Medyczna marihuana nie leczy problemów ze snem? Nowe doniesienia naukowców

Marihuana lecznicza może nie złagodzić problemów ze snem u osób cierpiących na przewlekły ból w dłuższej perspektywie. Dzieje się tak, ponieważ często użytkownicy mogą budować tolerancję na jej działanie wywołujące sen, jak sugerują wstępne badania.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.wprost.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

128

Marihuana lecznicza może nie złagodzić problemów ze snem u osób cierpiących na przewlekły ból w dłuższej perspektywie. Dzieje się tak, ponieważ często użytkownicy mogą budować tolerancję na jej działanie wywołujące sen, jak sugerują wstępne badania.

Drugie badanie sugeruje, że na podstawie aktualnych dowodów kannabinoidy (aktywne substancje chemiczne w leczniczych konopiach indyjskich) nie mają wpływu na ból związany z rakiem.

Walka z bólem

Uważa się, że przewlekły ból dotyka od 19 do 37 proc. dorosłych w świecie zachodnim i często towarzyszą mu problemy ze snem, w tym trudności z zasypianiem i wczesnym budzeniem się. W pierwszym badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się, jaki wpływ może mieć marihuana na problemy ze snem, których doświadczają osoby po 50. roku życia z przewlekłym bólem trwającym co najmniej rok. Ocenili jakość snu i wyniki leczenia bólu u 128 osób leczonych w specjalistycznej klinice leczenia bólu: 66 z nich używało marihuany leczniczej do radzenia sobie z problemami ze snem, a 62 nie.

W sumie około jedna czwarta (24 proc.) stwierdziła, że ​​zawsze budziła się wcześnie i nie mogła zasnąć; jedna osoba na pięć (20 proc.) zgłaszała, że zawsze ma trudności z zaśnięciem; a około jedna piąta (27 proc.) stwierdziła, że ​​budziła się w nocy.

Użytkownicy marihuany leczniczej używali tego środka średnio 4 lata, po ok. 31 g miesięcznie. Większość (69 proc.) paliło ją, a ok. 20 proc. używało oleju konopnego lub oparów. Po uwzględnieniu potencjalnie wpływających czynników, w tym średniej oceny bólu, wieku, płci, używania innych środków nasennych lub przeciwdepresyjnych, użytkownicy marihuany leczniczej częściej budzili się w nocy niż osoby, które jej nie stosowały. Nie było różnic między obiema grupami w czasie potrzebnym do zaśnięcia i w częstotliwości wczesnego przebudzenia.

Dalsza analiza wzorców snu osób używających marihuany medycznej wykazała, że ​​częstość używania była związana z większymi trudnościami z zasypianiem i częstszym budzeniem się w nocy. To może sygnalizować rozwój tolerancji na lek, chociaż osoby stosujące ją często mogą odczuwać większy ból lub mieć depresję/lęk, co z kolei może wiązać się z większymi problemami ze snem. Jest to badanie obserwacyjne i jako takie nie może ustalić przyczyny, a liczba badanych była niewielka i nie było szczegółowych informacji na temat pory dnia, w której ludzie używali konopi indyjskich. Ale te odkrycia mają duży wpływ na zdrowie publiczne, biorąc pod uwagę starzenie się populacji, stosunkowo wysoką częstość występowania problemów ze snem w tej populacji, a także rosnące stosowanie marihuany leczniczej.

Ból przy nowotworach

W drugim badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy kannabinoidy – związki aktywne (THC lub CBD); ekstrakt THC; marihuana lecznicza; oraz zatwierdzone leki zawierające konopie indyjskie – mogą skutecznie zmniejszać ból przy nowotworach. Przeszukali dane z badań klinicznych, porównując stosowanie kannabinoidów z placebo lub w połączeniu z opioidami w celu łagodzenia bólu nowotworowego u dorosłych.

Zebrano dane z pięciu istotnych badań, w których wzięło udział 1442 osoby. Wynikowa analiza wykazała, że ​​zmiany w średnich ocenach intensywności bólu nie różniły się między tymi, którzy przyjmowali kannabinoidy i tymi, którym podano placebo. Co więcej, kannabinoidy były związane ze znacznie wyższym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, takich jak senność i zawroty głowy. Naukowcy przyznają, że ocena bólu może nie być najlepszym miernikiem, aby odpowiednio uchwycić złożoność długotrwałego bólu.

Niemniej jednak doszli do wniosku, że aby jakikolwiek lek był przydatny, jego zalety muszą przewyższać jego wady. Ten przegląd dostarcza dobrych dowodów na to, że kannabinoidy nie odgrywają roli w bólu związanym z rakiem i dlatego nie można ich polecać.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Falling Then As... (niezweryfikowany)
Ten przegląd dostarcza dobrych dowodów na to, że kannabinoidy nie odgrywają roli w bólu związanym z rakiem i dlatego nie można ich polecać. No i oczywiscie juz wiadomo ,ze mamy tu do czynienia z mainstreamowa propaganda.
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Wiek: 19

Doświadczenie: LSD, Psylocybina (3 raz), LSA, Ecstasy, DXM, THC, Calea Zachatechichi

Wrzucone: 2,2g suszonych Psilocybe Semilanceata + iMAO

Set&Setting: Grzyby wrzucone ze Shroom Jokerem. Zima. Słoneczny dzień. Najpierw w domu, niedługo później podróż miastem do pobliskiego lasku, tam kulminacja, następnie powrót w okolice zamieszkania.

Byłem niesamowicie radosny tego dnia, wręcz podniecony faktem, że dostałem 150 grzybów w środku zimy. Tęskniłem już za nimi.

  • Marihuana

Czesc. Postaram sie krotko , rzeczowo i (mam nadzieje)

bez przynudzania.





1 raz PO PIGSIE





Mialo byc: zabawa na calego , dobry humor , plakanie

ze szczescia z dobrej muzy z dobrymi kumplami.

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Różnie, z reguły dobry nastrój, w sam raz na fazę.

To nie jest Trip Raport a podsumowanie konsumpcji różnych środków odurzających w ciągu 2 lat. Dlaczego postanowiłem to napisać? Aby pokazać, że takie substancje mają na nas ogromny wpływ, zmieniają psychikę i prawdopodobnie powodują duże zmiany w mózgu. U mnie zadziałało to pozytywnie ale może to tylko przypadek. Piszę ten teks aby uzmysłowić Wam, jak silne działanie mają środki dostępne w aptece bez recepty, w sklepie i u dilera. Niniejszy tekst należy potraktować jako analizę jednego przypadku a nie regułę.

  • Powój hawajski
  • Powoje
  • Tripraport

27XII07, 22:59, mój pokój, rodzinka w domu.

Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info.