Raperzy i kumple stają murem za Bonusem RPK. Zawalczą o ponowne rozpatrzenie sprawy

Pięć i pół roku więzienia, zero twardych dowodów w sprawie. Rapowe środowisko staje murem za Bonusem RPK, który został uznany winnym wyłącznie na podstawie zeznań świadków i wizerunku przedstawianego przy pomocy tekstów jego kawałków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl
Maciej Wernio
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst jest przedrukiem z podanego źródła.

Odsłony

436

Pięć i pół roku więzienia, zero twardych dowodów w sprawie. Rapowe środowisko staje murem za Bonusem RPK, który został uznany winnym wyłącznie na podstawie zeznań świadków i wizerunku przedstawianego przy pomocy tekstów jego kawałków. Sam raper nie zamierza się poddawać i znaleźli się pomocni oraz doświadczeni ludzie, którzy zaoferowali pomoc.

Raper Bonus RPK został skazany na pięć i pół roku bezwzględnego więzienia i karę finansową w wysokości niemal pół miliona złotych. Zarzucono mu, że wprowadził do obiegu 26 kilogramów marihuany i 450 gramów kokainy. Dowodami w sprawie nie były jednak torby suszu i saszetki z proszkiem, bo takich nigdy przy raperze nie znaleziono (nigdy w życiu nie był karany). Przeciw Bonusowi świadczyły jedynie słowa świadków (tzw. "Sześćdziesiątek") i teksty jego piosenek. W swojej mowie końcowej prokurator powołał się na treść kawałka "60-tka" - jego zdaniem agresywne wersy wypowiadane w tym utworze potwierdzały prawdziwość zeznań małego świadka koronnego. - Ludzie, przecież gdyby mnie sądzono po "Ślepnąc" i "Wzgórzu", wyszedłbym może na 70-te urodziny - pisał w grudniu 2017 roku prozaik i scenarzysta Jakub Żulczyk, komentując sprawę Bonusa. - Panie genialny prokuratorze, a co by się stało, gdybym Panu powiedział, że jestem ghostwriterem Bonusa i to ja napisałem mu te teksty, które Pan cytował? Poszedłbym siedzieć za współudział? - stawia pytanie w swoim facebookowym wpisie raper Sokół.

"Kapuś, kapuś, inaczej 60-tka"

"Sześćdziesiątka" to inaczej mały świadek koronny, którego status jest określony w paragrafie trzecim 60. artykułu kodeksu karnego. Na jego mocy sąd może złagodzić lub zawiesić wykonanie kary przestępcom, którzy ujawnią organom ścigania informacje dotyczące innych osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa. Podstawą jest tutaj ujawnienie istotnych okoliczności dotąd nieznanych organowi ścigania. Złagodzenie kary jest łakomym kąskiem i często sugeruje się, że niektórzy z małych świadków koronnych pomawiają oskarżonych o niepopełnione przez nich przestępstwa, aby tylko uzyskać dla siebie lżejszy wyrok. W sprawie Bonusa RPK kluczowe były zeznania trzech świadków - w wywiadzie opublikowanym na kanale Kryminalna Polska raper podważa ich wiarygodność, twierdząc, że jeden z nich przyznał się kiedyś do składania fałszywych zeznań, drugi był jego wrogiem, zeznania trzeciego były zaś zupełnie absurdalne i nieprawdziwe. Na podstawie podobnych pomówień 40 miesięcy w areszcie spędził pomówiony o uczestnictwo w przemycie narkotyków kibic Legii Maciej Dobrowolski. Zawodnik MMA Michał Materla wyszedł na wolność po ośmiu miesiącach aresztu - niecały tydzień temu poznańscy dziennikarze Gazety Wyborczej ustalili, że jeden ze świadków w jego sprawie kłamał (w jednej z prywatnych rozmów potwierdził, że nie zna Materli osobiście).

"Będziemy walczyć"

Bonus RPK zapowiedział, że będzie walczył o ponowne rozpatrzenie sprawy przez innego sędziego. Swoją pomoc zapowiedział już Andrzej Żuromski, założyciel Akcji Stop Pomówieniom, której misją jest wprowadzenie w prawie zmian uniemożliwiających skazywania ludzi na podstawie samych pomówień i donosów. - Obecnie czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku, potem będziemy chcieli doprowadzić do ponownego rozpoznania. Mam już 10 lat doświadczenia w podobnych bojach, w sprawie Oliwiera widać liczne błędy procesowe, między innymi kłamstwa jednego ze świadków, tak więc będziemy walczyć - komentuje Andrzej Żuromski. Obydwaj będą starać się o to, aby Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro objął sprawę specjalnym nadzorem.

- Udostępnianie postów wspierających Bonusa jest ważne, ponieważ pozwala to dotrzeć do szerszej społeczności i świadomości ludzkiej - mówi Andrzej Żuromski o akcji #MuremZaBonusem, w którą zaangażowała się duża część polskiej rapowej sceny oraz fanów artysty. - Być może spróbujemy zorganizować marsz nagłaśniający sprawę, może przy jego okazji środowisko rapowe będzie miało dobrą okazję, żeby pokazać swoje wsparcie - kwituje.

PS: Żeby wszystko było jasne - nie chcemy być w tej sprawie ani obrońcą, ani oskarżycielem Bonusa RPK. Chcielibyśmy po prostu żyć w kraju, w którym zanim zabierze się człowiekowi wolność, trzeba udowodnić mu winę na podstawie twardych dowodów. Tekstów piosenek za takowe nie uznajemy - inaczej razem z Bonusem do więzienia musieliby trafić również Eminem, Ill Bill, Tyler, Słoń oraz tysiące innych raperów, piosenkarzy i artystów, którzy w swoich tekstach oraz powieściach na mordowali i ciemiężyli swoje ofiary na potęgę.

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)

Komentarze

Józio (niezweryfikowany)
Ja sam od niego przez rok kupiłem z 0.5 kg zioła i z 20 gramów koksu. On nie mówi, że jest niewinny, on mówi, że nie ma przeciw niemu twardych dowodów.
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina


Świta sobie ranek, a ja już po imprezce. Siedzę w domu przed

kompem... i dziwnie się czuję, bardzo dziwnie...

Po amfie i 2ssi.

Ale jedźmy od początku:Tak w ogóle to lipa, bo impra skończyła się jakoś wcześnie ale

jutro się maraton szykuje (jak się okazało, nie tylko ta

imprezzza szybko się zwinęła ale wszystkie w mieście

dzisiaj :/).Chyba organizatorzy chcieli dać ludziom odpocząć,

hehe ;D


  • Powój hawajski
  • Powoje

Set & Setting - pokój kumpla, ogród, piwnica do zgromadzeń towarzysko-narkotycznych, mój balkon, mój pokój. Pogoda - słoneczny dzień, ciepła noc. Nastawienie - znakomite, w końcu to początek 6 miesięcznych wakacji.

Substancja: LSA - 10g Morning Glory dopalane ociupinką trawy, Smart Shivą i Konkretem (tak wiem, dla co poniektórych z was to profanacja, ale to mój trip, nie wasz)

Wiek: 19 lat.

  • Inne

Hey, moj maly Przyjacielu!


Co Ty na to, by jednego pieknego dnia wyruszyc w magiczną podroż...
do krainy,
gdzie normalny czlowiek nie dociera,
do krainy,
której normalny czlowiek nie zobaczy,
do krainy,
gdzie dzieją sie rzeczy tak piekne, ze nie sposob ich
opisac,
do krainy,
gdzie odkrywasz nowe rzeczy i zjawiska,
do krainy,
w ktorej cieszysz sie i zachwycasz wszystkim dookola,
do krainy,

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

piękne naturalne otoczenie z raczej takim sobie nastawieniem.

Przychodzi taki dzień w życiu, kiedy trzymasz w swojej dłoni mniej więcej garść grzybów i jest Ci wszystko jedno, gdzie ślepy los zawieje twoje życie. Takiż dzień spotkałem na swojej drodze. Nagły impuls skierował mnie do lasu. Udaję się daleko od bezpiecznego miejsca, zastanawiając się nad sensem bezsensu moich decyzji. Mój pociąg odjechał, a ja rozgościłem się w nim jak czeska prostytutka w stodole. Trzymam fason i idę dalej.