Nowe narzędzie internetowe uruchomione w tym miesiącu pokazuje, że 49 krajów i jurysdykcji na całym świecie przyjęło pewną formę dekryminalizacji za używanie i posiadanie narkotyków na własny użytek. Eksperci twierdzą, że liczba jurysdykcji zwracających się w kierunku tej opcji polityki prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących latach.
Styczeń 2020 r. - "Dekryminalizacja narkotyków na świecie", interaktywna mapa opracowana przez Talking Drugs, Release and the International Drug Policy Consortium (IDPC), oferuje przegląd różnych modeli dekryminalizacji - i ich poziomu skuteczności - przyjętych na całym świecie. Aby uzyskać pomoc terminologiczną, zapoznaj się z naszym słowniczkiem Decrim.
Dwadzieścia dziewięć krajów (lub 49 jurysdykcji) przyjęło to podejście, uznając, że kryminalizacja osób zażywających narkotyki jest polityką nieudaną, nieproporcjonalnie ukierunkowaną na ludzi żyjących w ubóstwie, ludzi młodych i o kolorze skóry innym niż biały, oraz powodującą nieopisane szkody.
Po skutecznym wdrożeniu dekryminalizacja może przyczynić się do poprawy zdrowia, warunków społecznych i ekonomicznych osób zażywających narkotyki i ich społeczności, a także do zmniejszenia wydatków na wymiary sprawiedliwości w sprawach karnych i recydywy. Co więcej, nie ma dowodów na to, że w ramach tego modelu spożycie narkotyków wzrasta – lub że spadłoby, gdyby zostało uznane za przestępstwo. Dekryminalizacja nie jest "miękką" opcją polityczną - jest to rozsądne podejście do redukcji szkód dla jednostek i społeczeństwa.
Główne szkody powodowane przez tak zwaną "wojnę z narkotykami" są obecnie powszechnie znane: co piąta uwięziona osoba na świecie jest skazana za przestępstwa narkotykowe; ponad pół miliona zgonów tylko w 2016 roku spowodowanych przedawkowaniem, wirusem HIV, zapaleniem wątroby typu C i gruźlicą, którym można byłoby zapobiec, oraz poważne naruszenia praw człowieka, w tym arbitralne zatrzymania, egzekucje i egzekucje pozasądowe. Podczas gdy ta przerażająca sytuacja pogarsza się z roku na rok, skala rynku nielegalnych narkotyków i rozpowszechnienie ich używania nadal gwałtownie rosną - przynajmniej według najnowszego światowego raportu sporządzonego przez Biuro ONZ ds. narkotyków i przestępczości z 2019 r.
Chociaż nie ma cudownego środka na rozprawienie się ze 100-letnią karną polityką antynarkotykową, zniesienie sankcji karnych za działania związane z używaniem narkotyków jest koniecznym krokiem we właściwym kierunku.
Niamh Eastwood, dyrektor wykonawczy Release: "To, co naprawdę chcieliśmy tutaj pokazać, to liczba i różnorodność istniejących modeli dekryminalizacji przyjętych na całym świecie, a także ich rzeczywisty wpływ na poprawę stanu zdrowia publicznego, prawa człowieka, sprawiedliwość karną i społeczną".
Ann Fordham, dyrektor wykonawcza IDPC, dodaje: "W Portugalii dekryminalizacja znacznie zmniejszyła ryzyko dla zdrowia i szkody [związane z zażywaniem narkotyków red.]. Ale nie wszędzie tak jest. W Rosji i Meksyku źle zaprojektowane modele przyczyniły się do zwiększenia liczby osób osadzonych w więzieniach i wykluczenia społecznego. Projektując modele dekryminalizacji, rządy muszą uważnie analizować dowody na to co faktycznie działa, a co nie, aby zapewnić ich sukces".
Imani Robinson, redaktor TalkingDrugs: "Najbardziej użytecznym elementem tej interaktywnej mapy jest to, że podkreśla ona wpływ dekryminalizacji na społeczności w terenie. Wiele modeli umożliwia uwolnienie osób zażywających narkotyki dzięki szerokiemu zaangażowaniu na rzecz zwiększenia ogólnych korzyści zdrowotnych i społecznych oraz położeniu nacisku na zapewnienie edukacji i usług w zakresie redukcji szkód; inne modele nie przynoszą takich samych rezultatów. Rozsądna polityka antynarkotykowa nie jest dekryminalizacją konieczną, jest to dekryminalizacja dokonywana prawidłowo".
*******
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:
Imani Robinson
TalkingDrugs / Release
Email: imani@release.org.uk
Phone: +44 (0) 20 7324 2978
Juan Fernandez Ochoa
International Drug Policy Consortium (IDPC)
Email: jfernandez@idpc.net
Phone: +44 (0) 7551 212183
*******
„Decriminalisation Across the World” to interaktywna mapa przedstawiająca przegląd modeli dekryminalizacji przyjętych w 30 krajach (lub 51 jurysdykcjach) na całym świecie, oferująca wgląd w przepisy dotyczące dekryminalizacji, ich wdrażanie i wpływ. Mapa jest dostępna tutaj: https://www.talkingdrugs.org/drug-decriminalisation
O TalkingDrugs: TalkingDrugs jest jedną z niewielu platform internetowych poświęconych dostarczaniu unikalnych wiadomości i analiz dotyczących polityki antynarkotykowej, redukcji szkód i związanych z nią kwestii na całym świecie. Dostarczamy zróżnicowane geograficznie relacje na temat tych ważnych zagadnień, przy czym poziom wiedzy specjalistycznej na ten temat często nie występuje w mediach głównego nurtu. www.talkingdrugs.org/about
O Release: Release jest brytyjskim centrum wiedzy specjalistycznej na temat narkotyków i prawa narkotykowego. Za pośrednictwem naszych usług zespół zapewnia bezpłatne, nieosądzające, specjalistyczne porady i informacje dla społeczeństwa i specjalistów w kwestiach związanych z używaniem narkotyków i prawem narkotykowym. iceers.orgwww.release.org.uk
O IDPC: IDPC jest globalną siecią organizacji pozarządowych, które specjalizują się w kwestiach związanych z produkcją i używaniem nielegalnych narkotyków. IDPC ma na celu promowanie obiektywnej i otwartej debaty na temat skuteczności, kierunku i treści polityki antynarkotykowej na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz wspiera politykę opartą na faktach, która jest skuteczna w ograniczaniu szkód związanych z narkotykami. iceers.orgwww.idpc.net
Komentarze
łał. świetne narzędzie