REKLAMA
Młodzi odrzucają dopalacze. Zamiast tego kręcą filmy

- Szanujcie wasze mózgi, kręćcie na trzeźwo, bo te wszystkie substancje psują kreatywne myślenie - mówił Łukasz Żal, autor zdjęć do słynnej „Idy”

Sztuką jest wybrać życie - mówiła Ksenia Kozelska z bydgoskiego „Ekonomika“ wspominając swojego tragicznie zmarłego kolegę. - Jeśli ktoś zgłosi się o pomoc nie zostawiajcie go samego - współautorka zwycięskiego filmu apelowała do uczniów.

W bydgoskim Multikinie kilkuset uczniów z całego województwa kujawsko-pomorskiego przyjechało na finałową galę IV edycji programu profilaktycznego „Sztuka wyboru”, towarzyszącemu festiwalowi Camerimage. - Jeśli tak dalej pójdzie to główny festiwal będzie towarzyszył „Sztuce wyboru”, a nie odwrotnie - żartował Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu. W ramach tegorocznego projektu uczniowie kręcili krótkie filmy i tworzyli grafiki na temat przeciwdziałania nadużywaniu i uzależnieniu młodzieży od środków psychoaktywnych, w szczególności dopalaczy.

Czy takie filmy mogą odciągnąć młodzież od używek? - Wierzę, że tak, zwłaszcza że tematyka tych filmów skierowana jest do ludzi w naszym wieku - mówi Martyna Lewandowska z 3 klasy liceum w Czernikowie. - W niewielkim stopniu - bardziej sceptyczny jest Bartosz Grabowski z X LO w Toruniu. - Takie filmy zwracają jednak uwagę na niebezpieczeństwo brania używek i nadużywania alkoholu przez młodzież - dodaje.

Podczas gali nie zabrakło osób związanych z branżą filmową. - Szanujcie wasze mózgi, kręćcie na trzeźwo, bo te wszystkie substancje psują kreatywne myślenie - mówił Łukasz Żal, autor zdjęć do słynnej „Idy”. Sandro Miller, znany amerykański fotografik, którego wystawę można oglądać w Toruniu mówił o swojej drodze życiowej. - Fotografia ocaliła moje życie - wyznał.

Przed młodzieżą zaprezentowali się m.in. również znany aktor Giovanni Ribisi oraz Matthew Libatique, twórca zdjęć do „Requiem dla snu” i „Pi” a nagrody wręczał Wojciech Mecwaldowski.

W konkursie filmowym pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół-Ekonomiczno- Administracyjnych w Bydgoszczy, drugie uczniowie z MDK nr 5 w Bydgoszczy, trzecie miejsce przypadło uczniom z X LO w Toruniu. Wyróżnienia trafiły do uczniów z LO w Tucholi, Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy i Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.

Konkurs graficzny zdominowali uczniowie bydgoskiego „Plastyka”. Pierwsze miejsce zdobyła Martyna Wenda, drugie Paulina Roms, trzecie Sara Spławska. Wyróżnienia trafiły do Oliwii Stolarz, Agaty Osiadło i Sylwestra Kluszczyńskiego.

„Sztuka wyboru” to wspólne przedsięwzięcie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Fundacji TUMULT.

Oceń treść:

Brak głosów