REKLAMA
Narkotyki zbierają śmiertelne żniwo w Niemczech

W Niemczech szybko wzrasta liczba ofiar śmiertelnych wskutek przedawkowania nakotyków. Budzi to zrozumiały niepokój, ponieważ do roku 2014 uważano, że moda na ćpanie zaczyna mijać.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.dw.com/pl
Andrzej Pawlak

Odsłony

533

W Niemczech szybko wzrasta liczba ofiar śmiertelnych wskutek przedawkowania nakotyków. Budzi to zrozumiały niepokój, ponieważ do roku 2014 uważano, że moda na "ćpanie" zaczyna mijać.

Liczba zgonów w Niemczech wskutek przedawkowania narkotyków wzrosła w roku ubiegłym o 18,8 w porównaniu z rokiem 2014, w którym po latach pewnego zastoju zaobserwowano ponownie zwiększeni konsumpcji narkotyków, ze wszystkimi związanymi z tym zjawiskiem problemami. Jak informuje dziennik "Welt am Sonntag", powołujący się na wewnętrzne badania Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), w 2015 roku narkotyki spowodowały w Niemczech śmierć 1226 osób.

W stosunku do liczby ludności największe śmiertelne żniwo narkotyki zbierają w trzech miastach, będących zarazem krajami związkowymi: w Berlinie, Hamburgu i Bremie. Największy wzrost liczby ofiar śmiertelnych narkowytów BKA stwierdził w Saksonii, Meklemburgii i w Saarze. W tych trzech landach w ubiegłym roku uległa ona podwojeniu.

Z raportu Federalnego Urzędu Kryminalnego wynika, że w Niemczech po raz pierwszy wzrosła także o 4 procent liczba osób, które sięgają po tzw. twarde narkotyki. To szczególnie niepokojące, ponieważ w ich przypadku droga od uzależnienia do przedawkowania i związanej z tym śmierci jest najszybsza. Największym powodzeniem w tej grupie narkotyków cieszą się obecnie w Niemczech amfetamina, heroina i kokaina. Spadł za to popyt na metamfetaminę.

W roku 2014 wskutek przedawkowania narkotyków poniosły w Niemczech śmierć 1032 osoby, co oznaczało wzrost o 6 procent w porównaniu z rokiem 2013, w którym narkotyki zabiły 1002 osoby. Rok 2014 zdaje się być przełomowy, bo właśnie w nim po raz pierwszy od sześciu lat w Niemczech zaobserowano ponownie wzrost konsumpcji narkotyków. Wcześniej mogło się już zacząć wydawać, że moda na palenie, picie i ćpanie zaczyna w RFN powoli mijać.

Federalny Urząd Kryminalny publikuje co roku własny raport na temat konsumpcji narkotyków w kraju i towarzyszącymi narkomanii zjawiskami, z przestępczością i prostytucją, jako metodą zdobywania pieniędzy na narokotyki, na czele. Raport ten ukazuje się w kwietniu, ale tym razem redakcja gazety "Welt am Sonntag" wcześniej uzyskała wgląd w aktualne dane liczbowe i procentowe.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Heroina
  • Pierwszy raz

Kac po ostrej imprezie dnia poprzedniego. Chec zabicia moralniaka przez zaspanie na wyklady.

Swansea. Mala uniwersytecka miejscowosc w Anglii. Jak to na mala miejscowosc bywa, uliczni dilerzy sprzedaja drogi, mocno parchany towar. Zafascynowany niedawnym odkryciem sieci ToR postanowilem skorzystac z mozliwosci jaka daje anonimowosc i czarne markety. Wlasnie kiedy opierdalalem siebie w myslach za moja nieodpowiedzialnosc i zaspanie na wyklady, paczuszka zostala wsunieta pod drzwi mojego pokoju w akademiku. Podekscytowany szybko wyciagnalem zawartosc i 5min pozniej juz przygotowywalem dawke. Byl to moj pierwszy raz z heroina.

  • 25C-NBOMe
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Bezpieczne mieszkanie studenckie, pewność że nikt mi nie będzie przeszkadzał, w mieszkaniu tylko dwójka zaufanych przyjaciół, którzy zajmowali się swoimi sprawami, zero szans na jakiekolwiek problemy, chęć przeżycia kolejnego psychodelicznego tripu.

Zakupiłem kilka tygodni temu kilka kartoników nasączonych 25-C NBOMe od koleżanki, najpierw spożyłem po jednym ze znajomymi, a jeden sobie zostawiłem na samotny trip, który odbyłem dwa tygodnie później i właśnie on jest tematem tego tripraportu.

  • MDMA (Ecstasy)


[spisane przez Stanisława Lema w 1970 roku]  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

wolny wieczór, nikogo w domu, chęć poznania "co siedzi w grzybach"