Nikotyna a nagła śmierć niemowlęcia

Nikotyna zwiększa ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia przez wpływ na receptory kontrolujące oddech i budzenie ze snu w warunkach niedotlenienia - donieśli badacze z USA na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3495
Zespół pod kierunkiem Jean-Pierre'a Changeux prowadził swoje badana na dwóch grupach myszy - zmienionych i niezmienionych genetycznie.

Myszy zmienione nie produkowały podjednostki beta kompleksu o nazwie nikotynowy receptor acetylocholiny (nAChR). Receptory z tej rodziny są obecne w komórkach nerwowych i odpowiadają za wpływ nikotyny na różne procesy fizjologiczne organizmu, jak np. oddychanie.

Badacze sprawdzali, jak obie grupy myszy reagują na niedotlenienie występujące okresowo w czasie snu. Okazało się, że myszy kontrolne reagowały na niedotlenienie prawidłowo, tj. nasilonym procesem oddychania i budzeniem się ze snu. W podobnych warunkach myszy zmutowane budziły się jednak z dużo większą trudnością.

W kolejnym doświadczeniu badacze wstrzykiwali myszom nikotynę i sprawdzali, w jaki sposób zmienia się reakcja zwierząt na niedotlenienie pojawiające się w czasie snu.

Zaobserwowali, że nikotyna osłabia reakcję na brak tlenu u myszy kontrolnych, nie wpływa natomiast na sposób reagowania myszy zmienionych genetycznie.

Według badaczy ich wyniki wskazują, że receptor nAChR zawierający podjednostkę beta pełni kluczową rolę w regulacji oddychania w czasie snu i kontroluje proces wybudzania.

Autorzy sugerują, że ekspozycja płodu na dym nikotynowy w czasie ciąży może negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie tych receptorów po urodzeniu dziecka. W rezultacie niemowlę z gorzej działającymi receptorami ma większe trudności z oddychaniem i budzeniem się ze snu w odpowiedzi na czasowy niedobór tlenu. Takie trudności mogą doprowadzić do nagłej śmierci dziecka.

Zespół nagłej śmierci niemowlęcia jest najpoważniejszą przyczyną zgonów wśród niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Występuje u niemowląt na całym świecie. Częściej odnotowuje się go w rodzinach o niskim statusie socjoekonomicznym. Niemal wszystkie zgony zdarzają się podczas snu dziecka.

Według lekarzy, ryzyko nagłej śmierci można obniżyć układając dziecko do snu na plecach, nie przegrzewając go oraz ograniczając palenie papierosów w obecności dziecka.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

anka (niezweryfikowany)
popieram ta strone
Zajawki z NeuroGroove
  • Muchomor czerwony

Set & Setting: Las (muchomorowy) nocą. Szałas szamański ognisko. Wesoły nastrój. Jesienna ciepła noc.

Cel: odkrycie lasu jako pierwotnego domu i lepsze zapoznanie mocy A.M.

Dawkowanie: 5 Dobrze wysuszonych kapeluszy. Najpierw w piekarniku a potem na kaloryferze.

Doświadczenie: Alkohol, MJ, Muchomor Czerwony, Psilocybe Cubensis, Psilocybe Semilanceata, Salvia Divinorum

Wiek: 18 lat :)

  • Bieluń dziędzierzawa (datura stramonium)

średnio, nie miałem na głowie większych problemów, trochę dołująca pogoda, bez specjalnych przygotowań (decyzję o zarzuceniu podjąłem ad hoc), psychicznie i fizycznie wszystko w porządku

Data: 1 listopada 2002 (heh, nie, wcale nie chciałem, aby stało się i moim świętem :))

 

  • Fluoksetyna

To była smutna sobota, miałam maksymalnego doła, siedziałam sama w domu. Postanowiłam to jakoś wyleczyć.

  • 4-HO-MET
  • Tripraport

Opisany dokładnie w raporcie.

Nastawienie psychiczne: Pamiętam jak bardzo byłem napalony na spróbowanie 4-ho-met. Setki pozytywnych opinii o tej substancji, opisy mistycznych stanów, pięknych wizualizacji i przyjemnej euforii - to wszystko sprawiało, że chciałem jej spróbować. Dzień testów odkładał się przez kilka tygodni. Ten fakt złościł jakoś część mnie, która miała ogromną ochotę na przygodę z tym psychodelikiem. W końcu jednak doczekałem się. Mój wewnętrzny potwór żywiący się mocą psychodelików ożywił się, podpowiadał mi cichym głosem, że będzie to przewspaniałe przeżycie.

randomness