Korea Północna zarabia na rakietach i narkotykach

Setki milionów dolarów rocznie przynosi Korei Północnej handel bronią, narkotykami i drukowanie fałszywych pieniędzy

Anonim

Kategorie

Źródło

gazeta.pl/AP

Odsłony

4011
W 2001 r. Phenian sprzedał technologię rakietową do Iranu, Pakistanu, Syrii, Libii, Egiptu i Emiratów Arabskich. Zarobił na tym 580 mln dol. - podał we wtorek w Seulu zachowujący anonimowość przedstawiciel armii amerykańskiej, powołując się na "ogólnie dostępne źródła i analizy". Kolejne setki milionów przyniósł mu handel narkotykami i drukowanie fałszywych pieniędzy. O tym, że wygłodzona Korea Północna zamieniła się w światowego handlarza bronią i narkotykami i że są to główne źródła dewiz reżimu, Amerykanie wiedzą od dłuższego czasu. Sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld określił ten kraj jako "największego pojedynczego eksportera rakiet balistycznych na świecie". W grudniu ubiegłego roku marynarka hiszpańska zatrzymała na Morzu Arabskim północnokoreański statek z rakietami dla Jemenu; w kwietniu patrol australijski zatrzymał na krótko inny tamtejszy statek wiozący 50 kg heroiny wartości 48 mln dol. Amerykanie wyliczyli, że tylko w 2001 r. Phenian wydrukował fałszywe banknoty amerykańskie wartości 15-20 mln dol., a na handlu narkotykami zarobił pół miliarda dolarów. Phenian, który przyznał się do posiadania bomb nuklearnych, może też stać się w przyszłości światowym dostawcą materiałów rozszczepialnych, w które zaopatrzy kolejnych kandydatów do klubu nuklearnego (to najgroźniejszy aspekt sprawy, bo prawdopodobieństwo, że Korea użyje bomby jest niewielkie).

Jak temu zapobiec? Czy znów zasiąść z Phenianem do stołu rokowań? Będą o tym rozmawiać w środę prezydent Bush i prezydent Korei Południowej Roh Moo-hyun. Od poniedziałku Roh przebywa z pierwszą oficjalną wizytą w USA. Służy ona przede wszystkim zademonstrowaniu, że sojuszniczy Waszyngton i Seul są zgodne w zasadniczych sprawach. Przemawiając na posiedzeniu Stowarzyszenia Koreańskiego w Nowym Jorku, Roh powiedział, że przed Phenianem są dwie drogi: "brnąć w ślepą uliczkę lub otworzyć się". Podobnie jak jego poprzednik Kim De Dzung, chce on doprowadzić do tego otwarcia cierpliwie, krok po kroku, nie ulegając prowokacjom sąsiada. Phenian natomiast liczy, że uda mu się wbić klin między Waszyngton a Seul.

gazeta.pl/AP, mak 13-05-2003

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

J (niezweryfikowany)
No sorry, ale to jest porąbane, żeby taki kraj, fundował sobie bombę atomową za forse z narkotyków. <br> <br>To już by się wzieli do uczciwej roboty, a nie na narkomanach zarabiali ;)
Później (niezweryfikowany)
NIE KUPUJCIE DRAGÓW Z KOREI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pieńćoletni Jakub (niezweryfikowany)
przypomina mi sie prof.j.sachs i jego plan odbudowy kolumbii. <br>(post dla wtajemniczonych)
J (niezweryfikowany)
NIE KUPUJCIE DRAGÓW Z KOREI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hektar (niezweryfikowany)
NIE KUPUJCIE DRAGÓW Z KOREI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
J (niezweryfikowany)
przypomina mi sie prof.j.sachs i jego plan odbudowy kolumbii. <br>(post dla wtajemniczonych)
xXx (niezweryfikowany)
ale to irak dostal wpierdol - korei bardziej sie nalezalo, ale to korea wlasnie ma atom a irak rope. ot taki ten swiat pojebany, a dziwia sie ze ludzie chca sie przy dymku wyluzowac
frytko (niezweryfikowany)
a Polska tylko mysli jak oraz jaki kraj na te kase wystukac. Zółtki przynajmniej wiedza z czego kase czerpac. Rada dla naszych polityków - koreancy maja teraz kase - moze sie uda razem z korea podbic jakis kraj i bedziemy mieli nowa strefe wplywow? - Warto o tym pomyslec, a tak przy okazji :) NARKOTYKI oraz inne uzywki sa neutralne - to ludzie sa dobrzy albo źli. ludzie dobrzy moga brac a źli sie uzalezniaja :P
ery. (niezweryfikowany)
przypomina mi sie prof.j.sachs i jego plan odbudowy kolumbii. <br>(post dla wtajemniczonych)
Smileman (niezweryfikowany)
A może oni dodają plutonu do tych dragów ???????????? (lepszy odlot??????)
J (niezweryfikowany)
A może oni dodają plutonu do tych dragów ???????????? (lepszy odlot??????)
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa

Przytulny dom kumpla, wrześniowa, lekko deszczowa noc (taka jaką lubię). Nastrój pozytywny i wielka chęć spróbowania czegoś nowego.

Pewnego razu wpadłem do mojego dobrego znajomego J. Okazało się, że ma wolną chatę więc zaproponowałem jakiś eksperyment. Chciałem namówić go na drugi raz z acodinem, ale się nie zgodził i zaproponował gałkę, którą kiedyś już brał. Ja, że zawsze byłem ciekaw jej mocy bez namysłu się zgodziłem i za 20 minut wylądowaliśmy w sklepie kupując 3 paczki świeżych gałek.

  • Benzydamina

Substacja: Benzydamina

Doświadczenie: MJ i alkochol ;]

Dawka: Extrakt z 2x Tantum Rosa umieszczony w pigułkach

Efekty: Zmiana Kolorów, rażące działanie jasnych/białych przedmotów, małe zmiany widzenia (poklatkowość, małe przewidzenia)
  • Muchomor czerwony
  • Tripraport

Piątek wieczór, urodziny, zacisze swojego mieszkanka na wsi. Nastawienie pozytywne, byłem ucieszony, że znalazłem bardzo dużo ładnych muchomorów w lesie. Oryginalnie chciałem sprawdzić ile jest substancji aktywnych w blaszkach, bo zwykle je odcinam, żeby lepiej się suszyły.

Generalnie ostatnio sporo czytałem o muchomorze, między innymi o kwasie ibotenowym, jego działaniu psychoaktywnym (zasadniczo przeciwne do muscymolu, bo jest agonistą receptora NMDA, a nie GABA), a także o metodach przeprowadzania dekarboksylacji owego do muscymolu. Akurat miałem zbiory i w celu ułatwienia suszenia usunąłem blaszki z ok 20-30 sztuk – prawie cały 2-litrowy garnek. Chciałem przekonać się ile jest substancji aktywnych w blaszkach, więc wrzuciłem do garnka, zalałem wodą, dodałem trochę soku z cytryny (katalizator reakcji).

  • 4-HO-MIPT
  • Przeżycie mistyczne

Ciekawość dawki, pozytywne nastawienie, własny pokój.

Zacznijmy najpierw, od pewnego utworu: 

https://www.youtube.com/watch?v=VZXJLQntCP0

Dodam na samym początku, że ten tekst oddaje max. 30-40% tego, co aktualnie się działo. Niestety, mimo iż lubie mówic i pisać, słowami nie da się wszystkiego opowiedzieć (niektórych zdarzeń też do końca nie pamiętam).

randomness