W dniu wczorajszym doszła długo oczekiwana paczka. A w niej 100 mg 4-HO-MET. Dawkowanie wg Shulgina to 10-20 mg doustnie. Nie czekając długo zażyłem ~10 mg doustnie i zaczekałem na efekty. Była godzina 13.07. Po regulaminowych 30 minutach poczułem się jakbym wziął antydepresant: citaproam, albo tianeptynę. Jednak uznałem że to było za słabo. Po godzinie wziąłem drugą taką samą porcję. Od tej pory zaczyna się właściwy opis podróży.
Marihuana na migrenę
Podawanie medycznej marihuany zmniejsza częstotliwość bólów głowy u osób cierpiących na migrenę – informuje pismo "Pharmacotherapy".
Kategorie
Źródło
Odsłony
179Podawanie medycznej marihuany zmniejsza częstotliwość bólów głowy u osób cierpiących na migrenę – informuje pismo "Pharmacotherapy".
Naukowcy z University of Colorado Anschutz Medical Campus podawali medyczną marihuanę pacjentom, u których rozpoznano migrenę pomiędzy styczniem roku 2010 a wrześniem 2014. Pod wpływem tej terapii przeciętna liczba ataków migreny spadła z 10,4 do 4,6 na miesiąc, co jest istotną różnicą zarówno pod względem statystycznym, jak i klinicznym. Pacjenci czuli się i funkcjonowali lepiej.
Naukowcy przeanalizowali karty pacjentów z Gedde Whole Health, prywatnej placówki medycznej stosującej marihuanę.
Spośród 121 badanych osób 103 zgłosiły spadek liczby ataków migreny, 15 nie zaobserwowało zmiany, zaś u trzech ból głowy pojawiał się częściej. Wdychanie marihuany było skuteczniejsze w przypadku ostrych bólów głowy, podczas gdy jej spożywanie doustne (dające trwalszy efekt) działało zapobiegawczo.
Biorąca udział w badaniach prof. Laura Borgelt zaznaczyła, że marihuana - podobnie jak każdy lek - potencjalnie może dawać korzyści, ale i powodować szkody. Dlatego konieczne są dalsze badania, jednak ich właściwe przeprowadzenie może wymagać zmian legislacyjnych.
Wciąż nie ustalono, w jaki dokładnie sposób marihuana łagodzi ból głowy. Receptory kannabinoidowe można znaleźć w całym organizmie – w tym mózgu, tkance łącznej i układzie immunologicznym. Jak się wydaje, mają one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wpływają również na takie kluczowe neuroprzekaźniki jak serotonina i dopamina. Uważa się, że serotonina odgrywa ważną rolę w ataku migreny.