Palacze marihuany muszą o tym wiedzieć. Ustalenia naukowców

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 4,1 tys. osób stosujących tę używkę. Czy palenie marihuany pogarsza stan jamy ustnej? Co z próchnicą? Wyniki badań uczonych wnoszą wiele nowego do dotychczasowej wiedzy.<

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infodent24.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

125

Naukowcy przeanalizowali dane ponad 4,1 tys. osób stosujących tę używkę. Czy palenie marihuany pogarsza stan jamy ustnej? Co z próchnicą? Wyniki badań uczonych wnoszą wiele nowego do dotychczasowej wiedzy.

 • Marihuana jest powszechnie stosowaną używką, istnieją podejrzenia, że palenie zawierających ją papierosów zwiększa ryzyko chorób stomatologicznych podobnie jak palenie tytoniu, podkreśla International Dental Journal
 • Analiza danych medycznych ponad 4,1 tys. dorosłych nie wykazała bezpośredniego związku palenia marihuany i wzrostu ryzyka rozwoju próchnicy zębów
 • Jednak używka ta zwiększa ryzyko chorób dziąseł oraz infekcji grzybiczych, a także stanów zapalnych błony śluzowej

Zdrowie stomatologiczne palacza marihuany. Pod znakiem zapytania

Skutki palenia marihuany na zdrowie jamy ustnej nie zostały dobrze poznane. Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że stosujące ją osoby częściej mają zmiany w jamie ustnej, takie jak:

 • obrzęk śluzówki,
 • kandydoza,
 • dysplazja tkanek,
 • zapalenie przyzębia.

  Amerykańskie 8-letnie badanie trendów w paleniu marihuany wśród nastolatków i jego wpływ na próchnicę zębów wykazało, że w ciągu badanego okresu następował blisko dwukrotny wzrost spożycia marihuany. Ponadto wyraźnie pogarszał się stan zębów. O ile w pierwszym roku badania średnia procentowa różnica we wskaźniku DMFT (łączna liczba zębów zepsutych, brakujących i z wypełnieniami) między palaczami i osobami niepalącymi wynosiła 44,9 proc. a w 2. wzrosła do 51,7 proc. to w 8. roku różnica ta osiągnęła 33,9 proc. Z kolei inne pracy wykazały, że marihuana powoduje suchość w ustach, zmniejszenie wydzielania śliny, zmniejszenie pH śliny i zwiększony apetyt. Wszystkie te czynniki składają się na zwiększenie ryzyka rozwoju próchnicy zębów.

  Obecnie badania koncentrują się na wpływie marihuany na tkankę zębów i przyzębie, ale badania nad wpływem na proces próchnicowy są niejednoznaczne i niewystarczające. Ponadto w większości badań oceniano wyłączny wpływ marihuany, podczas gdy większość palaczy marihuany pali także papierosy, dlatego należy zbadać łączny wpływ tych substancji na próchnicę zębów, podkreśla International Dental Journal.

  Jak szybko psują się zęby palaczom marihuany?

  Celem badania było prześledzenie wpływu palenia marihuany na ryzyko próchnicy zębów u dorosłych oraz zbadanie potencjalnego łącznego efektu palenia tytoniu i papierosów z marihuaną. Badaniem objęto populację ponad 4,1 tys. młodych dorosłych, którzy ukończyli 21 lat. Analizowane dane pochodziły projektu National Health and Nutrition Examination Survey z 2011–2012 i 2013–2014.

  Okazało się że najniższe wartości wskaźnika DMFT, czyli łącznej liczby zębów zepsutych, brakujących i z wypełnieniami, odnotowano dla osób niepalących ( wartość 8,72), najwyższą dla palaczy marihuany ( 9, 87), jednak palenia marihuany nie udało się powiązać z próchnicą zębów.

  Długotrwałe używanie marihuany. Naraża zdrowie ogólne

  Podczas palenia marihuany palacz narażony jest na działanie większej ilości substancji chemicznych niż podczas palenia tytoniu. Długotrwałe palenie marihuany jest również związane z różnymi chorobami układu oddechowego, w tym zapaleniem oskrzeli i rozedmą płuc, może również wiązać się z wysokim ryzykiem raka oskrzeli, jamy ustnej i gardła. Nie do końca poznano kliniczne znaczenie tej używki, marihuana ma również działanie immunosupresyjne i stwarza ryzyko dla układu rozrodczego.

 • Oceń treść:

  Brak głosów
  Zajawki z NeuroGroove
  • 5-MeO-DMT

  nazwa substancji: 5Meo-DMT


  poziom doświadczenia: pierwszy raz


  dawka, metoda zażycia: około 2 mg, palenie w fajcie


  set & setting: pozytywnie nastawienie, 3 osoby w przyjemnie oświetlonym pokoju

  • Dekstrometorfan
  • Miks
  • Szałwia Wieszcza
  • Yerba mate

  Set & Setting: Wolny pokój i czas, spokojny jesienno-zimowy dzień

              Nie lubie siedzieć i pisać, męczy mnie to. Energii dodaje mi fakt, że to co stało się wczoraj było dla mnie najmocniejszym przeżyciem jakiego doznałem, chodz nie mam dużego doświadczenia.

  • 4-HO-MET

  Doświadczenie - mieszanki ziołowe, pixy na piperazynach i ketonach, dekstrometorfan, salvia divinorum, azotyn amylu, dimenhydrynat, amanita muscaria, zioła etnobotaniczne, marihuana, bromo-DragonFLY, mefedron, haszysz, 2C-C, 2C-E, LSA, pFPP, metedron, kodeina, 4-HO-MET

  Info o mnie - 20 lat, 73 kg, 176 cm

  S&S – park, dwór, świat, ale głównie mój umysł i myśli

  Co/ile – ~20mg 4-HO-MET

  • Etanol (alkohol)
  • LSD-25
  • Marihuana
  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

  Nastawienie pozytywne. Zaawansowana i zaufana ekipa.

   

  randomness