Medyczna marihuana i jej uprawa. Czy Polska będzie hodować konopie?

Do tej pory przepisy prawne uniemożliwiały hodowlę konopi medycznych w naszym kraju, a susz sprowadzany był głównie z Niemiec, Kanady i Holandii. Dzięki nowelizacji ustaw podpisanych przez Prezydenta, ma to się zmienić. Sprawdź, kto i na jakich warunkach będzie mógł uprawiać medyczną marihuanę.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

medicana.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

41

Stosowanie medycznej marihuany w celach leczniczych zalegalizowano w Polsce w 2017 roku.

Do tej pory przepisy prawne uniemożliwiały hodowlę konopi medycznych w naszym kraju, a susz sprowadzany był głównie z Niemiec, Kanady i Holandii. Dzięki nowelizacji ustaw podpisanych przez Prezydenta, ma to się zmienić. Sprawdź, kto i na jakich warunkach będzie mógł uprawiać medyczną marihuanę.

Hodowla konopi w Polsce

Do niedawna, w Polsce mogły być uprawiane tylko konopie włókniste, które wykorzystywane są m.in. w przemyśle papierniczym, kosmetycznym czy włókienniczym. W przemyśle farmaceutycznym wytwarza się z nich suplementy konopne np. olejek CBD.

Jednak nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani z marca 2022 roku, wprowadza zmiany, dzięki którym będzie można w Polsce uprawiać konopie inne niż włókniste oraz prowadzić zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, czyli medycznej marihuany.

W odniesieniu do konopi włóknistych zwiększono również dopuszczalne stężenie ilości THC z 0,2% do 0,3% w przeliczeniu na suchą masę suszu. Zmieniono też system wydawania zezwoleń na uprawę tych konopi, którym zajmie się teraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Ma to ułatwić pracę konopnym przedsiębiorcom.

Legalna uprawa medycznej marihuany

W myśl wprowadzonych zmian, legalną uprawę konopi indyjskich będą mogły prowadzić tylko instytuty badawcze, które nadzorowane są przez Ministerstwo Rolnictwa. Instytut musi posiadać odpowiedni teren, suszarnię, magazyn oraz laboratorium, by zapewnić właściwą hodowlę i ocenę jakości gotowego suszu.

Według nowelizacji ustawy zezwolenie na uprawę i zbiór konopi będzie wydawał Główny Inspektorat Farmaceutyczny po zasięgnięciu opinii komendy wojewódzkiej policji. Uprawa będzie musiała być odpowiednio udokumentowana, nadzorowana oraz zabezpieczona przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Dodatkowo instytut będzie musiał posiadać system RFID, który jest technologią zdalnego (radiowego) nadzoru. Dzięki niemu możliwa będzie identyfikacja i nadzór nad roślinami, co zabezpieczy je m.in. przed fałszowaniem.

Konsekwencje nowelizacji

Terapie z użyciem medycznej marihuany są coraz bardziej popularne i doceniane zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Badania prowadzone na całym świecie donoszą o nowych możliwościach ich zastosowania.

Niewątpliwie nowelizacja ustaw o przeciwdziałaniu narkomani to początek zmian w produkcji oraz przetwarzaniu konopi medycznych w Polsce. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na medyczną marihuanę, logiczne wydaje się pozyskiwanie tego surowca od polskich przedsiębiorców. Być może rodzima produkcja wpłynie też na obniżenie kosztów leczenia, poprzez wyeliminowanie czynnika importu z innych państw.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana

Witam, chciałbym się podzielić moim średnio-przyjemnym aczkolwiek niesamowitym spotkaniem ze sqn\'em. A więc:


Doświadczenie: • MJ [kilka razy, w tym jeden bad-trip],

 • Alkohol [dużooo]...


Set & settings: • Wakacje, rowerowa wycieczka do lasu,

 • Okolica dobrze znana (daleko od domu),

 • Ciepło i pochmurnie,

 • Marihuana
 • Powój hawajski

Set & Setting - Sroga zima, rok 2003, grudzień. Chęć przetestowania kuzyna LSD, czyli LSA. Po paru godzinach doszła niezaplanowana Marihuana.

Godzina ok.~ 19:30. Dobre samopoczucie, pozałatwiane sprawy i wypoczęty organizm. Wraz ze mną, zaufany i bardzo dobry przyjaciel. Wieś, ok.~ 2,5 k mieszkańców.

Najpierw mój pokój, tu odbyła się konsumpcja. Następnie droga do przytulnego pokoju kumpla, gdzie nie ma najmniejszego przypału.

Reasumując - złote warunki.

 • 2C-E
 • Marihuana
 • Miks
 • Powoje

wielka chęć na doświadczenie psychodeliczne, pozytywny nastrój, początek lata, upał i żar lejący się z nieba, namiot a w namiocie coś około 35 stopni C.

Był piękny i gorący czerwcowy dzień, a ja od samego rana czułem, że będzie on niezwykły jako że zamierzałem zapodać niezwykłego miksa. Tak pięknej pogody szkoda było marnować na tripowanie w domu, a dzień wcześniej postanowiłem, że jeśli pogoda dopisze, to wybiore się pod namiot na  polanę pod lasem( oddaloną ok 2 km od miasta, w którym mieszkam), więc jak zaplanowałem tak też uczyniłem.

 • MDMA (Ecstasy)

Nazwa substancji: Ecstasy(Versace Niebieskie)


Poziom doswiadczenia: Baaardzo niedoswiadczony, ecstasy drugi raz, wczesniej jadlem polowke jakiejs polopiryny, po ktorej nic sie nie stalo :)


Dawka, metoda zażycia: Jedna tabletka, doustnie


Set&Setting: Nadzieje na lepszego niz ostatnio dropsa, chcęć dobrej zabawy, dyskoteka


Efekty: Euforia, błogostan
randomness