REKLAMA
Małpy wolą kokainę od jedzenia

Małpy, których pozycja w stadzie jest niska, częściej wolą pod wpływem stresu przyjmować kokainę niż jeść, podczas gdy "ważniejsze" małpy nie przejmują się stresem - ogłoszono na zjeździe Experimental Biology 2008 w San Diego.

Koka

Kategorie

Źródło

wp.pl

Odsłony

958
Małpy, których pozycja w stadzie jest niska, częściej wolą pod wpływem stresu przyjmować kokainę niż jeść, podczas gdy "ważniejsze" małpy nie przejmują się stresem - ogłoszono na zjeździe Experimental Biology 2008 w San Diego. Makaki jawajskie (Macaca fascicularis) żyją w stadach o złożonej hierarchii, opartej na fizycznej agresji. Makak, który siłą wywalczył swoją pozycję może z łatwością wpływać na podporządkowane małpy - wystarczy znaczące spojrzenie. Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine poddali grupę makaków jawajskich działaniu stresu, umieszczając je w obcej klatce otoczonej przez cztery nieznajome małpy. W takiej sytuacji makaki stojące nisko w hierarchii stada szukały pocieszenia w kokainie, natomiast w mózgach małp o wyższej pozycji społecznej zarejestrowano mniej związanych ze stresem zmian aktywności mózgu, a kokaina ich nie pociągała. Aktywność mózgu mierzono metodą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET), podając małpom znakowaną radioaktywnie glukozę.

Oceń treść:

Average: 4.5 (2 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
hahaha mocne ciekawe czy to prawda
madphattao (niezweryfikowany)
widzicie, cpuny? to wszystko przez wasza niska pozycja w stadzie!
vegas (niezweryfikowany)
to nie człowiek
Anonim (niezweryfikowany)
W przypadku madphattao moze jest inaczej. A co do kokainistów to jest to przecież narkotyk kojarzony głownie z wyższymi sferami.
randomness