REKLAMA
Niemcy: popyt na marihuanę na receptę

W minionych dziesięciu miesiącach do niemieckich kas chorych wpłynęły tysiące wniosków o przejęcie kosztów terapii za pomocą medycznej marihuany. Według informacji dziennika „Rheinische Post" trzy największe kasy chorych w Niemczech zarejestrowały blisko 13 tys. wniosków. Jest to znacznie więcej niż oczekiwano.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

dw.com/pl
Elżbieta Stasik / epd, afpd

Odsłony

62

W minionych dziesięciu miesiącach do niemieckich kas chorych wpłynęły tysiące wniosków o przejęcie kosztów terapii za pomocą medycznej marihuany. Według informacji dziennika „Rheinische Post" (10.01.2018) trzy największe kasy chorych w Niemczech: Techniker Krankenkasse (TK), Barmer i AOK zarejestrowały blisko 13 tys. wniosków. Jest to znacznie więcej niż oczekiwano.

Przed legalizacją leczniczych konopi wymagane przepisami pozwolenie na korzystanie z nich uzyskiwało zaledwie około tysiąca osób rocznie. W marcu 2017 Bundestag przyjął ustawę o medycznym zastosowaniu marihuany w uzasadnionych przypadkach i refundowaniu terapii przez kasy chorych. Przedtem jednak kasy chorych muszą wyrazić zgodę, na co mają trzy dni. Przedtem pacjenci musieli czekać na pozwolenie tygodniami. Ustawa ogranicza krąg pacjentów do osób, u których zawiodły wszystkie inne formy terapii. Projekt ustawy zakładał, że krąg ten nie przekroczy 700 osób rocznie.

Żaden cudowny środek

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie „Rheinische Post” najwięcej wniosków o lecznicze stosowanie marihuany: 7 600, wpłynęło do AOK. 64 proc. z nich zostało zatwierdzonych. Kasa chorych Barmer odnotowała do końca 2017 r. blisko 3200 wniosków, zgodę wydano w 62 proc. Do TK wpłynęło do końca listopada 2 200 wniosków, 64 proc. z nich zatwierdzono.

Pełnomocniczka rządu federalnego ds. uzależnień Marlene Mortler (CSU) pozytywnie oceniła tak dużą liczbę wniosków. – Rosnąca liczba wydawanych pozwoleń na korzystanie z medycznej marihuany pokazuje, jak ważne było przyjęcie w ubiegłym roku tej ustawy – powiedziała chadecka polityk. Jednocześnie ostrzegła, że „marihuana nie jest panaceum”.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • 3-MMC
 • 5-APB
 • 5-MeO-MiPT
 • Diklazepam
 • Marihuana
 • Miks

Pierwszy dzień po przyjeździe na woodstock, zakupy zrobione, człowiek chilluje po podróży, rozgwieżdżone niebo i mnóstwo pozytywnie nastawionych ludzi.

Słowem wstępu pragnę rzec, że ten trip miał być jedynym w swoim rodzaju, ostrym i bez trzymanki, zabezpieczeniem było to, że na Przystanku Woodstock jest zabezpieczenie medyczne, my sami posiadaliśmy swoje, no i mieliśmy benzo w postaci Diklazepamu w razie W.

Wiek dokładnie to 18, 20, 23, 18, 19 (Ja, P., S., J., M.).

No to jedziemy...

 • 4-HO-MET
 • Marihuana
 • Tripraport

Dobry humor, wypoczęty , wszystko w jak najlepszym porządeczku, ładny park, świetna pogoda.

 

Oczekiwana przesyłka z RC przyszła... Pozostało tylko zaplanować dzień i dawkę...
Padło na sobotnie popołudnie . Pogoda dopisała , w pt. podzieliliśmy hometa  po 35 mg i każdy zabrał swoją część. Z uwagi na dopołudniowe zajęcia, postanowiliśmy zjeść osobno w podobnych odstępach czasu. 

(T=0)

Moje 35mg rozeszło się pod językiem ok pół godziny wcześniej niż kumpla.Zostało solidnie zapite sokiem porzeczkowym. Po kilku chwilach poczułem narastające napięcie i lekkie podenerwowanie.

 • Bad trip
 • Kannabinoidy

Chill, piątek, moje 4x4

Preludium

Podróż z października ub. roku, więc całość nie jest idealna, odrobinę pisana na kolanie bez absolutnie żadnych zdolności do ładnego i zgrabnego ubierania tekstu. Piątek, popołudnie, ja i 2 kumpli, nazwijmy ich X i Y.

X jest zawodowym testerem trunków wysokoprocentowych, ma lekkie doświadczenie w ryciu sobie bani najróżniejszymi specyfikami z najgłębszych otchłani tego świata

Y, poszkodowany, zielony w temacie gość, który przyszedł na spotkanie po paru miechach, a wyszedł bogatszy o wspomnienia z innego świata

randomness