REKLAMA
Przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości. "Polacy piją zbyt dużo i zbyt intensywnie"

Słowo na Niedzielę: W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PolskieRadio.pl/PAP

Odsłony

303

W Polsce spożywa się średnio blisko 10 litrów czystego alkoholu na osobę. Polacy piją zbyt dużo i zbyt intensywnie - alarmują specjaliści. Przynajmniej 600 tysięcy osób jest ciężko uzależnionych. W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości.

Jak podkreślano, nadużywanie alkoholu ma poważne skutki społeczne, powoduje przedwczesne zgony, prowadzi do przestępstw, rozpadów małżeństw i rodzin.

Narodowy Program Trzeźwości zakłada współpracę państwa, samorządów, rodzin i Kościoła katolickiego na rzecz ograniczenia picia alkoholu w Polsce. Jak mówi autor programu, ekspert do spraw uzależnień profesor Krzysztof Wojcieszek, podstawowym celem jest zmiana stosunku Polaków do alkoholu. Ekspert jest przekonany, że gdy osiągnie się cele kulturowe, jak rezygnacja z picia alkoholu na spotkaniach rodzinnych, efektem będzie ogólne zmniejszenie jego spożycia.

Inicjatorzy Narodowego Programu Trzeźwości nie mówią o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu. Wzywają natomiast do faktycznego ograniczenia jego dostępności. "Trzeba też ograniczyć reklamę alkoholu"- podkreśla biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski. Dodaje, że jest to zadanie dla państwa i samorządów, które powinny rozwiązać kwestię fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. - Czterokrotnie przekraczamy liczbę punktów sprzedaży alkoholu według standardów Światowej Organizacji Zdrowia - mówi biskup Bronakowski

Rafał Porzeziński z Polskiego Radia mówił o ogromnej roli dziennikarzy w promowaniu trzeźwości. Zaapelował do redakcji o używanie odpowiednich słów, gdy mówimy o problemie uzależnienia. Podkreślił, że problemem jest samo używanie alkoholu przez dzieci i młodzież, a nie jego nadużywanie. - Każda kropla alkoholu jest problemem - powiedział dziennikarz.

W Kościele katolickim trwa 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: "Trzeźwość egzaminem z wolności".

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)