REKLAMA
Narkotyki duży problem

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się wczoraj Powiatowa Konferencja w Ochronie Zdrowia. To element Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2002-2005. Przebiegała pod hasłem "Uzależnienia - profilaktyka, leczenie i ograniczenie dostępu do narkotyków".

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Krakowska
(ar)

Odsłony

2236

Liczba osób uzależnionych od narkotyków przekroczyła w Polsce 60 tysięcy osób. Co piąte dziecko w wieku 15 lat ma za sobą pierwsze eksperymenty z narkotykami a liczba leczonych z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych wzrosła dwukrotnie w ciągu pięciu lat.

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się wczoraj Powiatowa Konferencja w Ochronie Zdrowia. To element Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2002-2005. Przebiegała pod hasłem "Uzależnienia - profilaktyka, leczenie i ograniczenie dostępu do narkotyków".

Konferencja skierowana była do wszystkich osób i instytucji zajmujących się problematyką narkomanii. Swoją wiedzą i doświadczeniami w aspekcie prawnym, pedagogicznym i medycznym dzielili się przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz poradni i ośrodków zajmujących się pomocą i leczeniem uzależnionych. Zaprezentowano też innowacyjne sposoby walki z narkomanią oraz metody bezpośredniej pracy z uzależnionymi i niesienia im profesjonalnej pomocy w zakresie leczenia i rehabilitacji.

Celem konferencji było uświadomienie jej uczestnikom, że problem narkomanii ma charakter interdyscyplinarny i dotyczy wielu aspektów i dziedzin życia.

- Narkomani to ludzie chorzy, wymagający leczenia i pomocy. Narkomania znajduje się w sferze zainteresowania różnych służb, takich jak lecznictwo, oświata, pomoc społeczna, organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i mediów. Każda z nich styka się z tym zjawiskiem z innej strony. Zatem narkomania jest problemem zdrowia publicznego, silnie uwikłanym w kontekst społeczny. Takie rozumienie pojęcia narkomanii stanowi punkt wyjścia do podjęcia wielu działań zapobiegawczych i pomocowych - mówiła wicedyrektor wydziału polityki społecznej, Anna Dudek.

Z danych zawartych w ocenie stanu używania środków odurzających przez młodzież szkół średnich Małopolski, opracowanych przez krakowski MONAR wynika, że stopień zagrożenia tym zjawiskiem, wśród uczniów z powiatu olkuskiego nie jest bardzo niepokojący i osiąga mniejsze rozmiary niż w wielu innych powiatach. Problem jednak istnieje i wszystkie instytucje zajmujące się jego rozwiązywaniem powinny działać wspólnie, by nieść możliwie najskuteczniejszą pomoc uzależnionym.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Stalker (niezweryfikowany)
&quot;Liczba osób uzależnionych od narkotyków przekroczyła w Polsce 60 tysięcy osób. Co piąte dziecko w wieku 15 lat ma za sobą pierwsze eksperymenty z narkotykami a liczba leczonych z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych wzrosła dwukrotnie w ciągu pięciu lat.&quot; <br> <br>Ci rzekomo &quot;leczeni&quot; to pewnie w zdecydowanej większości (nie napisze &quot;wszyscy, zeby nie wyjsc na radykała) &quot;szczęśliwcy&quot;, którym więzienie zamieniono &quot;na ich wniosek&quot; na tzw. leczenie odwykowe...
Zajawki z NeuroGroove
  • Ketamina
  • MDMA

Przy poprzednich spotkaniach narodziła się między nami swoista więź, która nieuchronnie prowadziła nas, krok po kroku, do następnego spotkania. Po przejściu ekstatycznego rozdziewiczenia moja partnerka (F) zgodziła się, już na zejściu, przyjebać ze mną trochę kiety. Byliśmy w posiadaniu racematu wyglądającego trochę jak mefedron. 

Kittyflip:

  • Kokaina

nazwa substancji : kokaina


poziom doświadczenia : alkohol, amfetamina (raz i nigdy więcej ), marihuana.


set&setting : 4 piwa
  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Piękny jesienny dzień, las i nasłonecznione zbocze na jego skraju; nastawiony jak zwykle optymistycznie, nieco podekscytowany; w podróż wyruszam samotnie

12.30. Intoksykacja. Spożywam pokarm bogów – łysiczki zanurzone w zupce grzybowej Smaczna Porcja. Nazwa nie kłamie, mimo psychodelicznego dodatku, zupa pozostaje całkiem smakowita.

Do plecaka pakuję śpiwór, wodę, odtwarzacz mp3 – i jestem gotowy do podróży!

+0.15. Po 15 minutach zaczynam już odczuwać pierwsze efekty, uczucie, że coś w środku zaczyna się dziać, jakaś nieokreślona zmiana. Wychodzę z domu i udaję się w stronę pobliskiego lasu.

  • Szałwia Wieszcza

Autor: Hitori

S&S: Sam w nocy w pokoju, Zdałem akurat ostatnią maturę

Doświadczenie: chyba duże, nie chce mi się pisać