Palenie od 21 lat w całym Illinois?

Czy po Chicago także w całym stanie papierosy będzie można kupować dopiero po ukończeniu 21 lat? Zmian przepisów w tym zakresie domaga się grupa stanowych ustawodawców.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infolinia.com
JT

Odsłony

70

Czy po Chicago także w całym stanie papierosy będzie można kupować dopiero po ukończeniu 21 lat? Zmian przepisów w tym zakresie domaga się grupa stanowych ustawodawców.

Projekt ustawy z zapisem o podwyższeniu wieku uprawniającego do zakupu papierosów z 18 do 21 roku życia przygotował stanowy senator, John Mulroe. Demokrata z Chicago proponuje podobny zapis w odniesieniu do papierosów elektronicznych i wszelkich wyrobów tytoniowych.

"Nawet palacze mówią mi, że jest to dobra ustawa" - chwali się senator Mulroe. "Niektórzy żałują, że w ogóle zaczęli palić. Teraz nie mogą rzucić. Stali się więźniami nałogu".

Zdaniem senatora podniesienie wieku pozwalającego na zakup papierosów z 18 do 21 lat uchroni wielu młodych ludzi przed nałogiem palenia. Powołuje się na badania, z których wynika, że do uzależnienia się od nikotyny dochodzi przeważnie przed 21 rokiem życia.

Stanowy senator zwraca też uwagę na obciążenie dla stanu wynikające z kosztów leczenia chorób spowodowanych paleniem. W Illinois rocznie wydaje się na ten cel $5 mld, z tego $2 mld pochodzi z ubezpieczenia Medicaid finansowanego z budżetu i pieniędzy podatników. "Chociażby z tego powodu powinniśmy uchwalić ustawę" - stwierdza stanowy senator.

Jeżeli jego ustawa zyskałaby poparcie w stanowym Kongresie, a także gubernatora, Illinois stałoby się drugim po Hawajach stanem z zakazem sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych przez osoby w wieku poniżej 21 lat.

Zdaniem przeciwników zmiany prawa obecny próg wiekowy - czyli 18 lat - jest wystarczający.

"Ludzie w tym wieku są wystarczająco dorośli, by głosować, podejmować decyzje finansowe czy służyć w wojsku" - przekonuje Bill Fleischli, wiceprezydent Illinois Association of Convenience Stores w Springfield, stowarzyszenia sklepikarzy.

Z kolei Anthony'ego Fishera z libertariańskiego ruchu Reason Fundation nie przekonują argumenty dotyczące kosztów leczenia związanych z nałogiem palenia.

"Ale jeśli mamy zamiar iść tą drogą - zróbmy tak, że nikt poniżej 21 lat nie będzie mógł kupić cukru. Dzięki temu pomożemy ludziom w walce z nadwagą czy cukrzycą” – stwierdził.

Ustawę "Tobacco 21 to Chicago" w ubiegłym tygodniu uchwalili chicagowscy radni. W Illinois podobne przepisy weszły w życie w listopadzie 2014 roku w Evanston. Zmiany w prawie dotyczącym palenia wprowadziło w jakimś stopniu w sumie 130 miast w 9 stanach - można przeczytać na stronie tobacco21.org

Orędownikiem papierosów dozwolonych od 21 roku życia w całych Stanach Zjednoczonych jest demokratyczny senator z Illinois, Dick Durbin. Jest on jednym z ustawodawców, którzy złożyli w Kongresie USA projekt ustawy pod nazwą "Tobbaco to 21 Act", który zabrania sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych osobom w wieku poniżej 21 roku życia.

Ruch pod nazwą "Tytoń dla 21-latków" (tobacco21.org) narodził się w 2013 roku. Z ostatniego sondażu przeprowadzonego w lipcu tego roku przez CDC (Ośrodek Prewencji Chorób Zakaźnych) wynika, że 75 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych opowiada się za tym, by palenie było dozwolone od 21 roku życia. Taką opinię wyraziło 70 procent obecnych palaczy.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pozytywne przeżycie

Set: Wszyscy utrzymywaliśmy dobry nastrój psychiczny, byliśmy pełni nadziei, że nurt doświadczenia psychodelicznego zniesie nas na spokojne wody. Tkwimy silnie w paradygmacie holistycznym. Cele były podzielone. Naszym celem były mistyczne oświecenia, a nowicjusza zapoznanie z bardziej egzotycznymi stanami świadomości i obserwacja nas. I ku naszej uciesze po części intencje te dało się wprowadzić w życie. Setting: Naszym otoczeniem była połać lasu znajdująca się w dolinie, z przepięknym jeziorkiem okrytym płachtą leśnych gęstwin i iście z bajki wyjętą roślinnością. Wszystko działo się w porze dziennej. Pogoda była w kratkę, słoneczko i chmury. Modele interpretacyjne: Ci, którzy tutaj byli skwaszeni postrzegają się jako akolitów, czczących uniwersalną boskość, jedynego demiurga udostępnianego zgodnie ze źródłosłowiem przez enteogeny. Zgrzybiony był początkującym, kimś pragnącym przejść próbę świadomości. Kultogeny traktowaliśmy jako narzędzia umożliwiające nam doświadczenie magii, jako swego rodzaju różdzki, za pomocą których "jedno zaklęcie" przenosi w światy równoległe.

Była to sobota wg. prognoz ostatnia szansa na wypady na łono natury. Tak się szczęśliwie złożyło, że niedawno uzyskałem dostęp do kwasa. :D Więc postanowiliśmy ową sobotę należycie wykorzystać. Ogólnie zamierzałem napisać w tym roku szereg ośmiu tripraportów opisujących osiem "godnie przeżytych" sabatów, ale warunki pogodowe nie pozwoliły. Nowością było dla mnie, że tym razem jadłem w tercecie przyjaciół, z których jeden był nuworyszem i nie otwierał jeszcze bram percepcji aż tak. Nasz prowiant w gruncie rzeczy składał się na zakupione soki owocowe i gumy smakowe.

  • 4-HO-MET
  • Pierwszy raz

Słoneczny dzień nad morzem, nastawienie pozytywne, chęć spróbowania nowej substancji

Hometową podróż planowałam już od dawna. W końcu, gdy warunki pogodowe zaczęły sprzyjać (mam na myśli słońce) postanowiłam zamówić z przyjaciółką ''Z.'' wizytę proroka. Paczka przyszła bardzo szybko, podekscytowane  faktem zbliżającej się podróży ustaliłyśmy jak najszybciej termin. Jako że był to pierwszy raz z tryptaminami zabrałyśmy ze sobą ''opiekunkę'' , która będzie nazywała się ''S.''. Dołączyła do nas jeszcze jedna osoba, ''K.'' , która jednak zrezygnowała z tripowania i była obecna jako towarzysz. A więc do rzeczy. 

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Noc, brak zbędnego towarzystwa, humor jak zwykle dopisywał, własny dom.

Godzina 22:38 — właśnie połknąłem ostatnią parasolkę z ferajny o wadze pięciu gramów. Wiedziałem, że będzie to lot wysoki, bo dobrze znam te grzyby — w końcu sam je wyhodowałem. Rozpaliłem sobie w kominku, przygotowałem spanko i ułożyłem się wygodnie, czekając na pojawienie się pierwszych efektów.

 

  • Klonazepam
  • Pozytywne przeżycie
  • Tramadol

Wolne w pracy, dobry nastrój psychiczny, klarowne pozytywne mysli, chęć spróbowania kodeiny.

Kwiecień 26.

Słoneczny dzień, z braku poważniejszych zajęć od wstania zacząłem kombinacje.

Do tej pory piłem kodeinę z ekstrakcji 2xkrotnie 150 mg, nie było najlepiej teraz postawiłem na 300 i to domiksować z Tramadolem, na zabezpieczenie 3 tabletki relanium.

randomness