Prowincja eksperymentuje z dekryminalizacją „twardych” narkotyków

Kolumbia Brytyjska, czyli prowincja zachodniej Kanady, od wtorku zdekryminalizowała posiadanie niewielkich ilości heroiny, amfetaminy, fentanylu i innych „twardych” narkotyków. To pierwszy eksperyment tego typu w Kanadzie i radykalna zmiana polityki mającą na celu powstrzymanie kryzysu narkotykowego, który zabił tysiące Kanadyjczyków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

nczas.com/AFP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów. Pozdrawiamy!

Odsłony

32

Kolumbia Brytyjska, czyli prowincja zachodniej Kanady, od wtorku zdekryminalizowała posiadanie niewielkich ilości heroiny, amfetaminy, fentanylu i innych „twardych” narkotyków. To pierwszy eksperyment tego typu w Kanadzie i radykalna zmiana polityki mającą na celu powstrzymanie kryzysu narkotykowego, który zabił tysiące Kanadyjczyków.

„Sytuacja nigdy nie była bardziej nagląca” – twierdzi Carolyn Bennett, minister zdrowia psychicznego i uzależnień. To na jej prośbę pięciomilionowa Kolumbia Brytyjska jest pierwszą kanadyjską prowincją, która wprowadziła takie przepisy.

Jak do tej pory, takie próby podjął tylko amerykański stan Oregon i Portugalia. Minister mówi, że „skutki kryzysu zdrowia publicznego zdewastowały społeczności w Kolumbii Brytyjskiej”. Dodałą, że jeśli eksperyment się powiedzie, będzie też rozszerzany na inne prowincje.

W Kolumbii Brytyjskiej odnotowano ponad 10 000 zgonów spowodowanych przedawkowaniem od roku 2016; kiedy to ogłoszono stan „stan zagrożenia”. Od „twardych narkotyków” umierało w sumie sześć osób dziennie. W maju 2020 r. liczba zgonów związanych z przedawkowaniem przekroczyła tu liczbę… ofiar koronawirusa.

Od 31 stycznia przez okres trzech lat dorośli mogą mieć przy sobie bezkarnie do 2,5 grama takich narkotyków na „własny użytek”. Do tej pory najpoważniejsze przypadki posiadania twardych narkotyków i tak już wiązały się na ogół z karami grzywny i znacznie rzadziej więzienia.

Niektórzy twierdzą, że takie przepisy pozwolą dodatkowo „łagodzić wstyd związany z używaniem narkotyków”, a to z kolei ma ośmielić narkomanów do szukania pomocy. „Piętno i wstyd związane z używaniem narkotyków powodują, że ludzie ukrywają swoje uzależnienie” – twierdzi Bonnie Henry, urzędnik ds. Zdrowia publicznego w Kolumbii Brytyjskiej.

Zdaniem Scotta MacDonalda, lekarza z kliniki w Vancouver, która jako pierwsza w Ameryce Północnej zapewniała pacjentom „heroinę medyczną”, nowa polityka spowoduje, że ludzie zwrócą się szerzej do opieki zdrowia. Z kolei to, że policja przestanie karać i konfiskować narkotyki, ma zmniejszyć stres narkomanów. Skąd ta potrzeba sięgania po narkotyki w Kanadzie Trudeau jakoś nikt się nie zastanawia…

Do tej pory cena wyciągnięta z doświadczeń w Oregonie jest niejednoznaczna. Spadła liczba aresztowań, co odciążyło wymiar sprawiedliwości, ale niewiele osób zgodziło się na leczenie, a liczba przedawkowań… wzrosła. Zwolennicy depenalizacji mówią jednak, że w USA „alokacja funduszy była chaotyczna”, a system opieki zdrowotnej w Oregonie jest „jednym z najgorszych w Stanach Zjednoczonych”. W Kandzie ma być lepiej…

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Amfetamina
 • Dekstrometorfan
 • Kodeina
 • Marihuana
 • Metkatynon (Efedron)
 • Uzależnienie

Historia mojego uzależnienia. S&S to życiowe wzloty i upadki...

W pogoni za fazą

 • Kodeina
 • Pierwszy raz

Dobre nastawienie, delikatny stres, ciekawość, zmęczenie po całym dniu, oczekiwania: chill

Mało tu ostatnio tych tajemniczych "pierwszych razów", które wszyscy ciągle wspominamy. Może zatem pora na mój?

Chciałbym w życiu spróbować wszystkiego, jestem ciekawym świata małym kujonkiem szykującym się na olimpiadę z chemii zatem i substancje psychoaktywne przykuły moją uwagę. Niesamowitym dla mnie jest, że można tak łatwo zmienić postrzeganie, percepcję, odkrywać nowe, zwiedzać nieznane... wrócmy może do meritum.

 • Grzyby halucynogenne

Zdarzyło się to kilka dni temu. Konkretnie trzynastego października, w mieszkaniu osoby D (chciala zostac anonimowa a jest mi to dosc bliska osoba). Z pozoru miało to być inicjacyjne grzybienie jej w konkretnej ilości (40 sztuk). O ironio, chciałem z nią przy tym być wiedząc że mnie grzyby nie czeszą w sposób znaczący. Nawet dzień wcześniej wygłaszałem Mancie alias Lwu, że utarta kontroli nad grzybami to raczej cecha osobowościowa niż coś dotyczące każdego i że mnie nigdy to nie spotkało i raczej nie spotka. Tu się strasznie pomyliłem i "nagrzeszyłem" butą.

 • Dekstrometorfan
 • Pozytywne przeżycie

Codzienna depresja

Cześć wszystkim. 

Najpierw zajmę się raportem z ostatniej podróży, a potem podzielę się z Wami tytułowymi przemyśleniami. Jeśli ktoś chce trafić do nich szybko, niechaj znajdzie niebieski, wytłuszczony tekst.

Część pierwsza: ostatni trip

randomness