Kryzys opioidowy w Danii. Nastolatkowie uzależniają się od środków przeciwbólowych

Według ekspertów ds. uzależnień coraz więcej duńskich nastolatków uzależnia się od substancji opioidowych, które pozornie mają działać przeciwbólowo.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

F5 / OP
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

61

Według ekspertów ds. uzależnień coraz więcej duńskich nastolatków uzależnia się od substancji opioidowych, które pozornie mają działać przeciwbólowo. Chwilowo przynoszą ulgę i koją, doprowadzając przy tym do nagłej poprawy humoru. Ich ’uszczęśliwiające’ działanie może jednak łatwo uzależnić.

Ze względu na silne działanie uspokajające leki spowalniają oddech i mogą doprowadzić do uduszenia się.

– To poważna sprawa – komentuje Christina Ekmann, duńska specjalistka od leczenia uzależnień. Jak wynika ze statystyk młodzieżowego ośrodka, w którym pracuje Ekmann, aż 6 na 20 nastolatków wylądowało w nim właśnie z powodu uzależnienia od środków opioidowych.

Według zeszłorocznych raportów problem ten występuje nawet wśród dzieci w wieku 12 lat. Miały one kupować leki bezpośrednio na ulicach duńskich miast lub za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak Snapchat i TikTok.

Eksperci uważają, że opioidy są tak popularne, bo ludzie postrzega się je jako zwykłe lekarstwo, które można dostać od lekarza. Młodzi Duńczycy nie biorą pod uwagę ich skutków ubocznych oraz bliskiego powiązania z niebezpiecznymi narkotykami.

– Badania wskazują na to, że wielu młodych ludzi jest nieszczęśliwych i znajduje się pod ciągłą presją. Dla niektórych leki mają złagodzić te odczucia – dodał Torben Vangsted, konsultant ds. uzależnień w Odense Drug Centre.

Tolerancja na opioidy pojawia się szybko, co oznacza, że nastolatkowie muszą zwiększać dawki, by leki wywoływały ten sam efekt.

Duńscy konsultanci starają się poszerzać społeczną świadomość dotyczącą skutków przyjmowania opioidów i apelują do rodziców, aby zwracali większą uwagę na nietypowe zmiany zachowania swoich dzieci.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting - Styczeń 2010, wieczór około 18:00, u kolegi w pokoju z gronem znajomych. Dzień wcześniej widziałam efekty u innych, ja sama musiałam się przespać z myślą zapalania owego daru natury.

p.s. - opis ten powstał w ciągu pierwszej godziny po wróceniu do naszego świata, teraz dopiero ma szanse ujrzeć światło dzienne. Pozdrawiam!

Wiek - 22 lata.

Doświadczenie - MJ, Haszysz, Amfetamina, Kokaina, Alkohol, Salvia Divinorum, Mefedron, MDMA, Proszki, Leki.

  • Szałwia Wieszcza

łąka, spokojna miejscówka z dala od ludzi, dobre nastawienie, odpowiednia muza ;>

19.10.2008

Niedziela, jesienne, szare popołudnie. Jak co dzień, od pewnego czasu udaję się na popołudniowy spacer celem zajebania się gdzieś w plenerze, ot taka moja ziołolecznicza terapia. Dzisiaj urozmaiciłem menu i wziąłem ze sobą dość pokaźny worek suszu szałwii wieszczej. Snickers, coś do picia, zapalniczka, dobra muzyka na uszy i już mogę wyruszać w swój własny zielony świat. W drodze na wcześniej zaplanowaną miejscówkę spaliłem nabitkę mj, szło się miło i gładko mimo iż było kurewsko pod górę.

  • Benzydamina

set $ setting: dzisiejsza noc, mój pokój, w dalszej części trochę dokładniej.

dawkowanie: dwie saszetki Tantum Rosa na moje 50kg wagi, radze poświęcić chwilę czasu na ekstrakcję bo smak nawet po niej jest bardzo nieprzyjemny (1 saszetka/25ml wody, mieszamy, odstawiamy na chociaż 5minut, przepuszczamy przez bibułkę filtracyjną i na bibułce pozostaje benzydamina, można ją rozpuścić w wodzie- ja tak zrobiłam, niecała szklanka wody na 0,5g czyli 1 saszetkę- ale lepiej jest chyba wsadzić ją do kapsułek po lekach i połknąć).

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Retrospekcja

Psychoza. Epizody psychotyczne

to bedzie nadzwyczajny trip raport bo bedzie opisywal caly trip ktorym jest moje zycie. w koncu musialem sie zabrac za napisanie tego co mnie spotkalo chodz do dzis nie moglbym jednoznacznie okreslic czy moje przygody to sprawka narkotykow, slabej psychiki czy samego Boga.