Polscy naukowcy sprawdzili szkodliwość hybrydowych papierosów

W badaniu, które trwało dobre 12 miesięcy, porównano szkodliwość dymu z tradycyjnych papierosów z wydzielanym przez hybrydowy, elektroniczno-tytoniowy system IQOS. To pierwszy taki eksperyment na świecie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

AntyRadio.pl
Michał Tomaszkiewicz

Grafika

Odsłony

915

W badaniu, które trwało dobre 12 miesięcy, porównano szkodliwość dymu z tradycyjnych papierosów z wydzielanym przez hybrydowy, elektroniczno-tytoniowy system IQOS. To pierwszy taki eksperyment na świecie.

Nikt nie ma już wątpliwości, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Przypominają o tym dość drastyczne zdjęcia i komunikaty na paczkach papierosów, a drogi odwrotu od swoich tradycyjnych produktów szukają nawet koncerny tytoniowe.

Te nie chcą jednak rezygnować z tytoniu na rzecz coraz popularniejszych e-papierosów, mimo że podgrzewanie płynu i zaciąganie się parą uznawane jest za zdecydowanie zdrowsze (a badania pokazujące co innego przez zwolenników elektronicznych fajek szybko obwoływane są jako sponsorowane przez producentów zwykłych papierosów).

Philip Morris, jeden z największych koncernów tytoniowych na świecie, kosztem „wielu miliardów dolarów” stworzył papieros hybrydowy – wykorzystywany jest w nim co prawda tytoń, ale nie jest spalany, tylko podgrzewany, tak jak ma to miejsce w e-papierosach.

Ich działaniu przyjrzeli się naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych.

Rezultaty pokazują, że używanie papierosa hybrydowego jest mniej szkodliwa, niż palenie tradycyjnego tytoniu – co nie oznacza, że nie ma negatywnego wpływu na organizm. Tak wygląda jedna z ilustracji dołączona do podsumowania eksperymentu:

W objaśnieniu badania czytamy:

Dym ze spalanego tytoniu zawiera wiele toksycznych związków, które mogą gromadzić się w mitochondriach i zakłócać funkcję oddychania mitochondrialnego, wpływając tym samym na wytwarzanie energii komórkowej. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może powodować uszkodzenia komórek oraz prowadzić do wielu chorób nie tylko układu oddechowego. Mitochondria są uważane za generatory energii dla komórek i pełnią kluczową funkcję dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Defekty funkcjonowania mitochondriów mogą być pierwotną i wczesną przyczyną dysfunkcji: układu nerwowego, mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych, siatkówki oka czy układu endokrynnego, czyli tych tkanek i narządów, które dla swojego prawidłowego funkcjonowania wymagają dużego nakładu energetycznego.

Badanie rozpoczęło się w 2016 roku i trwało 12 miesięcy – środki na jego przeprowadzenie pochodziły z grantu Philip Morris International.

Nie sprawdzono, jaki wpływ na tkanki miałyby w identycznych warunkach e-papierosy.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Pierwsze spotkanie mialo miejsce w pierwszy liikend po moich

urodzinach. Jako, ze zawsze podchodze do testow bardzo ostroznie

zaczalem od malej dawki. Byli jeszcze za mna Bolek i Lolek [imiaona

zostaly celowo zmienione :) ] Dawka mala 7+3tabl.(150mg)/55kg . Powiem

krotko: Ja cos poczulem oni nie. Bolek mowil ze nic nie czul, Lolek

czul się zle, a Mescalito był radosny i dlatego tylko on przeszedl

do nastepnej rundy:). Trip był dziwny, pozwolil mi obadac sytuacje.

  • 3 4-DMMC
  • Pozytywne przeżycie

Na początku sam w domu, potem podróż autobusem na lodowisko na spotkanie klasowe. Nastawienie doskonałe i oczekiwanie na niewiadome bo to pierwszy raz z ketonami.

  • Amfetamina

prolog: 19 lipiec 2003 roku. godzina 17:00. inhaluje poprzez zwiniety banknot 0.3 grama amfetaminy. o godzinie 1:00 w nocy poprawiam mniej wiecej taka sama iloscia popijajac zimnym piwem. faza nie jest jakas nadzwyczajna. to co zawsze. rozszerzona swiadomosc. kilkukrotnie powiekszona kreatywnosc. gadatliwosc. mila jazda. cala noc w sieci. fajka -woda- kibel -. i tak w kolko. nieunikniony zjazd coraz blizej |...|

(z bezposrednich zapiskow na papierze - przyp. aut.)

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

lato, słoneczny dzień, z dwoma dobrymi kumplami (opisani jako M i K), podejście całkiem dobre, nie wiedziałem czego oczekiwać więc nie nastawiałem się za bardzo.

Wprowadzenie: Niniejszy raport został pomyślany jako trzecia część psychodelicznego tryptyku. Pomysł polega na tym, że każdy z trójki osób uczestniczących w podróży, napisał na jej podstawie TR opisujący wydarzenia sprzed 2,5 roku. Nie narzucaliśmy sobie żadnej odgórnej formy ani nie dzieliliśmy się tym, kto z nas opisze konkretne wydarzenia a kto wstrzyma się od ich przytaczania pozostawiając je dla reszty. Na pewno część wątków będzie się więc powtarzała. Zamieszczam linki do pozostałych części tryptyku: