REKLAMA
Palacze marihuany od lat kłócą się o ten mit. Oto, jak naprawdę działa test z apteki

W Polsce zioło wciąż jest nielegalne, więc powstały mity o tym, jak długo utrzymuje się w organizmie. W aptekach można kupić testy na obecność THC. Jak – i czy w ogóle – działają?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

naTemat.pl
Kamil Rakosza
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

696

Marihuana to jeden z tych narkotyków, który wzbudza największe emocje. Głównie dlatego, że zwolennicy twierdzą, iż narkotykiem wcale nie jest. W Polsce zioło wciąż jest nielegalne, więc powstały mity o tym, jak długo utrzymuje się w organizmie. W aptekach można kupić testy na obecność THC. Jak – i czy w ogóle – działają?

Znajdziecie je w pierwszej lepszej aptece. Ceny zaczynają się od niecałych 10 złotych. Ale można i drożej, jak np. w przypadku tego z artykułu za 29 zł. To właśnie na niego trafił Adrian (imię zmienione), który przetestował na sobie jego działanie.

To proste badanie moczu na obecność THC, który bez problemu może kupić każdy zainteresowany stanem swojego organizmu. Test jest jednorazowy i – jak czytamy w ulotce – przy jego pomocy można wykryć metabolity amfetaminy, kokainy, morfiny i THC. Sporo tego. Wyglądem i sposobem działania przypomina popularniejsze testy ciążowe.

– Trzeba pamiętać o tym, że test z apteki nie jest do końca wiarygodny, ponieważ może błędnie podawać pozytywne wyniki – przestrzega dr hab. Maria Kała, była dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie.

– Wszelkie testy apteczne są bardzo czułe na glukuronid 11-Nor-9-karboksy-THC będący metabolitem substancji psychoaktywnej marihuany, wydalanym z moczem. Najbardziej wiarygodne jest badanie metodą instrumentalną w laboratorium - chromatografii gazowej i/lub spektrometrii masowej – podkreśla.

Podobną informację podaje również producent testu, który pisze, że produkt "dostarcza jedynie wstępnych wyników analitycznych". Mając w głowie te dane oraz nadzieję na bycie czystym, Adrian przystąpił do wykonania badania.

Zgodnie z obiegową opinią i tym, co można przeczytać w internecie, THC utrzymuje się organizmie do czterech tygodni. Takie wyniki osiągają jednak ludzie, którzy palą okazjonalnie. Regularni i długotrwali użytkownicy marihuany powinni mieć świadomość tego, że THC może być wykrywane w moczu nawet do trzech miesięcy.

Badanie

Adrian ostatnim raz palił marihuanę dokładnie 18 lipca. Test wykonaliśmy w poniedziałek 6 sierpnia. To 19 dni abstynencji. – Nie pamiętam kiedy się tak stresowałem – mówi rozbawiony.

Kiedy dzwoniliśmy do jednego z Monarów, usłyszeliśmy że po 14 dniach bezdymnej trzeźwości badanie nie powinno wykazać obecności tetrahydrokannabinolu w moczu. Na ulotce dołączonej do testu przeczytaliśmy jednak, że przy długotrwałym używaniu metabolity marihuany mogą wyjść w moczu nawet po 20 dniach.

Wynik

Odwrotnie niż w przypadku testu ciążowego, dwa paski dają negatywny wynik. – Z testu wyszło, że jestem wolny od twardych narkotyków, co jest zgodne z prawdą – mówi Adrian. Co innego w przypadku THC. W okienku metabolitów marihuany pokazała się tylko jedna kreska. Oznacza to, że w jego organizmie nadal utrzymuje się tetrahydrokannabinol.

– Jeśli palił przez dwa, trzy miesiące przed testem, THC może wyjść na teście po 20 dniach – komentuje wynik dr hab. Maria Kała. – W literaturze są znane również przypadki, kiedy ktoś palił przez 3-10 lat i dopiero po trzech miesiącach abstynencji metabolity były w całości wydalane z organizmu – dodaje.

Zatem jeśli ktoś wybiera się np. do pracy za granicę (w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych drug testy są bardzo popularne na etapie rekrutacji), powinien pamiętać o tym, jak długo organizm wydala THC. Częste używanie marihuany może wiązać się z tym, że nawet po kilku tygodniach substancja będzie wykrywana w moczu.

Oceń treść:

Average: 8.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Szałwia Wieszcza

Wiek: 18

Waga: 80kg/195cm

Doświadczenie: MJ, ecstasy, opiaty, mieszanki ziołowe, aviomarin, szałwia.

S&s: Mieszkanie przyjaciółki, mały pokój | ekstrakt x20 organiczny, bongo.

  • MDMA
  • Pierwszy raz

Nastrój bardzo dobry, brak zmartwień, otwartość na nowe doświadczenie, chęć poznania. Okoliczności również bardzo dobre, wolna chata u kumpla, wakacje, brak obowiązków, zaufane osoby.

 

Tekst opisuje sytuację, która mogłaby wydarzyć się (oczywiście nie doszło do niej) pół roku temu, dlatego nie zrobię raportu sensu stricte, gdyż szczegółowego przebiegu zdarzeń nie odtworzę. Będzie to przywołanie najbardziej znaczących wspomnień.

DZIEŃ 1

Było nas czterech. Ja, Jacek, Placek i Mariola. Początkowo tylko ja z Jackiem mieliśmy podróżować. Placek miał zioło, jednak przyłączył się do nas w trakcie. Mariola tylko piła, potem się zmyła. Miała robotę na drugi dzień.

  • Grzyby halucynogenne

info:


autor: molasar [ja :)] [mam 21 lat]


doświadczenie z dragami: tylko psychodeliki, 4 lub 5 podróży w przeciagu 3

lat


rodzaj i ilość substancji: [informacja zawarta w tekscie właściwym]

witam wszystkich amatorów psychodelicznych podróży!

  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

Wielki mętlik i wszechogarniający smutek w głowie po dość traumatycznych przeżyciach, które miały miejsce parę dni wcześniej. Żal i niemożliwość wybaczenia bliskim osobom pewnych czynów. Totalne załamanie, zagubienie i brak chęci do życia. Noc, łóżko we własnym pokoju. Ok. 2 tygodnie temu odstawiłem antydepresanty.

Ramy czasowe podane przeze mnie są umowne, ale zbytnio nie odbiegają od rzeczywistości.