REKLAMA
Przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości. "Polacy piją zbyt dużo i zbyt intensywnie"

Słowo na Niedzielę: W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PolskieRadio.pl/PAP

Odsłony

304

W Polsce spożywa się średnio blisko 10 litrów czystego alkoholu na osobę. Polacy piją zbyt dużo i zbyt intensywnie - alarmują specjaliści. Przynajmniej 600 tysięcy osób jest ciężko uzależnionych. W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości.

Jak podkreślano, nadużywanie alkoholu ma poważne skutki społeczne, powoduje przedwczesne zgony, prowadzi do przestępstw, rozpadów małżeństw i rodzin.

Narodowy Program Trzeźwości zakłada współpracę państwa, samorządów, rodzin i Kościoła katolickiego na rzecz ograniczenia picia alkoholu w Polsce. Jak mówi autor programu, ekspert do spraw uzależnień profesor Krzysztof Wojcieszek, podstawowym celem jest zmiana stosunku Polaków do alkoholu. Ekspert jest przekonany, że gdy osiągnie się cele kulturowe, jak rezygnacja z picia alkoholu na spotkaniach rodzinnych, efektem będzie ogólne zmniejszenie jego spożycia.

Inicjatorzy Narodowego Programu Trzeźwości nie mówią o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu. Wzywają natomiast do faktycznego ograniczenia jego dostępności. "Trzeba też ograniczyć reklamę alkoholu"- podkreśla biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski. Dodaje, że jest to zadanie dla państwa i samorządów, które powinny rozwiązać kwestię fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. - Czterokrotnie przekraczamy liczbę punktów sprzedaży alkoholu według standardów Światowej Organizacji Zdrowia - mówi biskup Bronakowski

Rafał Porzeziński z Polskiego Radia mówił o ogromnej roli dziennikarzy w promowaniu trzeźwości. Zaapelował do redakcji o używanie odpowiednich słów, gdy mówimy o problemie uzależnienia. Podkreślił, że problemem jest samo używanie alkoholu przez dzieci i młodzież, a nie jego nadużywanie. - Każda kropla alkoholu jest problemem - powiedział dziennikarz.

W Kościele katolickim trwa 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: "Trzeźwość egzaminem z wolności".

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Sam w pokoju, ciekawy nowej substancji, gram w Edgeworld na Google+

Już od jakiegoś czasu chciałem spróbować kodeiny i wczoraj nadarzyła się okazja. Siostry nie było w domu, więc zająłem jej pokój na noc i miałem względny spokój ;D W chacie została mama i wścibski brat.

0:20 - Rozkruszyłem 20 tabletek Antidolu i dolałem  50ml zimnej wody. Po chwili mieszania wszystko poszło na filtr i do lodówki.  Chyba nie do końca rozpuściłem kodeinę w wodzie, bo jak przelewałem na filtr, na ściankach szklanki zostały jakieś białe kawałki.

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Miejsce akcji - mój pokój Czas akcji - środowe popołudnie (6.08.14) Czas trwania - około 2 godzin Osoby towarzyszące - brak Sposób zażycia i wielkość dawki - 1 lufka (ok. 6-7 buchów)

To bedzie krótki opis tego jak MJ "przeprowadziła" mnie przez pewne trudne doświadczenie. Kilka obserwacji...

Po kilku godzinach siedzenia i płakania nad zakończeniem pewnej znajomości, stwierdziłam, że może dla relaksu zapalę. Wczesniej jednak napisałam do kolegi czy warto w takim stanie próbować. Powiedział, że bywa różnie i wariant "bardzo dobrze" i "bardzo źle" jest równie możliwy. Pomyslalam, że po tej stracie ja i tak się już niczego nie obawiam. Zapaliłam.

To było coś w typie haze'a, nie wiem dokładnie, ale dostawca sprawdzony.

x

  • Katastrofa
  • Marihuana
  • MDMA (Ecstasy)

  • Marihuana

subst. - gandzia


miejsce. - woodstock


czas. - 1.8.2003, wieczór


ilość. - g/3osoby


kto? - ja i kumpel, kumpela i kumpel który dołączył później - różny

poziom 'wtajemniczenia'