Marihuana spowalnia leczenie wad zgryzu

Syntetyczne kannabinoidy (THC) mogą spowalniać przemieszczanie się zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, przedłużając je u osób regularnie zażywających narkotyki.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infodent24.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

23

Syntetyczne kannabinoidy (THC) mogą spowalniać przemieszczanie się zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, przedłużając je u osób regularnie zażywających narkotyki.

Ruch zębów podczas leczenia aparatem ortodontycznym zależy od procesu przebudowy kości. Różne leki wpływają na zdolność zębów do przemieszczania się. Wcześniejsze badania wykazały, że marihuana wpływa na przebudowę kości, ponieważ kannabinoidy (THC) wiążą się z receptorami kannabinoidowymi, które odgrywają rolę w homeostazie kości.

Badanie przeprowadzone na Harvard School of Dental Medicine miało ocenić wpływ dronabinolu na przebudowę kości wyrostka zębodołowego u szczurów. Dronabinol zawierający ponad 0,2 proc. THC nie jest jeszcze dostępny w Polsce.

- Uważa się, że jest to pierwsze badanie wykazujące, że dronabinol (syntetyczny kannabinoid) ogranicza ruch zębów poprzez zmniejszenie resorpcji kości i hamowanie przebudowy kości wyrostka zębodołowego. Klinicyści powinni być świadomi potencjalnego wpływu używania narkotyków, ponieważ marihuana staje się coraz bardziej powszechną używką, zwłaszcza wśród młodzieży i dorosłych, często zainteresowanych leczeniem ortodontycznym - podkreśla dr Katherine Klein, chirurg szczękowo-twarzowy w Harvard School of Dental Medicine.

Pod wpływem marihuany zęby się nie prostują

W celu określenia wpływu dronabinolu na przebudowę kości wyrostka zębodołowego 30 szczurom założono aparaty ortodontyczne wykonane z drutu niklowo-tytanowego. Aparat, który był zamocowany od pierwszego zęba trzonowego szczęki do siekacza centralnego, miał być źródłem siły, która ścieśni zęby.

Przez 21 dni zwierzętom codziennie wstrzykiwano dronabinol. Poziom grzebienia kostnego wyrostka zębodołowego u tych szczurów prawie się nie zmieniał, podczas gdy w grupie kontrolnej (której nie podawano kannobinoidu) obniżył się o 50 proc.

Kiedy ząb jest pod wpływem siły ortodontycznej, tworzenie kości i ekspansja przyzębia zwykle występują po stronie napięcia, a resorpcja kości wyrostka zębodołowego następuje po stronie kompresji. Tych odpowiedzi na leczenie ortodontyczne nie obserwowano u zwierząt, którym wstrzyknięto dronabinol.

- Różne leki zmieniają ortodontyczny ruch zębów, a wyniki tego badania dowodzą, że marihuana powinna zostać dodana do kategorii leków spowalniających ruch zębów – podsumowuje Klein.

Badanie skutków zażywania THC przeprowadzone na modelach zwierzęcych opublikował American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana


nazwa substancji - tussipect

poziom doświadczenia - marihuana, extasy, amfetamina, tussipect (po raz pierwszy)

dawka - pół butelki (70 gr)

metoda zażycia - droga pitna ;) da się wogóle inaczej?? do nosa he he ;)

set & setting - stan umysłu ok, chęć spróbowania, dobry humor, miejsce - w domu.  • Szałwia Wieszcza

Substancja: Szałwia Wróżbitów


Doswiadczenie: SD 1 raz, grzyby, snif-snif (juz rok dtx!), merry...

  • Marihuana

Poziom doświadczenia:LSD, amfetamina, benzydamina, thc, alkohol

  • Dimenhydrynat

Nazwa subst: Aviomarin


Doswiadczenie: MJ, feta, DXM, efe, klej, LSD, kodeina, benzydamina, galka,

avio first time


Dawka: 3 op po 5 kazde


Set&setting: umyslowo wypoczety chociaz wczoraj wychlalem tussipect w mojej

piwnicy :>


Efekty: straszne! haloony


Z czym mieszane: wczesniej i w ciagu dnia byla sciezka fety :P

randomness