Kierowcy z całego świata dostarczający jedzenie mogą być wykorzystywani przez struktury przestępcze do przewozu narkotyków i innych zabronionych towarów – czytamy w komunikacie wydanym przez siedzibę Interpolu w Londynie.
„Interpol zawiadamia, że organizacje przestępcze wykorzystują kierowców dostarczających żywność do przewozu narkotyków i innych zakazanych środków, gdy państwa zamknięte są na czas kwarantanny z powodu pandemii COVID-19” – czytamy w komunikacie.
Wynika z niego, że służby policyjne w Irlandii, Malezji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii namierzyli pracowników serwisów dostawczych przewożących kokainę, marihuanę, ketaminę i ekstazy. W Hiszpanii zatrzymano siedem osób przebranych za dostawców jedzenia. Poruszali się na rowerach, motocyklu i samochodem, a część narkotyków chowali w podwójnym dnie plecaka dostawczego. W Irlandii osiem kilogramów kokainy i dwa pistolety były schowane w kartonach na pizzę.
Na podstawie tych zatrzymań, a także incydentów w innych krajach Interpol opublikował dla 194 państw członkowskich organizacji fioletową notę o nowym modus operandi. Fioletowe noty zawierają informacje o obiektach, urządzeniach i metodach wykorzystywanych przez przestępców. Dostęp do tych informacji organy porządkowe mogą uzyskać za pośrednictwem chronionego całodobowego kanału informacyjnego Interpolu – zauważa organizacja.
Interpol podkreśla, że obowiązek kwarantanny doprowadził do gwałtownego wzrostu popytu na dostawy jedzenia do domu, a pracownicy usług dostawczych stali się normalnym widokiem na opustoszałych ulicach.
Jednak niektórzy kurierzy mogą być wykorzystani przez przestępców „w ciemno”. Jako przykład Interpol przywołuje przypadek kierowcy z Malezji, który sam zgłosił się na policję, mając wątpliwości co do otrzymanego zamówienia: miał dostarczyć indyjski placek, a waga pakunku wynosiła około 11 kilogramów.
11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa. Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na świecie odnotowano ponad 3 miliony przypadków zarażeń, prawie 229 tysięcy osób zmarło.