Problemy z podejmowaniem decyzji?

Badanie porównywało czasy reakcji dzieci wystawionych w czasie życia płodowego na działanie alkoholu i dzieci z grupy kontrolnej. Zdaniem naukowców alkohol powoduje znaczne zaburzenia rozwoju mózgu.

Anonim

Kategorie

Źródło

Eureka Alert
tłumoczenie: agquarx

Odsłony

4793
  • Naukowcy używają czasu reakcji jako miary uszkodzeń typu neurologicznego związanych z wystawieniem na działanie alkoholu w czasie życia płodowego.
  • Jeśli występuje jeden sygnał i jedna reakcja to taki czas reakcji nazywa się czasem reakcji prostej SRT - Simple Reaction Time - agquarx
  • Jeśli występują dwa lub więcej sygnały i reakcje to taki czas reakcji nazywamy czasem reakcji złożonej (CRT - Complex Reaction Time - agquarx
  • Dzieci, które były wystawione w łonie matki na działanie alkoholu, nawet jeśli nie są obciążone Fetal Alcohol Syndrome (zespół chorobowy charakteryzujący się różnymi uszkodzeniami, znacznym obniżeniem inteligencji itp), wolniej przetwarzają informacje i mają dłuższe czasy reakcji złożonej (CRT) - ich mózg ma kłopoty z podjęciem właściwej decyzji. (zupełnie jak mózg kierowcy prowadzącego pod wpływem alkoholu (ale te dzieci maja tak na zawsze...).


Wiele osób wystawionych w czasie życia płodowego na działanie alkoholu może nie spełniać kryteriów zaliczenia do grupy osób obciążonych Fetal Alcohol Syndrome, ale mimo to cierpią z powodu szerokiej gamy przypadłości natury neurobehawioralnej takich jak nadaktywność (hyperactivity), osłabienie zdolności uczenia się i pamięci, problemy z koncentracją uwagi i zmniejszenie IQ. Jedna z miar służąca do diagnozowania uszkodzeń neurologicznych nazywa się RT (Reaction Time - czas reakcji), definiuje się ją jako okres czasu pomiedzy postrzeżeniem bodźca a fizyczną reakcją na niego. Badanie opublikowane we wrześniowym numerze Alcoholism: Clinical & Experimental Research (Alkoholizm: Badania medyczne i eksperymentalne) używa różnych zadań na RT, aby bliżej się przyjrzeć przetwarzaniu informacji i reakcjom motorocznym u dzieci wystawionych na działanie alkoholu w łonie matki.

"Czas reakcji jest miarą opóźnienia jakiego jesteśmy świadkami pomiędzy postrzeżeniem sygnału, takiego jak włączenie światła, a fizyczną odpowiedzią na ten sygnał, taką jak podniesienie palca lub dłoni z elektrycznego przełącznika," - wyjaśnia Roger W. Simmons, profesor nauk żywieniowych i wychowania fizycznego na San Diego State University w mieście San Diego oraz główny autor tej pracy. "Jako, że większość z czasu pomiędzy sygnałem a odpowiedzią jest spowodowane przez przetwarzanie sygnału w mózgu i podejmowanie decyzji jaka akcję motoryczną podjąć, RT jest uważany za ogólną miarę zdolności podejmowania decyzji."

Kiedy użyjemy jednego sygnału na który jest jedna odpowiedź nazywamy to czasem odpowiedzi prostej (SRT). Kiedy użyjemy dwoch lub więcej sygnałów i odpowiedzi, nazywamy to czasem odpowiedzi złożonej (CRT). W miarę zwiekszania ilosci sygnałow i odpowiedzi, ilość informacji, która mózg musi przetworzyć także się zwiększa. To z kolei wymaga większych zdolności podejmowania decyzji i jest wynikiem dłuższych czasów reakcji.

W tym badaniu naukowcy porównali dwie grupy dzieci: 11. (10 osobników męskich i 1 żeński) u których potwierdzono wystawienie na działanie alkoholu w czasie ciąży oraz 14. dzieci niewystawionych na działanie alkoholu (13 osobników męskich, 1 żeński). Każde dziecko przeszło 20 prób na SRT i CRT. Rejestrowana była aktywność mięśniowa w mięśniu bicep brachii (mięsień na przedniej części ramienia, u góry - agquarx) każdego ramienia przy użyciu elektromyografii (elektrody kontaktowe na skórze, jak przy encefalografii - agquarx) w celu zmierzenia czasów reakcji.

"Nasze badanie wykazało, że dla zadań SRT, kiedy obciążenie informacyjne jest stosunkowo niewielkie," - powiedział Simmons - "nie ma znaczącej różnicy pomiędzy czasem reakcji u dzieci wystawionych w czasie ciąży na alkohol i w grupie kontrolnej, jednak gdy obciążenie informacyjne zwiększa się jak w zadaniach CRT, dzieci wystawione na alkohol charakteryzowały się wolniejszym czasem reakcji. Jest to zgodne z wiedzą na temat uszkodzeń mózgu wywołanych przez wystawienie na działanie alkoholu, które z kolei powodują utrudnione przetwarzanie informacji i dłuższe CRT."

"Zaznaczam, że te wnioski utrzymały się, gdy badacze wzieli pod uwagę obecność obniżeń IQ," zauważyła Sandra W. Jacobson, profesor i dyrektor Therapy Research and Resident Training w Wayne State University School of Medicine. "W przeciwnym wypadku można by się spierać, że obniżenie prędkości przetwarzania informacji było tylko kolejną oznaką obniżonego IQ dzieci. Zamiast tego, co wykazano w tym badaniu, stało się jasne, że nawet po dołożeniu zmiennej IQ, dzieci które były wystawione na alkohol przetwarzają informacje i reagują wolniej." Te obciążenia, dodała, najwyraźniej odpowiadają uszkodzeniu licznych rejonów mózgu.

"Kolejnym znaczącym i innowacyjnym aspektem tego raportu," - powiedział Jacobson - "jest to, że badacze użyli pomysłowego modelu, dzieki któremu byli w stanie w większym stopniu rozdzielić czasy reakcji premotorycznej i motorycznej u dzieci, co do których wiemy, że były intensywnie wystawione na działanie alkoholu w czasie ciąży i porównać ich wyniki z odpowiednią grupą kontrolną."

Czas reakcji premotorycznej określa czas potrzebny na postrzeżenie sygnału i wygenerowanie planu reakcji motorycznej w mózgu. W czasie trwania zadania na CRT, RT premotoryczny zawiera w sobie także czas potrzebny na rozróżnienie sygnałów. Dla kontrastu czas reakcji motorycznej określa czas potrzebny na przekazanie planu reakcji motorycznej z mózgu do efektorów (mięśni) potrzebnych do jego zrealizowania.

"Celem rodzielenia czasu reakcji na te dwa składniki," - wyjaśnia Simmons - "jest to, że umożliwia to zmierzenie czasu potrzebnego na przetworzenie informacji, nazywanego aktywnością centralną, bez wpływu czasu potrzebnego na przekazanie planu działania z mózgu do mięśni, zwanego aktywnością peryferyjną.

Dzieci wystawione w łonie matki na działanie alkoholu miały wolniejsze premotoryczne RT w czasie testu CRT. Oznacza to, że nie były w stanie przetworzyć informacji tak szybko jak dzieci z grupy kontrolnej, gdy musiały zareagować na więcej niż jeden sygnał na raz. W czasie testu SRT i CRT, dzieci wystawione na alkohol miały także wolniejsze motoryczne RT. Wskazuje to, że wystawienie na alkohol w okresie rozwoju prenatalnego ma także negatywny wpływ na procesy peryferyjne biorące udział w przekazywaniu planu działania z mózgu do mięśni.

"Młode dzieci zwykle reagują z mniejszą dokładnością i prędkościa niż dzieci starsze lub dorośli w testach zdolności motorycznych," - mówi Simmons - "Nasze badanie potwierdziło to dla dwóch grup przy użyciu pomiarów elementów czasu reakcji - premotorycznego i motorycznego. Młodsze dzieci nie były w stanie przetworzyć informacji z taką samą szybkością jak dzieci starsze, były także wolniejsze w przekazywaniu planu działania z mózgu do mięśni. Różnice te były jednak bardziej wyraziste w grupie alkoholowej. Ponadto zdolności starszych dzieci alkoholowych były często porównywalne z zdolnościami młodszych dzieci nie wystawionych na alkohol. Podsumowując, te wyniki wskazują na brak rozwoju zarówno w strukturach centralnych jak i peryferyjnych do tego stopnia, że w sposób znaczący zmienia on zarówno czas reakcji premotorycznej jak i czas reakcji motorycznej. Jesteśmy zdania, że wystawienie na alkohol powoduje uszkodzenia mózgu i struktur peryferyjnych układu nerwowego, które dają takie własnie efekty."

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Opisze fajna jazde po dziwnych grzybkach. Niedawno

bylem w Holandii w Venlo i oprocz tego co zwykle kupilem

u dila grzybki. Sprzedawal je na gramy - mowil ze to jakies

meksykanskie. Kupilem dwa gramy czyli wyszlo tego szesc sztuk.

Wygladaly troche jak psylocybe tylko kapelusz bardziej plaski, chociaz byly

suszone i trudno rozpoznac ksztalt. Pierwszy raz zjadlem trzy

na probe - i super jazda jak po kwasie - tyle ze krotka -

jakies trzy godzinki. Wczoraj wzuialem ostatnie trzy - i jazda byla

  • MDMA (Ecstasy)


[spisane przez Stanisława Lema w 1970 roku]  • 4-HO-MET
  • Przeżycie mistyczne

Pogoda: Pierwszy naprawdę słoneczny i ciepły dzień roku Miejsce: środek lasu Nastawienie: raczej dobre, niewielki stres spowodowany oczekiwaniami i podnieceniem Ludzie: z przyjacielem

Prolog

Z G. Spotykam się wieczorem nad rzeką. Odpalamy jointa aby lepiej nam się planowało jutrzejszy wyjazd.

- Las? – pyta G.

Od dłuższego czasu obiecaliśmy sobie hometa w lesie. W sumie to ja zawsze na to naciskałem bo obawiam się psychodelików w mieście. Miasto jest królestwem paranoi, hałas, smród, zamknięci, smutni ludzie – samo w sobie jest złym set and settings. Co innego las – natura, miliony bodźców, miliony kolorów.

  • Dekstrometorfan

nazwa substancji: DXM


poziom doświadczenia użytkownika: DXM pierwszy raz, poza tym feta, XTC, ganja, #, bieluń, Gałka, tussipect, pseudoefedryna.


dawka, metoda zażycia: 30 tab. Acodinu (450 mg DXM) "doustnie" :D


set & setting: ciekawy efektów


efekty (duchowe jak i rekreacyjne): póki nie wstałem z miejsca zajebiste :D


randomness