REKLAMA
Profesor uczył studentów jak produkować narkotyki?

Nawet 10 lat więzienia grozi Tatsuonoriemu Iwamurze, profesorowi farmaceutyki Uniwersytetu Matsuyama w japońskiej prefekturze Ehime. 61-latek jest podejrzany o uczenie studentów produkcji MDMA.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVP.INFO
ŁZ, MNIE
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

659

Nawet 10 lat więzienia grozi Tatsuonoriemu Iwamurze, profesorowi farmaceutyki Uniwersytetu Matsuyama w japońskiej prefekturze Ehime. 61-latek jest podejrzany o uczenie studentów produkcji narkotyku MDMA, czyli ecstasy.

Do zdarzenia miało dojść w 2013 r. Podczas zajęć Iwamura miał tłumaczyć 11 studentom, jak należy zsyntetyzować MDMA. Podczas przesłuchania przyznał, że robił to, by „poszerzyć ich wiedzę o farmaceutykach”.

Policjanci przeszukali laboratorium i dom naukowca, ale nie znaleźli śladów narkotyku. Podczas przeszukania natrafiono natomiast na dopalacz 5F-PB-22 (5F-QUPIC), substancję podobną do marihuany zakazaną w 2014 r. po serii wypadków drogowych spowodowanych po jej zażyciu.

Jeden ze śledczych powiedział anonimowo agencji AFP, że wyprodukowane ecstasy „zostało najpewniej wyrzucone”.

Nauczyciele akademiccy w Japonii muszą uzyskać specjalne pozwolenie od regionalnych władz na wytwarzanie nielegalnych substancji do celów naukowych. Agencja Kyodo podała nieoficjalnie, że Iwamura takie pozwolenie miał, ale wygasło. Jego działania były zatem nielegalne.

Jeżeli Iwamura zostanie skazany, grozi mu nawet 10 lat więzienia. Zarzuty może usłyszeć także czterech studentów.

Media porównują profesora do Waltera White’a, bohatera serialu „Breaking Bad”. White był nauczycielem chemii, który zaczął produkować metamfetaminę po tym jak dowiedział się, że jest chory na raka płuc. Lekarze nie przepowiadali mu zbyt długiego życia, więc postanowił przed śmiercią zarobić większą gotówkę, żeby zabezpieczyć swoją rodzinę.

Oceń treść:

Average: 8.3 (4 votes)