Nikotyna a nagła śmierć niemowlęcia

Nikotyna zwiększa ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia przez wpływ na receptory kontrolujące oddech i budzenie ze snu w warunkach niedotlenienia - donieśli badacze z USA na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3495
Zespół pod kierunkiem Jean-Pierre'a Changeux prowadził swoje badana na dwóch grupach myszy - zmienionych i niezmienionych genetycznie.

Myszy zmienione nie produkowały podjednostki beta kompleksu o nazwie nikotynowy receptor acetylocholiny (nAChR). Receptory z tej rodziny są obecne w komórkach nerwowych i odpowiadają za wpływ nikotyny na różne procesy fizjologiczne organizmu, jak np. oddychanie.

Badacze sprawdzali, jak obie grupy myszy reagują na niedotlenienie występujące okresowo w czasie snu. Okazało się, że myszy kontrolne reagowały na niedotlenienie prawidłowo, tj. nasilonym procesem oddychania i budzeniem się ze snu. W podobnych warunkach myszy zmutowane budziły się jednak z dużo większą trudnością.

W kolejnym doświadczeniu badacze wstrzykiwali myszom nikotynę i sprawdzali, w jaki sposób zmienia się reakcja zwierząt na niedotlenienie pojawiające się w czasie snu.

Zaobserwowali, że nikotyna osłabia reakcję na brak tlenu u myszy kontrolnych, nie wpływa natomiast na sposób reagowania myszy zmienionych genetycznie.

Według badaczy ich wyniki wskazują, że receptor nAChR zawierający podjednostkę beta pełni kluczową rolę w regulacji oddychania w czasie snu i kontroluje proces wybudzania.

Autorzy sugerują, że ekspozycja płodu na dym nikotynowy w czasie ciąży może negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie tych receptorów po urodzeniu dziecka. W rezultacie niemowlę z gorzej działającymi receptorami ma większe trudności z oddychaniem i budzeniem się ze snu w odpowiedzi na czasowy niedobór tlenu. Takie trudności mogą doprowadzić do nagłej śmierci dziecka.

Zespół nagłej śmierci niemowlęcia jest najpoważniejszą przyczyną zgonów wśród niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Występuje u niemowląt na całym świecie. Częściej odnotowuje się go w rodzinach o niskim statusie socjoekonomicznym. Niemal wszystkie zgony zdarzają się podczas snu dziecka.

Według lekarzy, ryzyko nagłej śmierci można obniżyć układając dziecko do snu na plecach, nie przegrzewając go oraz ograniczając palenie papierosów w obecności dziecka.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

anka (niezweryfikowany)
popieram ta strone
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-T-2

by Black Panther

Udało mi się pozyskać 2C-T2, byłem bardzo podniecony, że mogę spróbować tej substancji. Był piątek, wybrałem się z kumplem do pubu na imprezę techno. Muszę tutaj zaznaczyć, że pierwszy raz wybrałem się na taką imprezkę, do tej pory zazwyczaj obracałem się w metalowych klimatach. Warto także zanotować, że nigdy nie brałem ekstazy - prawdopodobnie dlatego, że nie wchodziłem w te klimaty, a poza tym nie jest ona popularna w moim mieście - tak więc była to moja pierwsza fenetylamina.

  • Bieluń dziędzierzawa

Okej, oczy mi już się uspokoiły, więc chyba mogę w spokoju opisać moją podróż. Ziarenek mieliśmy wprawdzie niedużo (gdyby to policzyć, to na dwie osoby wyszłoby dwie, może dwie i pół łyżeczki nie czubate, takie od herbaty), ale za to smak miały wystarczająco okropny (bardzo podobny do A.Nervosa).


  • Bad trip
  • Grzyby halucynogenne

Nastawienie pozytywne po poprzednim eksperymencie w substancją. Otoczenie samych przyjaciół, jedna trzeźwa osoba. miejsce; odcięta plaża nad jeziorem otoczona lasem.

W czerwcu tego roku zdecydowaliśmy ze znajomymi aby wyjechać nad jezioro, rozpoczynały się wakacje, pogoda dopisywała, typowy letni krajobraz. Aczkolwiek zdecydowaliśmy, iż jako będziemy mieli tam bardzo dużo czasu, możemy zabrać ze sobą również naszych małych przyjaciół. Zazwyczaj jestem przeciwna tripowaniu na psychodelikach w obcych miejscach, aczkolwiek grzybków spróbowaliśmy raz wcześniej, w domu kolegi. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona ich działaniem, ponieważ mimo iż trip był bardzo mocny, dało się go szybko i łatwo ogarnąć.

  • Bromo-DragonFLY
  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Miks

wolna chata - perspektywa odkrycia czegoś nowego - ja i 4 kumpli - V który tylko pali i S który pali i wrzuca 4 saszety benzy (ekstrakcja)

Zaczynamy: 
Przychodzi do mnie V. 
12:00 leci połówka papiera zapijana na pusty żołądek zdrową ilością coli i pierwsze dwa nabicia palenia 
12:40 odrobina zmiana płynności postrzegania obrazu - a może tylko wkręt? 
13:00 idziemy do apteki po aco i do sklepu po browar 
13:30 wrzucamy aco - przez pierwsze kilkanaście minut wrzucam 10, potem dochodzi w międzyczasie (przez ok. godzinę) kolejne 10 czyli w sumie 300 mg 
13:40-13:50 - ewidentne drobne haluny - ruchy firanek delikatne poruszanie się przedmiotów na które się nie patrzysz