś ma zastrzeżenia do fotografii na paczkach papierosów. Na początku lipca włoski dziennik „Corriere della Sera” napisał, że pewien 50-letni mężczyzna z miejscowości Misano Adriatico w regionie Emilia-Romania rozpoznał na zdjęciu swoją nieżyjącą już żonę. Fotografia przedstawiała ją nieprzytomną leżącą na szpitalnym łóżku na oddziale intensywnej terapii i podłączoną rurkami do aparatury medycznej.

Odkrycie to zaszokowało mężczyznę, który zapewnia, że jego małżonka nie zmarła z powodu palenia papierosów. Jest również pewny, że ani on, ani tym bardziej ona nie dawali zgody na wykorzystanie jakichkolwiek zdjęć. Również i tym razem obrazki przestrzegające przed paleniem przygotowała Komisja Europejska. Koncern tytoniowy broni się, że nie miał wpływu na ich treść. Włoch ma już adwokata, który zapowiedział złożenie pozwu. Chce w imieniu swojego klienta domagać się 100 mln euro zadośćuczynienia. Nie wiadomo jeszcze, czy pozwana zostanie KE czy włoskie Ministerstwo Zdrowia.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

godz. okolo 15.30:


zarzucam dwie saszetki tantum rosa rozpuszczone w szklance wody.smak jest SLONY[w 2 szaszetkach znajduje sie oprocz 1g chlorowodorku benzydaminy rowniez 17,6g soli.]radzilbym rozpuszczac dwie saszetki w dwoch szklankach.

godz. ok. 16.00:


wbijam do kumpla. pierwszy wirazyk wizualny-widzialem slad swojego nosa jak ruszalem glowa

  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Kostrzyn, Woodstock, pole namiotowe w lesie, odgłosy ze sceny. Podróż z przyjacielem.

NINIEJSZY TEKST ZAWIERA LOKOWANIE PRODUKTU

NINIEJSZY TEKST, NIE MA NA CELU OBRAŻANIE OSÓB TRZECICH, LECZ JEST JEDYNIE SPISEM WYDARZEŃ W ODMIENNYM STANIE ŚWIADOMOŚCI.

Niniejszy raport, to opis przeżycia na LSD. Niestety samo zdarzenie nie było nagrywane, więc opis nie będzie dokładny oraz sam raport nie tak długi jakbym chciał.

Jednak postanowiłem go napisać i tu umieścić ZAPRASZAM DO CZYTANIA, KRYTYCZNEGO KOMENTOWANIA, DYSKUSJI.

  • Pierwszy raz
  • Tramadol

Siedzę w mieszkaniu mojej umierającej, otępiałej prababci. I tak ok 5-6 dni w tygodniu. Mam strasznego doła psychicznego.

 

21.40 – pierwsze łyki wody z 200 mg tramadolu. Jestem strasznie podekscytowana, i czekam na pierwsze efekty. Za parę minut wezmę kolejne łyki. Smak wody z kroplami jest niezbyt przyjemny, ale zaraz zagryzę go domowymi pierogami z kapustą i grzybami

21.55 – 2/3 wypite, odczekam jeszcze parę minut przed następną dawką, aby zapobiec ewentualnym mdłościom.

22.01 – Nie jestem pewna czy to to, ale jakoś mi tak lżej..

  • Bieluń dziędzierzawa

Wszystko wydarzyło się kilka lat temu. Kumpel organizował małą imprezkę dla znajomych w swoim domu. W pewnym momencie przyniósł coś co wyglądem przypominało kasztan i rozkroił to na stole, po czym wyciągnął ze środka sporą ilość małych ziarenek. Owy owoc pochodził od rośliny rozkwitającej u niego na balkonie. Nie miałem zielonego pojęcia co to jest. Po chwili powiedział mi że owa roślina ma podobno właściwości halucynogenne i chcą to wyprobować. Zjedli 80 ziarenek bo niby tyle trzeba było. Ja zjadłem dużo mniej nie pamiętam już ile.

randomness