Policjanci twierdzą, że grupa ta była odpowiedzialna za produkcję ekstazy i marihuany w Kanadzie i dystrybucję tych narkotyków w Stanach Zjednoczonych, oraz zajmowała się praniem brudnych pieniędzy, które powracały do Kanady i Wietnamu. Aresztowania zostały dokonane w Toronto i Ottawie oraz miastach stanów Nowy Jork , California, Louisiana, Alabama, Georgia, Florida, Minnesota, Texas, Massachusetts, Virginia, Iowa i Utah. Do rozpracowania szajki utworzono 3 projekty, projekt Okapi w Toronto, projekt Codi w Ottawie oraz projekt Candybox w Stanach kierowany przez FBI, DEA oraz urząd skarbowy.
Projekt Okapi rozpoczął się w maju 2001 roku po doniesieniach ze strony władz w US, że ekstazy jest sprowadzane do Stanów z Kanady. W Toronto CFSEU (Combined Forces Special Enforcement Unit) współpracując z DEA i FBI ustaliła głównego organizatora sieci nielegalnej dystrybucji w miastach US. Ustaliła też drogę brudnych pieniędzy wypływających ze Stanów do Kanady a później do Wietnamu. Część tych pieniędzy szła na uprawę marihuany pod Ottawą. Śledztwo w tej sprawie doprowadziło do aresztowań.
W okolicach Toronto zlokalizowano i zniszczono 3 laboratoria do produkcji ekstazy, w których policja znalazła 377 000 pigułek oraz 120 kg ekstazy w proszku wartości powyżej 33 milionów dolarów. Zarekwirowano sprzęt do produkcji ekstazy umożliwiający produkcję 250 000 pigułek dziennie, wartych 6 milionów dolarów. Jednocześnie zniszczono 2 plantacje marihuany w okolicach Toronto warte 500 000 dolarów. Na terenie Ottawy policja przejęła 1 milion brudnych pieniędzy oraz zajęła marihuanę o wartości przekraczającej 7 milionów dolarów.
Śledztwo prowadzono dalej, w rezultacie, którego doszło do całkowitego rozpracowania przestępczej siatki. W Toronto aresztowano przypuszczalnego szefa organizacji pana WONG Ze Wai oraz jego siedmiu wspólników. Panu WONG zostanie dodatkowo przedstawiony zarzut nielegalnego pobytu w Kanadzie. Policja znalazła 1 5 0 tys. dolarów w jego dwóch rezydencjach. W Ottawie zatrzymano lidera grupy pana LE, Thi Phuong Mai oraz ośmiu kluczowych członków organizacji. Zatrzymanym przedstawiono zarzut rozprowadzania narkotyków i prania brudnych pieniędzy. W Stanach dokonano 1 3 0 aresztowań przedstawiając zarzuty handlowania i prania brudnych pieniędzy.
"Śledztwo i koordynacja tego typu działań, pokazuje jak może być skuteczny wymiar sprawiedliwości w walce z zorganizowaną przestępczością" – powiedział oficer CFSEU, - "Pracując razem i dokonując szybkich aresztowań, byliśmy w stanie rozbić tę organizację od samej góry aż po dół. Organizacja działała jak wielka korporacja, aresztując głównego szefa i księgowego, rozbiliśmy dział finansów oraz średnią warstwę zarządców i handlowców. Takiej operacji nie wytrzyma żadna organizacja."