Perspektywy uprawy marihuany medycznej w Polsce

Informowaliśmy niedawno o podboju Tajlandii przez polską firmę z branży konopnej, a także o ambitnych planach Grecji, chcącej stać się największym graczem na europejskim rynku marihuany medycznej. O perspektywy rozwoju tej branży w Polsce zapytaliśmy eksperta. Jakie są obecnie regulacje prawne odnośnie marihuany medycznej w Polsce? Jakie korzyści dałoby złagodzenie przepisów?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

farmer.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

22

Informowaliśmy niedawno o podboju Tajlandii przez polską firmę z branży konopnej, a także o ambitnych planach Grecji, chcącej stać się największym graczem na europejskim rynku marihuany medycznej. O perspektywy rozwoju tej branży w Polsce zapytaliśmy eksperta. Jakie są obecnie regulacje prawne odnośnie marihuany medycznej w Polsce? Jakie korzyści dałoby złagodzenie przepisów?

Konopie czy marihuana, również ta medyczna, to w Polsce wciąż swego rodzaju temat tabu. Również obowiązujące w naszym kraju regulacje prawne nie sprzyjają rozwojowi branży konopnej, mimo że ta mogłaby przynosić znaczne zyski do budżetu państwa. Odpowiedzi na pytania odnośnie rozwoju rynku marihuany medycznej w Polsce udzielił nam Ernest Bednarowicz, prezes zarządu firmy Labocanna z Koszalina, oferującej produkty konopne.

Uprawa tylko w instytutach badawczych

W 2022 roku weszły w życie nowe regulacje prawne, które umożliwiają uprawę konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego. Mimo pozornego złagodzenia prawa, uprawa marihuany medycznej jest możliwa tylko w instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa.

- Jak na razie prawo pozwala na uprawę wyłącznie w instytutach badawczych. Zezwolenia na uprawę wydawane są przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny po zasięgnięciu opinii Komendy Wojewódzkiej Policji. Taka uprawa musi być właściwie nadzorowana oraz zabezpieczona przed kradzieżą lub zniszczeniem. W mojej ocenie odpowiednim krokiem byłoby umożliwienie upraw nie tylko instytutom badawczym tak, ale też polskim przedsiębiorcom. Wielce prawdopodobne jest to, że zwiększona rodzima produkcja wpłynęłaby na obniżenie kosztów leczenia, a tym samym ułatwiła dostęp do tej terapii. Aktualnie średnia cena za 1 gram suszu wynosi około 65 złotych i nie każdego na to stać. – wyjaśnia Ernest Bednarowicz.

Perspektywy rozwoju marihuany medycznej w Polsce

Grecja już w 2018 roku zatwierdziła przepisy dotyczące konopi do użytku medycznego. Tamtejszy rząd dostrzega w tych roślinach duży potencjał i zamierza zwiększać atrakcyjność kraju, jeśli chodzi o uprawy, co wiąże się m.in. z korzystnymi warunkami klimatycznymi. W styczniu br. w Grecji ruszyła pierwsza komercyjna uprawa marihuany do celów leczniczych. Z zapowiedzi wynika, że celem jest to, aby Grecja stała się przodującym krajem europejskim w produkcji marihuany leczniczej.

- Życzyłbym sobie, aby w Polsce branża rozwijała się tak szybko, jak na Półwyspie Bałkańskim. Stosowanie medycznej marihuany zalegalizowano u nas w 2017 roku, a terapie z jej wykorzystaniem stają się coraz bardziej popularne i są doceniane przez pacjentów. W przeszłości surowiec sprowadzaliśmy do nas z zagranicy, m.in. z Kanady czy Niemiec, co wpływało na jego dostępność i cenę. Zdarzało się nawet, że pacjenci nie mogli zrealizować swoich recept z powodu braków w aptekach. Nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Niestety w dalszym ciągu sprowadzamy do nas surowiec, choć moglibyśmy sami zajmować się uprawą na znacznie szerszą skalę – mówi Ernest Bednarowicz.

Wierzy również, że mamy szansę na rozwój rynku marihuany medycznej w Polsce, ale by było to możliwe, potrzebne są kolejne zmiany oraz zwiększenie świadomości dotyczącej konopi i tego, co mogą nam one dać. Dodaje, że na szczęście obecnie marihuana coraz rzadziej kojarzy się z narkotykiem, jednak przydałaby się mocno promowana kampania edukacyjna. Warto pochylić się także nad kwestią refundacji, która w Polsce nie obejmuje medycznej marihuany.

Rozwój branży konopnej to korzyści dla gospodarki

Z pewnością upowszechnienie uprawy marihuany medycznej w Polsce w większym stopniu zaspokoiłoby popyt na konopie i ich pochodne, co z kolei mogłoby przyczynić się do obniżenia ich cen, a przez to zwiększenia dostępności. Rozwój tej branży to także wzrost zatrudnienia poprzez stworzenie nowych miejsc pracy, wzrost nakładów inwestycyjnych i dodatkowe dochody dla budżetu państwa.

- Jak wynika z raportu Leafly i Whitney Economics, legalny przemysł konopny w Ameryce zatrudnia obecnie prawie dwa razy więcej pracowników pełnoetatowych niż w 2019 roku. W styczniu 2022 roku ponad 428 tysięcy Amerykanów pracowało w pełnym wymiarze godzin w sektorze konopi indyjskich, w porównaniu z ponad 320 tysiącami w 2020 r. Dlaczego by nie zrealizować podobnego scenariusza w Polsce? Uważam, że rozwój sektora upraw marihuany może być dobrą inwestycją i szansą na przywrócenie popularności tej wszechstronnej rośliny, która nad Wisłą była szeroko stosowana jeszcze w czasach przedwojennych - mówi Ernest Bednarowicz.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Metoksetamina
  • Pierwszy raz

Samochód w 5 osób, next stok narciarski na wichurze (południowy wschód Polski "Krzeszów", next znów samochód noc las i dom :). Nastrój - Szczęśliwi jak dzieci, dzień wolny od pracy i zmartwień. Wszyscy chcieliśmy zobaczyć jak będzie wyglądał nasz pierwszy trip w plenerze z MXE. Muzyka W aucie Trance/Minimal/Ambient - Nastawienie tripa pod krajobraz i muzykę

Wrzesień

  • LSD
  • N2O
  • Pierwszy raz

Miejsce: Dom rodzinny na wsi otoczonej polami, lasami i łąkami, Czas: Równonoc wiosenna, Nastawienie: ciekawskie :)

Podczas jednego z festiwali trafił w moje ręce malutki kartonik, podobno 140µg LSD... słyszałem, że psylocybina i lsd mają tolerancję krzyżową więc postanowiłem zachować tą drugą na inną okazję... coś mi podpowiedziało, że Kwas będzie idealną substancją na powitanie wiosny i okazało się, że przywitaliśmy się w sposób tak interesujący, że musiałem to opisać... no to lecimy:

  • Inne
  • Pierwszy raz

Różny. Głównie wieczorne testowanie herbatek i palenie skrętów

No i tu znów krótko i zwięźle. I znów - pokazywanie, że można względnie zdrowo, że są fajne, naturalne dobra, które można wykorzystywać zamiast ćpania różnych chemicznych świństw. I mówię to jako osoba (co widać po lewej stronie w Doświadczeniu), która dość dużo próbowała i, która w pewnym momencie swojego życia powiedziała DOŚĆ. Od tamtego czasu zainteresowałem się wąsko (wiadomo w jakim sensie) pojętą botaniką.
Ale dość biadolenia o mnie. Miało być o tej fantastycznej roślinie. No to jedziem.

  • 25C-NBOMe
  • Pierwszy raz

Nie do końca tak, jak sobie życzyłem, bo mój ziomek nie jest w stanie pojąć do czego służą psychodeliki i jak powinno się je wykorzystywać. Dlatego zamiast na łonie natury, większość czasu spędziliśmy na załatwianiu spraw w mieście. Najlepiej przeżywałem kiedy byłem sam i chwała mi za to, że udało mi się potripować. Nastawienie pozytywne.

 Zamówiłem sobie dwa bloterki ze sklepu RC, a dostałem trzy. Postanowiłem, że zażyję je z moim najlepszym kumplem w Po przeczytaniu wielu trip raportów byłem w pełni świadomy tego, co może mnie spotkać. Jak sie wkurzyłem, kiedy okazało si,ę że nie potrafił zarezerwować całej soboty na to. Musiała po domu łazić i sprzątać z jego dziewczyna. Do tego siostra, jej koleżanka i robienie zakupów na mieście. Nie ma nic gorszego, jak udawanie normalnego i jak ktoś głupio spyta czy się źle czuje.

randomness