REKLAMA
Kobiety są bardziej narażone na szkodliwy wpływ ecstasy

Kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na uszkodzenie neuronów pod wpływem długotrwałego zażywania narkotyku ecstasy - donieśli badacze holenderscy na łamach pisma "Lancet".

Anonim

Kategorie

Odsłony

5239
wp.pl/PAP 2001-12-01

Kobiety są bardziej narażone na szkodliwy wpływ ecstasy

Kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na uszkodzenie neuronów pod wpływem długotrwałego zażywania narkotyku ecstasy - donieśli badacze holenderscy na łamach pisma "Lancet".
Z wcześniejszych badań wynika, że długotrwałe zażywanie ecstasy (psychoaktywnego środka będącego pochodną amfetaminy) może prowadzić do zmian w mózgu.
Ecstasy może uszkadzać neurony, które są wrażliwe na serotoninę, neuroprzekaźnik biorący udział w komunikacji pomiędzy neuronami w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę emocji, procesów pamięci, snu i aktywności seksualnej.
Nieodwracalna utrata neuronów wrażliwych na serotoninę może z kolei podnosić ryzyko rozwoju chorób psychicznych, depresji, czy stanów lękowych.
Nie prowadzono, jak dotąd, badań nad tym czy mniej intensywne zażywanie narkotyku może powodować podobne zmiany w mózgu oraz czy istnieją pod tym względem jakieś różnice pomiędzy płciami.
Naukowcy pod kierunkiem Liesbeth Reneman z Academic Medical Center w Amsterdamie postanowili sprawdzić czy wpływ zażywania ecstasy na neurony wrażliwe na serotoninę jest zależny od płci.
W tym celu przebadali 54 osoby, które podzielili na grupy zależnie od tego czy zażywały narkotyk intensywnie (23 osoby) czy mniej intensywnie (15 osób). 16 osób w badanej grupie nie zażywało narkotyku od ponad roku, a 15 osób, które nigdy nie zażywały narkotyku stanowiło grupę kontrolną.
Z wykorzystaniem komputerowej tomografii emisyjnej (SPECT) badacze dokonywali pomiarów gęstości neuronów wrażliwych na serotoninę w różnych częściach mózgu. Dokonywali tego wprowadzając do organizmu znakowany radioaktywnie związek w ilości nieszkodliwej dla zdrowia, który odwracalnie łączy się z receptorami dla serotoniny.
Okazało się, że u kobiet, które intensywnie zażywały ecstasy spadek receptorów dla serotoniny był znaczny. Nie zaobserwowano tej prawidłowości dla mężczyzn, którzy zażywali narkotyk w dużych ilościach.
Badacze zaobserwowali natomiast, że wśród kobiet, które od roku nie sięgały po narkotyk gęstość receptorów była większa w porównaniu z kobietami stale i intensywnie go przyjmującymi.
Autorzy pracy wnioskują więc, że efekty zażywania ecstasy u kobiet mogą być odwracalne.
W komentarzu do artykułu, George Ricaurte oraz Una McCann z Johns Hopkins University w Baltimore w stanie Maryland podkreślają, że wyniki badań naukowców holenderskich, mimo że istotne, wymagają potwierdzenia na większej grupie osób.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

xtassy (niezweryfikowany)
Znowu my, kobiety, jesteśmy w gorszej sytuacji niż męska część populacji, nawet tu dotyka nas dyskryminacja, ech.
Rondlownig (niezweryfikowany)
Jaka dyskryminacja Kobieto? To czysta biologia nikt Cię nie dyskryminuje, takie są po prostu fakty
Mychajło (niezweryfikowany)
Lol... No to masz pecha - zostałaś "zdyskryminowana" przez naturę i chemię. Koniecznie musisz napisać o tym na feministycznym forum, albo podaj wszystkich do sądu xD
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

O sobie: 180 cm wzrostu, 80 kg wagi, 19 wiosen radzenia sobie z tym

światem(idzie nawet dobrze), hobby: psychodeliczne ucieczki od

rzeczywistości poprzez muzyke, ksiązki i substancje "pomocnicze".

Substancja: Tabletki czystej substancji "Codeine" do których mam

nieograniczony dostęp jako że pracuje w laboratorium medycznym poza

granicami naszego kraju.

  • Alprazolam
  • Klonazepam
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

To było wczoraj, poniedziałek, ja wolne, wszyscy czymś zajęci. Siedzę spokojnie na kanapie, z herbatką, okna zasłonięte jak lubię. Ogólnie Miłe, ciepłe, bezpieczne, znajome miejsce.

Info na wstęp:

Kobieta, 22 lata (no już tuż tuż), z jakimś tam doświadczeniem, o którym info po lewej stronie o ile się nie mylę :D (Bo to mój pierwszy raz tu)

0,5 mg xanaxu (alprazolam)lufka dobrej mjDawka alpry nie duża, ale przez poprzedni była jedzona, z klonem też i kodeina się zdarzyła, więc efekt mógł się jakoś utrzymywać

  • Dekstrometorfan

Set & Setting - Nastrój? Takowy jak zwykle. Otoczenie? Lord A i mój obszerny pokój, pełen kolorów.

Dawkowanie - dziś dawkuję 10tabl. / 30 min. Bo tak.

Wiek i doświadczenie - lat 18. Doświadczenie: marihuana, dxm, clonazepam, alkohol.

  • Katastrofa
  • Marihuana

Posiadówka u mnie w domu z kilkoma kumplami, chillera i kulturka.

Hejka.

Piszę swój pierwszy raport w życiu, chociaż miałam sporo doświadczeń z MJ. Zdedcydowałam, że napiszę, ponieważ spotkała mnie sytuacja, która weszła mi na psyche. Możecie to potraktować edukacyjnie, jako ostrzeżenie albo jako wpis z osobistego pamiętnika. Raport piszę mniej więcej 3 tygodnie po tej akcji, bo długo się wahałam, ale uznałam, że muszę to z siebie wyrzucić, a może komuś się przyda.

randomness