Picie alkoholu chroni pacjentów po operacji serca

Picie umiarkowanych ilości alkoholu wpływa korzystnie na zdrowie pacjentów po operacji wprowadzenia stentów do tętnic wieńcowych serca - wskazują wyniki badaczy greckich

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

11455

Zdaniem autorów, dzieje się tak, gdyż alkohol hamuje procesy zapalne w sercu.

Zespół dr. Michaela N. Zairisa ze Szpitala Tzanio w Atenach przeanalizował dane na temat spożycia alkoholu i odsetka zgonów w grupie 483 osób po operacji wprowadzenia stentów do naczyń wieńcowych serca.

Stenty są rodzajem wewnątrznaczyniowych protez - maleńkimi rusztowaniami z metalu, umieszczanymi w zwężonych (zwykle z powodu miażdżycy) naczyniach krwionośnych, po to, by ułatwić przepływ krwi i zapobiec np. zawałowi serca.

Po około 4 latach w grupie pacjentów, którzy pili alkohol w umiarkowanych ilościach, rzadziej występowały bóle w klatce piersiowej i zawał serca. Mniejszy był też odsetek zgonów związanych z chorobą serca.

Zaobserwowano też, że pacjenci ci mieli niższy poziom tzw. białka C-reaktywnego we krwi. Białko to jest wydzielane w podwyższonych ilościach w czasie procesów zapalnych. Wielu naukowców uważa, że może ono być dobrym wskaźnikiem ryzyka chorób serca i związanych z nimi komplikacji, np. udaru czy zawału. Sprzyja bowiem procesom zapalnym w naczyniach i w ten sposób zwiększa ryzyko ich miażdżycy.

Wcześniejsze badania wskazywały, że regularne picie umiarkowanych ilości alkoholu obniża ryzyko zgonu z powodu choroby serca. Wielu naukowców uważa, że efekt ten wiąże się z wpływem alkoholu na poziom i profil związków tłuszczowych we krwi oraz na procesy jej krzepnięcia.

Wyniki badaczy greckich sugerują jednak, że ten korzystny wpływ alkoholu może być, przynajmniej częściowo, związany z jego zdolnościami do łagodzenia procesów zapalnych.

Jak komentuje dr Michel de Lorgeril z Uniwersytetu Fouriera w Grenoble we Francji, "obecnie nie ma wystarczających dowodów, że białko C-reaktywne jest czynnikiem powodującym procesy zapalne w naczyniach krwionośnych i miażdżycę". Zdaniem badacza, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować ten pogląd.

Wyniki publikuje pismo "Heart".

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

zuza (niezweryfikowany)
Mój tata miał w tym tygodniu zabieg założenia dwóch stentów.Ordynator przeprowadzający zabieg i prowadzący jego leczenie szpitalne kategorycznie zabronił spożywania jakiegokolwiek alkoholu.
Stan (niezweryfikowany)
Man stenty zalozone w niemczech,lekarz powiedział moge pić nswet po lekarstwach ktòre biore.Sport uprawiam jak szalony cieżary ,rower cztery dni po zabiegu.
Zajawki z NeuroGroove
  • Dimenhydrynat



























  • LSD-25

Substancja: LSD-25, Turborower3000

Doświadczenie: thc na porządku dziennym, kilka piguł, okazyjne sesje speedowe, Heminevrin (nie polecam)




  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting - Styczeń 2010, wieczór około 18:00, u kolegi w pokoju z gronem znajomych. Dzień wcześniej widziałam efekty u innych, ja sama musiałam się przespać z myślą zapalania owego daru natury.

p.s. - opis ten powstał w ciągu pierwszej godziny po wróceniu do naszego świata, teraz dopiero ma szanse ujrzeć światło dzienne. Pozdrawiam!

Wiek - 22 lata.

Doświadczenie - MJ, Haszysz, Amfetamina, Kokaina, Alkohol, Salvia Divinorum, Mefedron, MDMA, Proszki, Leki.

  • Szałwia Wieszcza

S&s, dawkowanie w TR

Działa!

Pierwsza próba - zdaje się - jak i dwie kolejne rozpoczynały się w kuchni; paliłem z metalowego kranu odpalając od palnika kuchenki gazowej, a towarzyszył mi G.P.

Na początek zwyczajny susz. Już nabite i to sporo. Zadziała? W końcu to tylko susz - za pierwszym razem może nie podziałać, wcale się nie zdziwie.