Medyczna marihuana podbija Europę. Jest legalna już w 21 krajach UE

Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

weedweek.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

61

Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy.

Kraje Europy legalizują medyczną marihuanę

Australijska firma Biortica Agrimed opublikowała ocenę stanu przepisów dotyczących medycznej marihuany i dekryminalizacji w UE.

Medyczna marihuana podbija Europę. Coraz większe starania zmierzają także do dekryminalizacji konopi indyjskich w wielu krajach. Podobnie jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych, kraje europejskie legalizują marihuanę do celów medycznych lub rekreacyjnych w ramach nowych przepisów.

Zgodnie z komunikatem prasowym australijskiej firmy Biortica Agrimed z siedzibą w stanie Victoria 21 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) zalegalizowało medyczną marihuanę.

Sytuacja cannabis w UE

„W odniesieniu do legalizacji, sytuację w UE najlepiej można opisać jako płynną, i rozwijającą się pozytywnie” – Tom Varga, dyrektor generalny Biortica Agrimed

27 krajów UE to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.

Spośród nich 21 państw zalegalizowało medyczną marihuanę: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Hiszpania.

Niemiecki rynek jest jednym z najbardziej interesujących dla inwestorów.

Marihuana w Niemczech jest legalna

Prawo UE zabrania komercyjnej sprzedaży konopi indyjskich. Wiele krajów przyjmuje bardziej dojrzałe podejście i legalizuje, początkowo leczniczy, a ostatecznie rekreacyjny użytek, tak jak to miało miejsce na przykładzie Niemiec. 21 z 27 państw członkowskich UE zalegalizowało używanie marihuany do celów leczniczych. 13 krajów zalegalizowało lub zdekryminalizowało jej używanie do celów osobistych.

Hiszpania zdekryminalizowała marihuanę. Gruzja, Niemcy, Luksemburg i Malta zalegalizowały zioło. Portugalia poszła jeszcze dalej, dekryminalizując wszystkie narkotyki.

Korzyści wynikające z medycznej marihuany

Częściowym celem raportu Biortica Agrimed jest wsparcie argumentu, że nadszedł czas, aby Australia zwróciła uwagę na potencjał konopi. Australia zalegalizowała medyczną marihuanę w 2016 roku. Tamtejsi lekarze mogą przepisywać medyczną marihuanę za zgodą TGA i odpowiedniego Departamentu Zdrowia Stanu lub Terytorium. Według danych Therapeutic Goods Administration (TGA), liczba zgód pacjentów na medyczną marihuanę gwałtownie wzrosła. Nie jest to nowe zjawisko. Wzrost zaobserwowano również w Niemczech, Czechach i Polsce. „UE składa się ze światowej klasy narodów, a Australia powinna wyciągnąć wszelkie możliwe wnioski z tych obserwacji. Mamy możliwość, a nawet przywilej, aby zobaczyć, w jaki sposób ramy prawne zostały zbudowane za granicą, co działa, a czego australijski przemysł i ustawodawcy powinni unikać. Australię naprawdę stać na więcej. Z niecierpliwością czekamy na dzielenie się globalnymi badaniami branżowymi z australijskim przemysłem, naszymi ustawodawcami i organami regulacyjnymi, aby zbudować branżę, z której wszyscy możemy być dumni. Branżę, która stawia na pierwszym miejscu opiekę nad pacjentem, bezpieczeństwo i wyniki” – powiedział Varga.

Rozpowszechnienie konopi indyjskich w Europie

Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, konopie indyjskie pozostają najpopularniejszą substancją używaną w Europie. Raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) zatytułowany „Konopie indyjskie – obecna sytuacja w Europie (Europejski raport narkotykowy 2023)” opisuje marihuanę jako „zdecydowanie najczęściej spożywaną nielegalną substancję w Europie”.

Raport cytuje krajowe badania, które pokazują, że 8% dorosłych Europejczyków (z około 22,6 miliona osób w wieku od 15 do 64 lat) używało konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku. Szacuje się, że 1,3% dorosłych (około 3,7 miliona osób) to konsumenci codzienni lub prawie codzienni.

Co się zmieniło od 1 kwietnia?

Niemieckie przepisy dotyczące legalizacji marihuany weszły w życie 1 kwietnia. Tamtejsi ustawodawcy ostatecznie zatwierdzili plan legalizacji rekreacyjnej marihuany znany jako CanG. W stolicy Niemiec, Berlinie, palacze marihuany zebrali się pod kultową Bramą Brandenburską, aby palić marihuanę i świętować swoją wolność. Taką wolność, o której wielu z nas wciąż może tylko marzyć. Na całym świecie wciąż surowe kary za marihuanę zapełniają więzienia.

Przepisy obowiązujące w państwach UE pokazują, popularność medycznej i rekreacyjnej marihuany na skalę globalną i to, czego Australia ma szansę nauczyć się na przykładzie krajów europejskich.

Źródła:

EMCDDA. (2023). Cannabis – the current situation in Europe (European Drug Report 2023). Z linku: https://www.emcdda.europa.eu/publications/european-drug-report/2023/cann...
Adams M.B. (2024). High Times. Twenty-One of 27 European Union Countries Legalized Medical Cannabis, Report Highlights. Z linku: https://hightimes.com/news/twenty-one-of-27-countries-of-european-union-...

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dimenhydrynat

Set & Settings: suszarnia przerobiona na salon w klatce kumpla, potem zmiana warunków

Doświadczenie (wtedy): THC, DXM, atropina, amfetamina, alkohol, kodeina, dimenhydrynat,

17 lat, 70 kilogramów

TR dotyczy moich lotów po zażyciu 15 tabletek pięćdziesięciomiligramowego Aviomarinu (3 opakowania)

  • Marihuana

Była gdzies godzina 17.00. Siedziałem sobie w domu, gdy nagle zadzwonił telefon. Był to mój kolega, który powiedział mi, że ma zajebiste zielsko i żebym przyszedł to sobie zjaramy. Nie zastanawiając sie długo wyszedłem z domu i po kilku minutach byłem u niego. Odrazu w drzwiach przyjął mnie z rozpaloną fifką, ledwo zrzuciłem z siebie kurtke, a juz miałem fifke w ustach. Poszedł jeden buch, potem drugi i tak aż do 6, kumpel podbił drugie szkiełko i też wyszło 6 buchów na głowe. Podczas gdy kumpel nabijał jeszcze dupe ja zagadałem z 3 kumplem na gg zeby do nas przyszedł.

  • Gałka muszkatołowa
  • Przeżycie mistyczne

Dobry humor, prawie wolny dom

13:20- Mówię do Kleofasa: Wat de fak, czytam Ci w myślach? Zróbmy eksperyment! Mandarynka! Kurwa, zdradziłem ci zakończenie!
Kleofas: -Haha nawet spalone śmieszne!
Ja: -Nie, pomyśl o jakimś owocu, a ja zgadnę, jaki to! Tylko innym niż mandarynka!
K: -Yhym...
J: -Malina!
K: -Banan! Jedzony HORYZONTALNIE!
J: -Hahaha nie wyszło! A zgadnij, o jakim ja myślę!
K: -Jabłko?
J: -Pierdol się! [Myślałem wtedy o kiwi najprawdopodobniej]

  • LSD-25

To było siedem lat temu, dokładnie 1 sierpnia 1996. Takich dat nigdy się nie zapomina, takie dni pamięta się do końca dni na tym świecie, przynajmniej ja:)


Był słoneczny dzień, olimpiada w Atlancie i Hoffman do podjęcia z BABĄ NA ROWERZE - taki obrazek jak wiecie:) Było dwóch kumpli i trochę żetonów już na koncie. Jednak BABA NA ROWERZE z 1 sierpnia 1996 była najbardziej wyjątkową z bab! Przywieziona prosto z Amsterku aż kleiła się w łapach. Była świeżutka a jej oleistość napawała nadzieją niezłej jazdy...