REKLAMA
Miała być największa uprawa konopi w Europie, jest umorzenie

Prokuratura Rejonowa w Aleksandrowie Kujawskim umorzyła śledztwo w sprawie 15 tys. krzewów konopi, które rosły w Ciechocinku na polu zajmowanym przez jednego z rolników. - Przeżyłem sześć rozpraw aresztowych. Tak naprawdę nie było na mnie ani jednego dowodu – komentuje oczyszczony z zarzutów mężczyzna.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Onet
Mikołaj Podolski
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

274

Prokuratura Rejonowa w Aleksandrowie Kujawskim umorzyła śledztwo w sprawie 15 tys. krzewów konopi, które rosły w Ciechocinku na polu zajmowanym przez jednego z rolników. - Przeżyłem sześć rozpraw aresztowych. Tak naprawdę nie było na mnie ani jednego dowodu – komentuje oczyszczony z zarzutów mężczyzna.

Kulisy tej sprawy opisaliśmy w Onecie niecały rok temu w artykule "Ciechocinek: Plantacja czy samosiejka. Proces o gigantyczne pole konopi".

39-letni Marcin opowiedział nam o koszmarze, jaki przeżył w środku lata ubiegłego roku, gdy grupa policjantów wezwała go na pole i prosiła o wytłumaczenie, co robią tam konopie wielkości od 30 cm do 1,5 m. Chodziło o teren wielkości 4 ha w Słońsku Górnym, położonej niedaleko Wisły części Ciechocinka. Śledczy uznali, że z takiej ilości zabezpieczonych krzewów można uzyskać około 330 kg marihuany o wartości 5,5 mln zł. Byłaby to największa tego typu plantacja w Europie.

Marcin tłumaczył jednak, że to nie plantacja, tylko samosiejka. Zasadził tam łubin i nie zaglądał w to miejsce, bo łącznie uprawiał 300 ha.

Takie wyjaśnienia nie wystarczyły. Na dwie doby trafił do celi. Sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt. Podejrzany załatwiał prywatne opinie biegłych, które miały świadczyć o jego niewinności, natomiast śledczy mieli swoich ekspertów.

Sprawa była trudna. Ważnym jej elementem było ustalenie, jaka była zawartość THC w roślinach, co miałoby świadczyć o tym, czy konopie były dzikie. Jej rozwiązania nie ułatwiał fakt, że część krzewów sprawiała wrażenie, jakby rosły w rządkach, a konopie występowały w tych rejonach od lat jako samosiejki.

Kluczowa opinia biegłego

Rolnik był podejrzany o usiłowanie wytwarzania środków odurzających w znacznej ilości oraz doglądanie tych upraw. Oprócz niego podobny status w śledztwie miał jego pracownik, któremu zarzucono pomoc przy tym przestępstwie.

Marcin żył w niepewności, ponieważ śledczy przez długi okres dążyli do jego aresztowania. Obawiał się również, że cała sprawa mocno odbije się na jego interesach. Schudł blisko 20 kg, a część jego kontrahentów nie była pewna, czy powinna była dalej kupować od niego produkty rolne.

Teraz jego koszmar się skończył, bo dostał postanowienie o umorzeniu śledztwa. Biegły nie był w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rośliny pochodziły z samosiewu.

- Nie traktujemy tej sprawy w kategorii porażki - mówi Onetowi Sławomir Korzeniewski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. - Ja z nikim nie walczę. Moim zadaniem jest zgromadzenie materiału dowodowego i wydanie merytorycznej decyzji. Jeżeli ktoś popełnił przestępstwo, to wnoszę akt oskarżenia. W tym przypadku kluczowa okazała się opinia biegłego z zakresu badań fizykochemicznych. Do tego doszły inne okoliczności, zeznania świadków i wszystkie zgromadzone opinie.

Będę lepiej pilnował pól

- Zostałem oczyszczony z zarzutów, więc jestem zadowolony, ale nikt nam nie odda tego, co wycierpieliśmy razem z rodziną - wzdycha rolnik. - Przeżyłem sześć rozpraw aresztowych, za każdym razem sędziowie decydowali, że nie powinienem trafić za kraty. Tak naprawdę nie było na mnie ani jednego dowodu.

Marcin złożył zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych przez funkcjonariusza policji w Aleksandrowie, a także fałszowanie przez niego protokołów. Na podstawie tego dokumentu Prokuratura Okręgowa we Włocławku wszczęła śledztwo.

- To od początku wyglądało tak, jakby szukano czegoś, aby na siłę udowodnić mi winę. A przecież nic nie zrobiłem. Próbki z największej masy konopi nawet nie przekraczały 0,2 THC, a dopiero od 0,2 można by było mówić o konopiach potrzebnych do wytwarzania narkotyku - mówi rolnik. - Na pewno teraz będę lepiej pilnował pól, żeby konopie już u mnie nie rosły.

Co zrobić z samosieją?

Po uprawomocnieniu się decyzji o umorzeniu prokuratura skieruje do sądu wniosek o przepadek konopi. Wówczas zostaną one zniszczone.

Śledczy wiedzą, że problem z tzw. samosiejami w Ciechocinku i okolicach nie zniknie od razu. Prokurator Korzeniewski radzi, by po zauważeniu tych roślin poinformować o nich policjantów. Oni wyślą odpowiedni wniosek do władz miasta lub gminy i zadaniem samorządowców będzie pozbycie się konopi.

Oceń treść:

Average: 10 (3 votes)

Komentarze

Berner (niezweryfikowany)
Tyle szumu o roślinę
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

Set&setting: 900mg DXM z czego zażytych zostało 750. Miejsce podróży to Warszawa, pokój w akademiku i dwóch śpiących kolegów obok.

Wiek: 21 lat

Doświadczenie: Jeszcze nic nie pokazało mi tego co wtedy widziałem (a sporo świństwa w życiu zjadłem) więc myślę, że z czystym sercem mogę napisać, że zerowe.

  • MDMA (Ecstasy)

Nazwa substancji: Ecstasy(Versace Niebieskie)


Poziom doswiadczenia: Baaardzo niedoswiadczony, ecstasy drugi raz, wczesniej jadlem polowke jakiejs polopiryny, po ktorej nic sie nie stalo :)


Dawka, metoda zażycia: Jedna tabletka, doustnie


Set&Setting: Nadzieje na lepszego niz ostatnio dropsa, chcęć dobrej zabawy, dyskoteka


Efekty: Euforia, błogostan
  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Bardzo pozytywne nastawienie w stosunku do nadchodzącego tripa. Sam w mieszkaniu.

Zakładam swoje ulubione bokserki z myszką Miki.
Czuję się taki męski.
Jestem w nich niczym superbohater.
Narkotyk już powoli wchodzi. Stopniowo zaczyna mnie smyrać swoimi niematerialnymi mackami po odbycie świadomości.
Tra ta ta, muzyka gra
Skaczę. Skoczno mi.
Podaj mi moje sandały,
Znaczy narty. Ale bym chciał w stanie upojenia deksem
Wyjebać się na nartach. Achhh.
Czuję się jak Adam Małysz.

  • Marihuana
  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

jestem świadoma tego, że mój lęk jest irracjonalny. że nie wynika z niczego innego niż wszystkie inne, które towarzyszą mi na co dzień. chociaż doskonale wiem, od jak dawna myślę o kolejnym tripie, i chociaż wiem też, że jestem bezpieczna, że jestem z osobą, którą kocham, że jestem odpowiedzialna, a substancja jest sprawdzona i w małej dawce - i tak skręca mnie w żołądku. w końcu zbieram się na odwagę i pół trójkątnej, jaskraworóżowej piksy z MDA trafia do moich ust.