Semaglutyd może być pomocny w leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Czy powszechnie stosowane analogi GLP-1, a w szczególności należący do tej grupy leków semaglutyd mogą pomóc w leczeniu uzależnienia od alkoholu? Najnowsze badania sugerują że tak.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

52

Czy powszechnie stosowane analogi GLP-1, a w szczególności należący do tej grupy leków semaglutyd mogą pomóc w leczeniu uzależnienia od alkoholu? Najnowsze badania sugerują że tak.

Amerykańscy naukowcy z Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio podają, że u otyłych osób mających problemy z nadużywaniem alkoholu (ang. alcohol use disorder), które przyjmowały semaglutyd w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, ryzyko nawrotu zaburzeń związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu w ciągu roku i później zmniejszyło się nawet o 56% w porównaniu z osobami, które tych leków nie stosowały.

– To bardzo obiecująca wiadomość, ponieważ być może dzięki tym badaniom poznamy nową metodę leczenia uzależnienia od alkoholu – powiedział główny badacz Rong Xu, profesor informatyki biomedycznej w szkole medycznej Case Western. Już badania z poprzednich lat sugerowały, że stosowanie agonistów GLP-1 może wpływać na ograniczenie spożywania alkoholu u osób uzależnionych. Leki te cieszą się już od kilku lat zainteresowaniem jako potencjalne substancje skuteczne w leczeniu uzależnień. Badania na gryzoniach i naczelnych innych niż ludzie wykazały zmniejszenie spożycia alkoholu i nadużywania narkotyków.

SEMAGLUTYD, A MYŚLI SAMOBÓJCZE I UZALEŻNIENIE OD KONOPII INDYJSKICH

Zespół z Uniwersytetu Case Western wykazał już, że semaglutyd może mieć także inne, mniej spodziewane korzyści zdrowotne.

– W styczniu wykazaliśmy, że stosowanie semaglutydu wiąże się ze ograniczeniem myśli samobójczych. W marcu, że powiązane jest ze zmniejszeniem nowych diagnoz, jak i nawrotów zaburzeń związanych z nadużywaniem konopi indyjskich – zauważył Xu w uniwersyteckim komunikacie prasowym.

SZCZEGÓŁY NAJNOWSZEGO BADANIA

W najnowszym badaniu zespół profesora Xu przejrzał elektroniczną dokumentację medyczną prawie 84 000 pacjentów z otyłością. W porównaniu z osobami, które nie przyjmowały semaglutydu, pacjenci, którzy stosowali ten lek, zaobserwowali spadek częstości wystąpienia lub nawrotu uzależnienia od alkoholu o od 50% do nawet 56%.

– Podobne wyniki uzyskano w grupie około 600 000 osób przyjmujących semaglutyd w celu leczenia cukrzycy – podała grupa z Cleveland.

– Chociaż odkrycia są obiecujące i dostarczają wstępnych dowodów na potencjalne korzyści stosowania semaglutydu w leczeniu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, potrzebne są dalsze randomizowane badania kliniczne, aby uzyskać jeszcze dokładniejsze dowody na jego skuteczność w tym wskazaniu – powiedział Xu.

Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu to jedna z głównych przyczyn występowania licznych chorób przewlekłych. Wciąż jednak sposoby leczenia są mocno ograniczone. Z tego powodu zmniejszone pragnienie spożywania alkoholu u pacjentów leczonych semaglutydem wzbudziło tak duże zainteresowanie wśród naukowców.

Wyniki badania opublikowano 28 maja w czasopiśmie Nature Communications.

CZYM SĄ BADANIA KOHORTOWE I CO OZNACZA BADANIE RETROSPEKTYWNE?

Dane na temat semaglutydu opisywane w tym artykule zebrano w badaniu kohortowym retrospektywnym. Co to dokładnie oznacza?

Badania retrospektywne powstają z wykorzystaniem danych zbieranych wcześniej, często przez dłuższy czas. Badania kohortowe są jednym z rodzajów badań obserwacyjnych, czyli nie dochodzi tutaj do interwencji badacza np. do podania leku. W badaniu kohortowym przez określony czas obserwowana jest grupa ludzi (kohorta, czyli grupa osób dobrana jest na podstawie posiadania danej cechy) w celu zrozumienia, jak określone czynniki wpływają na zdrowie, zachowanie i inne czynniki osób badanych.

Źródła:


Wang, W., Volkow, N.D., Berger, N.A. et al. Associations of semaglutide with incidence and recurrence of alcohol use disorder in real-world population. Nat Commun 15, 4548 (2024).
Klausen, M. K., Thomsen, M., Wortwein, G. & Fink-Jensen, A. The role of glucagon-like peptide 1 (GLP-1) in addictive disorders. Br. J. Pharmacol. 179, 625–641 (2022).
Ozburn, A. R. & Spencer, S. M. Repurposing anti-inflammatory medications for alcohol and substance use disorders. Neuropsychopharmacology, 2023

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Kokaina

Doświadczenie: wcześniej troszke paliłem trawe (średnio 2-3/mieś) i miałem pewne doświadczenia z fetą ale nic poza tym...

Substancja: Alk. 0,5 fety i 0,5 koksu na 2 osoby

Ogranicze sie tylko do najwazniejszych przeżyc pomijając info o drętwiejącym języku itd. bo w pozostalych trip-raportach odnajdziecie dokladniejsze sprawozdania.

  • 5-MeO-MiPT
  • Pozytywne przeżycie

Trip zupełnie nieplanowany, wynikł spontanicznie. Od kilku godzin byłam lekko rozbawiona, małe odbicie od złego humoru ostatnich dni. W mieszkaniu ja i siostra, większą część tripa spędziłam w moim pokoju.

Po pierwsze – to nie jest historia o tym, jak chciałam zaszaleć i na pierwszy raz zażyć mega dawkę 5-MeO-MiPT. Moim zamiarem było około 10 mg. Z tego, co w różnych źródłach czytałam, wywnioskowałam, że ta tryptamina jest wyjątkowo kapryśna i mściwa i lubi „karać” uzytkowników za niesubordynację.
Po drugie – cała ta akcja nie była planowana, wyszła całkowicie spontanicznie.
Po trzecie – nie byłam pewna, czy zakwalifikować tę opowieść do kategorii „Pozytywnych przeżyć”, ale mimo wszystko naprawdę przeżyłam coś cudownego.

  • Dekstrometorfan

Substancja: 600mg bromowodorku dekstrometorfanu w tabletkach po 15mg

Wiek, waga: 19lat, 60kg

Exp: DXM, THC, Etanol, nikotyna, kofeina

S&S: Zacisze własnego pokoju, rodzice na niższym piętrze (jak się potem dowiedziałem nie spali, wbrew moim oczekiwaniom), siostry na wakacjach, mała lampka na podłodze, (schylona maksymalnie w dół, tak, aby jak najmniej oświetlała) – jedynym źródłem mistycznego światła

  • Dekstrometorfan

Set & Setting - Mieszkanie własny pokój, centrum Warszawy, start godzina 16:30. Pozytywne nastawienie mentalne i ogromny ciąg na trip.

Dawkowanie - Pusty żołądek DXM 195mg - 30min - niewielki obiad + w trakcie DXM 300mg + 2 piwa później | 15mg - 1 tab 5.8mg/kg

W&D - 20 lat, Etanol, THC, dopalacze (tajfun, green zone)

randomness