REKLAMA
Niemcy: popyt na marihuanę na receptę

W minionych dziesięciu miesiącach do niemieckich kas chorych wpłynęły tysiące wniosków o przejęcie kosztów terapii za pomocą medycznej marihuany. Według informacji dziennika „Rheinische Post" trzy największe kasy chorych w Niemczech zarejestrowały blisko 13 tys. wniosków. Jest to znacznie więcej niż oczekiwano.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

dw.com/pl
Elżbieta Stasik / epd, afpd

Odsłony

61

W minionych dziesięciu miesiącach do niemieckich kas chorych wpłynęły tysiące wniosków o przejęcie kosztów terapii za pomocą medycznej marihuany. Według informacji dziennika „Rheinische Post" (10.01.2018) trzy największe kasy chorych w Niemczech: Techniker Krankenkasse (TK), Barmer i AOK zarejestrowały blisko 13 tys. wniosków. Jest to znacznie więcej niż oczekiwano.

Przed legalizacją leczniczych konopi wymagane przepisami pozwolenie na korzystanie z nich uzyskiwało zaledwie około tysiąca osób rocznie. W marcu 2017 Bundestag przyjął ustawę o medycznym zastosowaniu marihuany w uzasadnionych przypadkach i refundowaniu terapii przez kasy chorych. Przedtem jednak kasy chorych muszą wyrazić zgodę, na co mają trzy dni. Przedtem pacjenci musieli czekać na pozwolenie tygodniami. Ustawa ogranicza krąg pacjentów do osób, u których zawiodły wszystkie inne formy terapii. Projekt ustawy zakładał, że krąg ten nie przekroczy 700 osób rocznie.

Żaden cudowny środek

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie „Rheinische Post” najwięcej wniosków o lecznicze stosowanie marihuany: 7 600, wpłynęło do AOK. 64 proc. z nich zostało zatwierdzonych. Kasa chorych Barmer odnotowała do końca 2017 r. blisko 3200 wniosków, zgodę wydano w 62 proc. Do TK wpłynęło do końca listopada 2 200 wniosków, 64 proc. z nich zatwierdzono.

Pełnomocniczka rządu federalnego ds. uzależnień Marlene Mortler (CSU) pozytywnie oceniła tak dużą liczbę wniosków. – Rosnąca liczba wydawanych pozwoleń na korzystanie z medycznej marihuany pokazuje, jak ważne było przyjęcie w ubiegłym roku tej ustawy – powiedziała chadecka polityk. Jednocześnie ostrzegła, że „marihuana nie jest panaceum”.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem tym kretynem, który pisał pod ksywą kajot różne szczeniackie debilizmy - więc jeśli planujesz pochopnie skomentować ten raport - wyjdź.


XTC - Extasy czyli po polsku ekstaza. W internecie możemy znaleźć taką definicje tego słowa: stan niezwykłego uniesienia, zachwytu, połączony z oderwaniem uwagi od rzeczywistości; mistyczny trans. Myśle, że te słowa idealnie oddają ogólny stan wywołany mała tabletką.


  • MDMA (Ecstasy)

  • Katastrofa
  • Marihuana
  • Tytoń

Set: Dobre samopoczucie z nastawieniem na rozerwanie się na mieście, względny brak zmartwień na tamtą chwilę. Setting: park miejski, godzina 20:00 , ok. 10 stopni Celsjusza.

Chce żebyście pomogli mi ustalić pewną rzecz, mianowicie mam obawy że jestem nadwrażliwy na THC. Jednak być może po prostu nie mam doświadczenia gdyż palę ekstramalnie rzadko, ilość paleń w moim życiu mogę policzyć na palcach obu rąk lub obu rąk i jednej nogi. Nie wkręcam sobie żadnej fazy, przeciwnie - zazwyczaj podchodziłem do tego z nastawieniem że "to mnie nie ruszy". Niestety za każdym razem rusza a ostatnim razem chyba było apogeum. W piątkowy wieczór wyszliśmy z kolegami rozerwać się na miasto. Przed udaniem się do pubu skoczyliśmy na skręta.

  • Flunitrazepam

Zrobiłem wczoraj zakupy i zakupiłem 1 opakowanie Rohypnolu (10x2mg) oraz 2 opakowania Benalginu (40x50mg), przedtem zadzwoniłem do apteki i zapytałem czy mają, żeby na darmo nie zapierdalać.. ; (w ciągu dnia trochę jarałem (połówkę na trzech)) poszedłem z kumplem połazić po Gdańsku i później mieliśmy iść na techno. O 21:00 miałem jedno piwo w czubie i zżarłem 2 rohypnole.