REKLAMA
Palenie od 21 lat w całym Illinois?

Czy po Chicago także w całym stanie papierosy będzie można kupować dopiero po ukończeniu 21 lat? Zmian przepisów w tym zakresie domaga się grupa stanowych ustawodawców.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infolinia.com
JT

Odsłony

70

Czy po Chicago także w całym stanie papierosy będzie można kupować dopiero po ukończeniu 21 lat? Zmian przepisów w tym zakresie domaga się grupa stanowych ustawodawców.

Projekt ustawy z zapisem o podwyższeniu wieku uprawniającego do zakupu papierosów z 18 do 21 roku życia przygotował stanowy senator, John Mulroe. Demokrata z Chicago proponuje podobny zapis w odniesieniu do papierosów elektronicznych i wszelkich wyrobów tytoniowych.

"Nawet palacze mówią mi, że jest to dobra ustawa" - chwali się senator Mulroe. "Niektórzy żałują, że w ogóle zaczęli palić. Teraz nie mogą rzucić. Stali się więźniami nałogu".

Zdaniem senatora podniesienie wieku pozwalającego na zakup papierosów z 18 do 21 lat uchroni wielu młodych ludzi przed nałogiem palenia. Powołuje się na badania, z których wynika, że do uzależnienia się od nikotyny dochodzi przeważnie przed 21 rokiem życia.

Stanowy senator zwraca też uwagę na obciążenie dla stanu wynikające z kosztów leczenia chorób spowodowanych paleniem. W Illinois rocznie wydaje się na ten cel $5 mld, z tego $2 mld pochodzi z ubezpieczenia Medicaid finansowanego z budżetu i pieniędzy podatników. "Chociażby z tego powodu powinniśmy uchwalić ustawę" - stwierdza stanowy senator.

Jeżeli jego ustawa zyskałaby poparcie w stanowym Kongresie, a także gubernatora, Illinois stałoby się drugim po Hawajach stanem z zakazem sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych przez osoby w wieku poniżej 21 lat.

Zdaniem przeciwników zmiany prawa obecny próg wiekowy - czyli 18 lat - jest wystarczający.

"Ludzie w tym wieku są wystarczająco dorośli, by głosować, podejmować decyzje finansowe czy służyć w wojsku" - przekonuje Bill Fleischli, wiceprezydent Illinois Association of Convenience Stores w Springfield, stowarzyszenia sklepikarzy.

Z kolei Anthony'ego Fishera z libertariańskiego ruchu Reason Fundation nie przekonują argumenty dotyczące kosztów leczenia związanych z nałogiem palenia.

"Ale jeśli mamy zamiar iść tą drogą - zróbmy tak, że nikt poniżej 21 lat nie będzie mógł kupić cukru. Dzięki temu pomożemy ludziom w walce z nadwagą czy cukrzycą” – stwierdził.

Ustawę "Tobacco 21 to Chicago" w ubiegłym tygodniu uchwalili chicagowscy radni. W Illinois podobne przepisy weszły w życie w listopadzie 2014 roku w Evanston. Zmiany w prawie dotyczącym palenia wprowadziło w jakimś stopniu w sumie 130 miast w 9 stanach - można przeczytać na stronie tobacco21.org

Orędownikiem papierosów dozwolonych od 21 roku życia w całych Stanach Zjednoczonych jest demokratyczny senator z Illinois, Dick Durbin. Jest on jednym z ustawodawców, którzy złożyli w Kongresie USA projekt ustawy pod nazwą "Tobbaco to 21 Act", który zabrania sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych osobom w wieku poniżej 21 roku życia.

Ruch pod nazwą "Tytoń dla 21-latków" (tobacco21.org) narodził się w 2013 roku. Z ostatniego sondażu przeprowadzonego w lipcu tego roku przez CDC (Ośrodek Prewencji Chorób Zakaźnych) wynika, że 75 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych opowiada się za tym, by palenie było dozwolone od 21 roku życia. Taką opinię wyraziło 70 procent obecnych palaczy.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Dobry nastrój, lekkie zmęczenie, wieczór w wannie

Jest to mój pierwszy raport na neurogroove :) Doświadczenie miało miejsce około 2 tygodni temu, kiedy to, po napiętym dniu miałam ochotę na chwilę relaksu i uważności. Zmieloną korę drzewa Mulungu (2 płaskie łyżeczki) wrzuciłam do garnka z 300ml wody, następnie gotowałam przez 20 min. Taki oto wywar wypiłam duszkiem. Smak dosyć przyjemny, lekko gorzkawy przy samym końcu, dało się wyczuć nutę kurkumy i curry. Po wypiciu położyłam się w wannie z gorącą wodą. Na pierwsze efekty przyszło mi czekać niespełna 15 minut.

  • Bad trip
  • Benzydamina

Pomimo iż kilka tripów z benzydaminą było za mną, doskonale wiedziałem, co cipacz robi z mózgu, za sprawą tego, że nigdzie dxm nie mogłem dorwać, zakupiłem 4 paczki tantum rosa, ekstrakcja wyszła bardzo dobrze, jestem sam w swoim pokoju, nikogo wokół mnie, tylko ja i ciemność, kto miał schizy na benzie wie dobrze, że to nie za dobre miejsce, jednakże... dla mnie idealne, kocham tripy w samotności.

 
Za godzinę zero przyjąłem sobie 19:30, wtedy skończyłem ekstrakcję i postanowiłem władować w siebie do razy 2 gramy benzy.

T+25 minut – mój test na to, czy benza się ładuje to dmuchanie ustami, takie głośnie wydychanie powietrza co minutę, jeżeli dźwięk zacznie być „metaliczny”, mam znak, że benza zaczyna działać, co też nastąpiło po 25 minutach.

  • Bad trip
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Mieszanki "ziołowe"

Ja, mój towarzysz tripa, drugi kumpel. Nastawienie - pozytywne.Miejsce - autko, potem pokój. Pierwszy BadTrip. Pora dnia - wieczór Pora roku - Późna jesień

Kilka słów o mnie : nie paliłem dobre pół roku. W międzyczasie miałem chwiejne nastroje. Co do syntetycznego THC to nie jestem zwolennikiem.

  • Dimenhydrynatrandomness