REKLAMA
Narkotyki duży problem

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się wczoraj Powiatowa Konferencja w Ochronie Zdrowia. To element Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2002-2005. Przebiegała pod hasłem "Uzależnienia - profilaktyka, leczenie i ograniczenie dostępu do narkotyków".

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Krakowska
(ar)

Odsłony

2235

Liczba osób uzależnionych od narkotyków przekroczyła w Polsce 60 tysięcy osób. Co piąte dziecko w wieku 15 lat ma za sobą pierwsze eksperymenty z narkotykami a liczba leczonych z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych wzrosła dwukrotnie w ciągu pięciu lat.

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się wczoraj Powiatowa Konferencja w Ochronie Zdrowia. To element Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2002-2005. Przebiegała pod hasłem "Uzależnienia - profilaktyka, leczenie i ograniczenie dostępu do narkotyków".

Konferencja skierowana była do wszystkich osób i instytucji zajmujących się problematyką narkomanii. Swoją wiedzą i doświadczeniami w aspekcie prawnym, pedagogicznym i medycznym dzielili się przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz poradni i ośrodków zajmujących się pomocą i leczeniem uzależnionych. Zaprezentowano też innowacyjne sposoby walki z narkomanią oraz metody bezpośredniej pracy z uzależnionymi i niesienia im profesjonalnej pomocy w zakresie leczenia i rehabilitacji.

Celem konferencji było uświadomienie jej uczestnikom, że problem narkomanii ma charakter interdyscyplinarny i dotyczy wielu aspektów i dziedzin życia.

- Narkomani to ludzie chorzy, wymagający leczenia i pomocy. Narkomania znajduje się w sferze zainteresowania różnych służb, takich jak lecznictwo, oświata, pomoc społeczna, organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i mediów. Każda z nich styka się z tym zjawiskiem z innej strony. Zatem narkomania jest problemem zdrowia publicznego, silnie uwikłanym w kontekst społeczny. Takie rozumienie pojęcia narkomanii stanowi punkt wyjścia do podjęcia wielu działań zapobiegawczych i pomocowych - mówiła wicedyrektor wydziału polityki społecznej, Anna Dudek.

Z danych zawartych w ocenie stanu używania środków odurzających przez młodzież szkół średnich Małopolski, opracowanych przez krakowski MONAR wynika, że stopień zagrożenia tym zjawiskiem, wśród uczniów z powiatu olkuskiego nie jest bardzo niepokojący i osiąga mniejsze rozmiary niż w wielu innych powiatach. Problem jednak istnieje i wszystkie instytucje zajmujące się jego rozwiązywaniem powinny działać wspólnie, by nieść możliwie najskuteczniejszą pomoc uzależnionym.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Stalker (niezweryfikowany)
&quot;Liczba osób uzależnionych od narkotyków przekroczyła w Polsce 60 tysięcy osób. Co piąte dziecko w wieku 15 lat ma za sobą pierwsze eksperymenty z narkotykami a liczba leczonych z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych wzrosła dwukrotnie w ciągu pięciu lat.&quot; <br> <br>Ci rzekomo &quot;leczeni&quot; to pewnie w zdecydowanej większości (nie napisze &quot;wszyscy, zeby nie wyjsc na radykała) &quot;szczęśliwcy&quot;, którym więzienie zamieniono &quot;na ich wniosek&quot; na tzw. leczenie odwykowe...
Zajawki z NeuroGroove
  • Efedryna

Od pewnego czasu eksperymentuję z różnymi substancjami narkotykopodobnymi.

Pośród mych działań najbardziej oryginalne (i może nawet śmieszne) było

palenie herbaty, czy liścia laurowego z fifku. Oczywiście do obu

`przysmaków` już na pewno nie powrócę i szczerze nie polecam komukolwiek

tych specyfików.  • MDMA (Ecstasy)

Tydzien po pierwszy kontakcie z XTC postanowilem ze wezme drugi raz. Zreszta, nie oszukujmy sie, caly tydzien myslalem o tym ze juz jest piatek, a co za tym idzie - dyskoteka. Ulubione `Metro` - najwieksza cpalnia w miescie i takie tam... Mniejsza o to. Pomijajac fakt ze musialem czekac jakies dobre dwie godzinki, ktore umilalem sobie graniem w pasjansa, paleniem papierosow, ciaglym (prawie) patrzeniem w okno, ogolnym wyczekiwaniem no i stresem ;), na kolesia, ktory mial mi `podrzucic` kolko... pomijajac ten fakt bylo pozytywnie.

  • Powój hawajski
  • Powoje
  • Tripraport

27XII07, 22:59, mój pokój, rodzinka w domu.

Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info.

 

  • Mieszanki "ziołowe"
  • Powój hawajski
  • Powoje
  • Retrospekcja
  • Szałwia Wieszcza

Zmienne.

Moja "przygoda" z dragami potoczyła się dość szybko. Zaraz po
pierwszych próbach z marihuaną, z braku środków i nadmiaru dostępu do
informacji (ukłony w stronę hajpa, choć nie tylko) swoją fascynację
skierowałem na szersze tory. Najpierw sięgnęłem po gałkę
muszkatołową(po pierwszej wątpliwej próbie, kolejne przyniosły
zaskoczenie) i gaz zapalniczkowy, następnie DXM i powój błękitny -
ipomoea violacea. Był to dość specyficzny okres mojego życia, żeby nie
powiedzieć trudny. Ostatnia gimnazjalna, ja dotychczas "grzeczny"

randomness